אופק בוכריס מואשם בכמה מעשי אונס ובמעשה סדום

בחקירה עלו ראיות לכאורה לכך שביצע 16 עבירות מין בחיילת ובקצינה שהיו כפופות לו. בוכריס: "זה קרב חיי ואנצח בו". המתלוננת במכתב לבוכריס: הייתי מסונוורת מהסמכות ומהכוח שלך

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תא"ל אופק בוכריס, הערב ליד ביתו במצפה נטופה
תא"ל אופק בוכריס, הערב ליד ביתו במצפה נטופהצילום: גיל אליהו

כתב אישום חמור הוגש היום (חמישי) אל בית הדין הצבאי המיוחד בקריה נגד תת-אלוף אופק בוכריס בגין עבירות אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה והתנהגות שאינה הולמת. בסך הכל מואשם תת-אלוף בוכריס ב-16 עבירות מין בשתי מתלוננות ששירתו תחת פיקודו. בוכריס שימש בעברו מפקד חטיבת גולני, מפקד אוגדה והיה אמור לכהן כראש חטיבת המבצעים בצה"ל.

במסיבת עיתונאים ליד ביתו במצפה נטופה אמר הערב בוכריס: "זהו קרב חיי ואני אנצח בו". הוא הוסיף כי לטענות נגדו אין שחר. לדברי בוכריס, הדבר יתברר בבית הדין הצבאי, בהליך משפטי ופומבי.

הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, הוא שהחליט על הגשת כתב האישום, בתום הליך שימוע ממושך שנערך לקצין. לכל אורך חקירתו של בוכריס הוא הכחיש את המיוחס לו. התביעה הצבאית עמדה עם זאת לצד גרסאותיהן של החיילת והקצינה - והגישה לבסוף את כתב האישום לאחר שלטענתה הצטברו ראיות לכאורה נגד הקצין.

כתב האישום, שהוגש על ידי התובעת הצבאית הראשית, אל"ם שרון זגגי-פנחס, מגולל לא פחות מ-16 עבירות מין שביצע תא"ל בוכריס בשתי פקודותיו - חיילת וקצינה. לפי כתב האישום, תא"ל בוכריס ביצע בחיילת, א', שלושה מעשי אונס, מעשה סדום ושישה מעשים מגונים, ובקצינה, ל', ביצע שישה מעשים מגונים. לפי כתב האישום, עבירות המין בוצעו במשרדי לשכתו של בוכריס, במכוניתו הצבאית, במחנה צבאי, בחדר מגוריו, ובכמה מקומות נוספים. עבירת מין אחת בוצעה כאשר כבר ענד דרגות תת-אלוף.

שתי פקודות לשעבר של בוכריס התלוננו נגדו. המתלוננת הראשונה, חיילת ששירתה תחת פיקודו, טענה כי הקצין הבכיר אנס אותה וביצע בה מעשי סדום בעת ששירתה תחתיו בצה"ל. מתלוננת נוספת, קצינה, העידה בפני חוקרי מצ"ח כי מפקד חטיבת גולני לשעבר הטריד אותה מינית בעת שירותה הצבאי. החוקרים הגיעו אל המתלוננת השנייה לאחר שהמתלוננת הראשונה נגד בוכריס מסרה את שמה.

התביעה הצבאית גורסת כי תא"ל בוכריס אנס את החיילת, א', שלוש פעמים. פעם אחת, באפריל 2011, לאחר שהתלוותה אליו לקניית מצרכים לסוף השבוע שנועדו לשמש אותו ואת בני משפחתו בזמן ששהו בצימר ביישוב בני יהודה שבצפון. בוכריס, לפי כתב האישום, תפס בידה של החיילת, הצמיד אותה לקיר, והחל לנשקה ולגעת בה כשהוא מוביל אותה לחדר השינה במקום, בעוד היא קפואה ואינה מגיבה למעשיו. בהמשך, רכן עליה, הסיר מעליה את חולצת המדים שלבשה, ואנס אותה. במקרה נוסף, לאחר שביצע בה מעשה סדום במחנה צבאי, הוא אנס אותה, וזאת כאשר עיניה עצומות והיא לא משתפת פעולה עם מעשיו. כתב האישום מפרט אונס נוסף של החיילת על ידי תא"ל בוכריס, גם כן במחנה צבאי.

התביעה הצבאית מפרטת עוד שורה של מקרים שבהם ביצע בוכריס עבירות מין נוספות בחיילת א', בהם מעשים מגונים שביצע בה בחדר מגוריו, בכלי הרכב הצבאי שצה"ל העמיד לרשותו ובמשרדי לשכתו. "במהלך רבות מן הפגישות האמורות שנערכו מתוקף תפקידה, נגע הנאשם בישבנה של א', במותניה, בירכיה, באגנה וברגליה... הנאשם ביצע את המעשים בניגוד לרצונה של א', וכאשר זו אינה מגיבה למעשיו ואינה נוטלת בהם חלק פעיל. בחלק מן הפעמים הזיזה א' את גופה על מנת להפסיק מגעו של הנאשם בה", נכתב בכתב האישום.

לעתים אמרה לו א' כי "מישהו יכול להיכנס, שיפסיק, ושכדאי שהדלת תהיה פתוחה". התביעה הצבאית מפרטת גם כי הקצין שלח מסרונים לא', ובהם כתב כי הוא מתגעגע אליה וכי היא "חסרה לו". במקרה נוסף חדל בוכריס ממעשיו רק לאחר שקצינת הת"ש של הבסיס פתחה את דלת החדר. לפי כתב האישום, בכמה הזדמנויות שונות כאשר א' שירתה תחת פיקודו הישיר של בוכריס, אז מח"ט גולני, הוא קרא לה לחדר מגוריו, הפשיט אותה מבגדיה, ונגע בה בניגוד לרצונה. בחלק מן הפעמים, החיילת אמרה לבוכריס שהיא במחזור, ואז הוא נגע בה בניגוד לרצונה בפלג גופה העליון, כדי להגיע לסיפוק מיני.

בוכריס מואשם כי ביצע בנוסף שישה מעשים מגונים בקצינה, ל', ששירתה תחת פיקודו. הקצינה, כיום בדרגת רס"ן, עדיין משרתת בצה"ל. לפי כתב האישום, כאשר הקצינה, ל', הגיעה בשעת ערב מאוחרת לפגישת עבודה במשרדו הצבאי של המח"ט, הוא הצמיד אותה לדלת והחל לנשקה. ל' אמרה לו "לא, לא, אסור", ובוכריס, כך לפי כתב האישום, סגר את התריסים במשרד ופתח את כפתורי חולצתה. ל' הזיזה את גופה ממנו, והוא הפסיק את מעשיו רק לאחר שביקשה לשוב לעסוק בעניינים הצבאיים, והרימה את ידיה כדי לחצוץ בינה ובינו.

כתב האישום מתאר כי במקרה נוסף, בשנת 2012, קרא בוכריס לקצינה אל לשכתו, נעל את הדלת, אמר לה שהוא התגעגע אליה, והחל לנשקה, בעוד היא מנסה להתחמק מכך. הוא הוביל אותה לחדר המגורים המצוי בלשכתו, ולפי כתב האישום, נותר כאשר לגופו ציצית ודסקית בלבד. ל' עזבה את המקום כיוון שלא רצתה לקיים עמו יחסי מין.

במקרה אחר, בוכריס נישק את הקצינה בניגוד לרצונה. כתב האישום מתאר כי במהלך אירוע יחידתי שהתקיים באולם אירועים בגעש, קרא בוכריס לקצינה לחדר "חתן כלה" במקום, שיבח אותה על האירוע, והחל לנשקה. ל' ניסתה להתחמק ממנו, ולצאת מהחדר. אישום אחר מייחס לבוכריס מעשה מגונה נוסף שביצע בל', לאחר שהגיע לביתה בשעות הערב לפגישה הקשורה לתפקידה. גם במקרה זה נישק אותה בוכריס בניגוד לרצונה, בעוד ל' מבקשת שיעסקו בנושא הפגישה. בוכריס, כך כתב האישום, נגע בל' לאחר מכן שוב, נישק אותה, והציע לה כי יעלו לחדר השינה בביתה. ל' אמרה לו כי "זה לא יקרה", וניסתה להוביל אותו לדלת ביתה. אז, כך מצוין, המשיך בוכריס לנשקה ורק לאחר מכן עזב את ביתה.

כשנה לאחר מכן, בספטמבר 2013, בעת שבוכריס משמש כבר כמפקד אוגדה ברמת הגולן, הוא ביצע לפי התביעה הצבאית מעשה מגונה נוסף בל'. אז שירתה הקצינה בתפקיד אחר, שאינו תחת פיקודו הישיר של בוכריס. לאחר תאונת דרכים שהתרחשה בין רכבה של הקצינה לבין רכבו של הנאשם (כאשר נהג במכונית נהגו האישי של בוכריס), הוא שוחח עמה והציע לה סיוע. כמה דקות לאחר שיחתם של ל' ובוכריס, הוא הגיע למשרדה, סגר את הדלת במקום, חיבק אותה ואמר לה, כך לפי כתב האישום, שהתגעגע לריח שלה וניסה לנשקה. ל' התחמקה ממנו, פתחה את דלת משרדה וסירבה לכל סיוע נוסף.

מכתבה של המתלוננת לבוכריס

בערוץ 2 פורסמו הערב חלקים ממכתב ששלחה א' לבוכריס, עוד לפני הגשת התלונה במצ"ח. "כבר הרבה זמן אני מתלבטת אם לכתוב לך את המכתב הזה או לא. ברור לי שנוצר מצב לא תקין, והחלטתי לצאת לאור ולא לשתוק יותר. במהלך השירות שלי כחיילת שלך העמדת אותי בסיטואציה שבה שכבתי איתך ויצרת מצבים אינטימיים ברמות שונות, בניגוד לרצוני", כתבה. "הרגשתי שכל הדברים שקורים הם באופן הזוי ומעוות, לגיטימיים ונכונים. היום אני מבינה שבאותם רגעים לא באמת הבנתי מה קורה, והייתי מסונוורת מהסמכות ומהכוח שלך".

א' האשימה את בוכריס כי ניצל אותה - את תמימותה ואת נאמנותה. "אני מבינה שכל מה שקרה שם היה ניצול המעמד והיכולת שלך להפעיל לחץ פסיכולוגי עליי כחיילת שלך. מיותר לציין שהטראומה שעברתי בעקבות הניצול המיני שלך עליי כפקודה שלך השפיע ופגע בי מאוד - דבר שבא לידי ביטוי במובנים רבים. כל מערכות האמון שלי קרסו, אין לי יותר אמון באנשים, והתפקוד היומיומי שלי נפגע באופן משמעותי".

א' כתבה לבוכריס כי המכתב נשלח כדי שיבין שהשאיר עליה צלקת עמוקה. "אם היית קצת ער למצב, היית שם לב שאני לא רוצה את זה, ולא נמצאת שם כי אני נהנית (אם זה מה שחשבת עד עכשיו)", כתבה. והוסיפה כי היא מבקשת שלא יצור איתה קשר לעולם, וכי היא שומרת לעצמה את הזכות לפעול בנושא בכל דרך.

סנגורו של בוכריס, אל"ם אשר הלפרין, הסנגור הצבאי הראשי היוצא, טען כי תוכנו של המכתב שקרי, אך שגם ממנו ניתן ללמוד שלא היה כל אונס. "גם לגרסת א', הדלפת המכתב נועדה לפגוע בהליך המשפטי. מדובר במעשה פסול. אנו לא נפעל בדרך דומה ונבחר בדרך של קעקוע ראיות התביעה במקום הנכון לכך - בית הדין הצבאי - שם נילחם על הוצאת האמת לאור", מסר הלפרין. 

בהודעה מטעם דובר צה"ל נכתב כי "מדובר בקצין ולוחם עתיר זכויות, והפרקליט הצבאי הראשי מסר כי ההחלטה התקבלה בלב כבד. ואולם, במסגרת חקירה יסודית, עלו ראיות לכאורה לכך שהקצין ביצע מספר עבירות מין חמורות כלפי חיילת זוטרה בשירות חובה, וכלפי קצינה, בעת שהשתיים שירתו תחת פיקודו כמפקד חטיבת גולני".

עורכות הדין של החיילת לשעבר א', אביטל בן-נון וליאת בהר-כהן, בירכו על החלטת הפצ"ר. "מרגע שנפגשנו עם המתלוננת לא היה לנו ספק שהיא דוברת אמת. צר לנו על עוגמת הנפש שהיתה מנת חלקה בחודשים האחרונים, עקב ספינים בתקשורת ופרסומים כוזבים. אנו תקווה כי הגשת כתב האישום תסתום את הגולל על תעשיית הכזבים וההכפשות. דרך ארוכה עדיין לפנינו, ואנו מקוות כי בסופה הצדק יצא לאור גם בבית הדין הצבאי", מסרו עורכות הדין.

תגובתם של עורכי הדין גיא פלנטר ורעות רחמן, המייצגים את הקצינה ל': "הקצינה נקלעה לפרשה זו שלא מתוך בחירתה ומבלי שיזמה תלונה, והיתה מוכנה להמשיך בחייה. אולם ברגע שהגיעו אליה חוקרי מצ"ח - אמרה את האמת ביחס להתנהלותו של תא"ל בוכריס כלפיה. מתחילת הדרך היה ברור לה שמרגע שחשפה את מעשיו הוא יועמד לדין עליהם, וכך אכן קרה היום. הקצינה בטוחה שמערכת המשפט הצבאית תדע לטפל במקרה זה באופן הולם".

בוכריס וסנגוריו מסרו בתגובה: "אנו מצרים על החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי וסבורים כי מדובר בהחלטה שגויה מיסודה. בתהליך השימוע הצגנו בפני הפצ"ר בעיות קשות שעולות לאורכו ולרוחבו של התיק. אנו בטוחים כי נצליח להיאבק ולהוכיח את חפותו של תת-אלוף בוכריס בבית הדין וכי ייעשה משפט צדק". 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ