מכה לנתניהו: המועמד לתפקיד ראש המועצה לביטחון לאומי ויתר על המינוי

לפני חמישה חודשים הודיע ראש הממשלה על מינויו של אבריאל בר-יוסף לתפקיד. מידע שהעבירה תנועת אומ"ץ לנציבות המדינה על חשד שבר-יוסף קיבל טובות הנאה הוביל להקפאת ההליך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חמישה חודשים אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי החליט למנות את תת-אלוף במילואים אבריאל בר-יוסף לראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל) והיועץ לביטחון לאומי, הודיע בצהריים (חמישי) בר-יוסף כי הוא מוותר על התפקיד. זאת, על רקע העיכוב הארוך באישור המינוי בממשלה.

"חרף ההערכה שאני רוחש להצעת ראש הממשלה למנות אותי ליועצו לביטחון לאומי, החלטתי לוותר על המינוי, ולהיענות להצעות בסקטור הפרטי", מסר בר-יוסף בהודעה שפרסם. "אני נכון תמיד לעמוד לצדו של ראש הממשלה ולסייע בידיו למען המדינה וביטחונה".

אבריאל בר-יוסףצילום: דניאל בר און / ג'יני

בסוף פברואר הודיע נתניהו על מינויו של בר-יוסף לתפקיד היועץ לביטחון לאומי וראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל). בר-יוסף שימש בשש השנים שקדמו לכך כמשנה לראש המל"ל וקודם לכן כמנהל ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מינויו של בר-יוסף נבחן על ידי נציבות שירות המדינות ובחודש מארס אושר על ידי ועדת המינויים הבכירים לקראת אישור בממשלה.

אלא שאז העבירה תנועת אומ"ץ מידע לנציבות שירות המדינה וליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, ולפיו קיים חשד שבר-יוסף קיבל לכאורה טובות הנאה ופעל בניגוד עניינים כאשר קיים קשרים עסקיים עם חברות פרטיות בחו"ל בתחום הספנות והגז. הנציבות ומשרד ראש הממשלה העבירו את התלונה ליועץ המשפטי לממשלה, וזה הורה למשטרה לפתוח בבדיקה, שמתקיימת כבר כמה חודשים. במהלך פרק הזמן הזה מינויו של בר-יוסף הוקפא למעשה ולא הובא לאישור הממשלה.  

"עבר זמן. חיכיתי בסבלנות ארבעה חודשים ובסוף אדם צריך להמשיך את החיים", אמר בר-יוסף ל"הארץ". "קיבלתי הצעה מהשוק הפרטי שלא הייתי יכול לסרב לה. הייתי הוגן עם כולם אבל אני צריך להמשיך ולהתקיים. דיברתי בימים האחרונים עם ראש הממשלה ואמרתי לו שהחלטתי לוותר על המינוי. נתניהו אמר לי שהוא מצטער מאוד שזו ההחלטה שלי". בר-יוסף טען כי במשך החודשים האחרונים שבהם הוא ממתין לאישור מינויו לא פנה אליו אף גורם משפטי או משטרתי בניסיון לברר את הטענות נגדו. "לא דיברו איתי כלום", הוא ציין.  

מאז ההודעה על מינוי בר-יוסף לתפקיד המשיך תת-אלוף יעקב נגל לשמש כממלא מקום היועץ לביטחון לאומי – תפקיד שבו הוא נושא למעלה מחצי שנה. כעת יהיה על נתניהו להחליט האם לתת לנגל מינוי קבוע או למצוא מועמד אחר לתפקיד היועץ לביטחון לאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ