גילי כהן
גילי כהן

פורום המטה הכללי של צה"ל החליט היום (שני) על מינויו של תת-אלוף צביקה (יהודה) פאיראיזן לקצין חינוך ראשי. על פי הודעת דובר צה"ל, פאיראיזן שימש כמפקד טייסת של כלי טיס בלתי מאוישים ובתפקידו האחרון שירת כראש חטיבה באגף המבצעים.

מינוי קצין חינוך ראשי אינו גורר בדרך כלל ויכוחים או דיונים ארוכים בקרב חברי המטכ"ל, אך על רקע המאבק על החינוך בצה"ל - והתבטאויותיהם של רבנים כמו יגאל לוינשטיין נגד חיל החינוך - ההחלטה על המינוי מסמנת את הדרך שבה רואה הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, את תפקידו העתידי של החיל. ייתכן ומאבק זה גרם לרמטכ"ל להעדיף למנות לתפקיד קצין שאינו מזוהה עם חיל החינוך, אלא דווקא בעל רקע מבצעי. 

קצין חינוך ראשי החדש תא"ל צביקה פאיראיזן, לצד הרמטכ"ל לשעבר בני גנץצילום: דו"צ

בצה"ל העדיפו למנות את פאיראיזן על פני ראש מחלקת החינוך בחיל, אלוף-משנה יעל הס, שספגה ביקורת חריפה מפי רבנים בטענה שהיא מקדמת פלורליזם דתי. ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, טען בעבר כי הס - רעייתו של מנכ"ל התנועה המסורתית יזהר הס - היא "רפורמית מוצהרת, והיא היום האוטוריטה מספר אחת בחינוך לאמונות ודעות בצה"ל". בצבא דחו את טענותיו של לוינשטיין וגיבו את אלוף-משנה הס, שזוכה להערכה רבה בצה"ל.

קצין החינוך הראשי המכהן, תת-אלוף אבנר פז-צוק, צפוי לסיים את תפקידו בקיץ הבא. כהונתו הוארכה בשנה, כשבמהלך תקופה זו החליט הרמטכ"ל להוציא את ענף התודעה היהודית מתחום אחריות הרבנות הצבאית, ולהעבירו תחת אגף כוח האדם בצה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ