נתניהו: הטענה כי לא היה דיון בקבינט על איום המנהרות שקרית

רה"מ אמר את הדברים על רקע דרישת משפחות שכולות להקים ועדת חקירה לבחינת ההתנהלות ב"צוק איתן". בהתייחס להליך המשפטי נגד אלאור אזריה אמר נתניהו: "אולי נגלה דברים חדשים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) לביקורת שנמתחה עליו בשל התנהלותו במהלך מבצע צוק איתן, ועמד על כך שהתקיימו דיונים בקבינט בנוגע לאיום המנהרות. בשיחה עם כתבים צבאיים, יום לפני טקס אזכרה לחללי צוק איתן שייערך מחר בהר הרצל, אמר ראש הממשלה כי "הטענה שלא היה דיון על המנהרות היא הפוכה מהאמת".

נתניהו התייחס בדבריו לטענות שהועלו לאחר המבצע על ידי פוליטיקאים, ובהם נפתלי בנט ואביגדור ליברמן, לפיהן הקבינט לא עסק באופן מדוקדק בהתמודדות עם איום המנהרות ולא גיבש יעדים אסטרטגיים למבצע. לדברי נתניהו, שמונה דיונים עסקו בנושא ובהנחיות לפעילות תת קרקעית במהלך שבעת החודשים שקדמו למבצע.

נתניהו בסיור בדרום הר חברון, בשבוע שעבר
נתניהו בסיור בדרום הר חברון, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

דבריו של נתניהו מגיעים על רקע דרישתן של 32 משפחות שכולות של חללי מבצע "צוק איתן" להקים ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט שתבדוק את ההתנהלות לפני המבצע במהלכו ואחריו. המשפחות פנו במכתב לנתניהו ולשר הביטחון אביגדור ליברמן, והבהירו כי יש להקים ועדה חיצונית לממשלה שתחקור את אירועי המבצע.

מטיוטת דו"ח מבקר המדינה על התנהלות הקבינט במבצע שהופצה בחודש מאי, עולה כי נתניהו ושר הביטחון לשעבר משה יעלון הסתירו מידע משרי הקבינט: מקורות שנחשפו לטיוטה אמרו כי על פיה, נתניהו, יעלון והרמטכ"ל לשעבר גנץ ניהלו לבדם את רוב מהלכי הלחימה, תוך מידור הקבינט והסתרה של חלק גדול מהפרטים משאר השרים.

ראש הממשלה התייחס לראשונה גם לפרשת אלאור אזריה ולשיחת הטלפון שערך עם אביו. "אני אמרתי לאבא שלו דבר פשוט, שים יהבך בצה"ל. אני מאמין במערכת השיפוט שהיא חסרת פניות והוגנת ואני עומד מאחורי זה", אמר נתניהו. הוא לא השיב לשאלת "הארץ" אם הוא חושב שמדובר בהתערבות בהליך המשפטי, אך ציין כי איננו מסכים עם הטענה לפיה לא היה צריך להתקשר לאב. הוא אף אמר כי לנגד עיניו עמדו הורים אחרים השואלים את עצמם מה היה קורה אילו היה מדובר בבנם.

לדברי נתניהו, "אני חושב שזה טוב שראש הממשלה אומר שעם כל הכאב - תנו אמון בצה"ל. אני אמרתי מה שאמרתי ועומד מאחורי זה". בהקשר להליך המשפטי אמר עוד נתניהו: "את השאלה מה קרה שם מבררים עכשיו. אולי נגלה דברים חדשים. זה ייבדק, אינני יודע. לא רציתי להתערב בזה".

נתניהו התייחס גם לאפשרות להקים נמל עבור תושבי רצועת עזה. הוא אמר כי יתקיים דיון בנושא זה והוסיף כי השאלה העיקרית נוגעת לפיקוח. לדבריו, הוא מתנגד לפיקוח של כוח רב לאומי ורק פיקוח צה"לי על הנכנס בשערי הנמל יהיה אפשרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ