לפיד סותר את דברי נתניהו: לא היו דיונים על מנהרות חוצות-גדר לפני "צוק איתן"

על רקע הוויכוח הפוליטי לקראת פרסום דו"ח המבקר על הלחימה בעזה, אמר יו"ר יש עתיד לחדשות ערוץ 2 כי "מה שנאמר על ידי ראש הממשלה אינו נכון, הקבינט הצביע עם מידע חסר"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, האשים הערב (רביעי) בראיון לחדשות ערוץ 2 את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי אינו אומר אמת בוויכוח בסוגיית הדיונים בקבינט על המנהרות לפני מבצע "צוק איתן". לפיד, ששימש חבר הקבינט המדיני-ביטחוני במבצע, התייחס לדבריו של ראש הממשלה השבוע ולפיהם כן התקיימו דיונים בקבינט בנוגע לאיום המנהרות.

"לא היו דיוני עומק בנושא המנהרות חוצות-הגדר בקבינט לפני יולי 2014. מה שנאמר ביממה האחרונה על ידי ראש הממשלה אינו נכון", אמר לפיד בראיון שהתקיים לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על התנהלות הקבינט במבצע. "אני כמובן קראתי את הטיוטה ושם הכל מתברר בבהירות... דיברו כל הזמן על המנהרות בתוך עזה". 

לפיד בכנס שדרות, לפני כשבועייםצילום: אילן אסייג

"מ-2009 יש דיונים על המנהרות. בקבינט לא היה, ולראיה - אנחנו הגענו לצוק איתן בלי תורת לחימה ברורה... מ'עופרת יצוקה' ברור שהמנהרות הן בעיה. לא היו דיוני עומק במנהרות-חוצות הגדר בקבינט. ראש הממשלה לא הביא את זה לקבינט", ציין לפיד. "חלק מהמידע הוסתר מאתנו. התקיימו דיונים במקומות אחרים וזה לא הובא לקבינט... הקבינט הצביע עם מידע חסר. הגענו למבצע הזה בלי שהקבינט דן ברצינות בשאלה מה עושים עם המנהרות חוצות-הגדר".

שלשום אמר נתניהו בשיחה עם כתבים צבאיים כי "הטענה שלא היה דיון על המנהרות היא הפוכה מהאמת". נתניהו התייחס בדבריו לטענות שהועלו לאחר המבצע על ידי פוליטיקאים, ובהם נפתלי בנט ואביגדור ליברמן ולפיהן הקבינט לא עסק באופן מדוקדק עם האיום ולא גיבש יעדים אסטרטגיים למבצע. לדברי נתניהו, שמונה דיונים עסקו בנושא ובהנחיות לפעילות תת-קרקעית בשבעת החודשים שקדמו למבצע.

מטיוטת דו"ח מבקר המדינה על התנהלות הקבינט במבצע שהופצה בחודש מאי עולה כי נתניהו ושר הביטחון לשעבר משה יעלון הסתירו מידע משרי הקבינט. מקורות שנחשפו לטיוטה אמרו כי על פיה, נתניהו, יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ניהלו לבדם את רוב מהלכי הלחימה, תוך מידור הקבינט והסתרה של חלק גדול מהפרטים משאר השרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ