ישראל לארה"ב: הביקורת על הבנייה בהתנחלויות חסרת כל בסיס עובדתי

דובר משרד החוץ דחה את הביקורת האמריקאית החריפה נגד ההודעות האחרונות על קידום בנייה מעבר לקו הירוק, אך התייחס רק בדבריו רק לבנייה בשכונת גילה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ממשלת ישראל דחתה הערב (שישי) את הביקורת האמריקאית והאירופית נגד ההודעות האחרונות על קידום בנייה בהתנחלויות במזרח ירושלים ובגדה המערבית. דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, הגדיר את הביקורת הבינלאומית כ"חסרת כל בסיס עובדתי".

"השבוע האו"ם, האיחוד האירופי ומשרד החוץ האמריקאי מתחו ביקורת על ישראל לגבי תכניות בנייה בשכונת גילה בירושלים", מסר נחשון, תוך התעלמות מהעובדה שהביקורת הבינלאומית נגעה לשורה ארוכה של תכניות בנייה נוספות בהתנחלויות בגדה המערבית. "הם עשו זאת תוך שהם יודעים היטב ששכונת גילה בירושלים תהיה חלק מישראל בכל הסכם שלום שניתן לחשוב עליו. הטענה כי בניה בגילה חותרת תחת הפתרון של שתי מדינות לשני עמים הינה חסרת כל בסיס עובדתי ומסיטה את תשומת הלב מהמכשול האמיתי לשלום – הסירוב הפלסטיני הקבוע להכיר במדינה היהודית בכל גבול שהוא".

בנייה במזרח ירושלים, 2014
בנייה במזרח ירושלים, 2014צילום: ASSOCIATED PRESS

משרד החוץ האמריקאי פרסם אתמול (חמישי) הודעה חריגה בחריפותה נגד סדרת הודעות והחלטות שקיבלה ממשלת ישראל בשבועות האחרונים בכל הנוגע להרחבת הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. דובר משרד החוץ בוושינגטון ג'ון קירבי טען כי ארה"ב מזהה "האצה" בקצב הבנייה בהתנחלויות והאשים את ישראל כי היא נוקטת ב"דפוס פעולה פרובוקטיבי... ופועלת באופן שיטתי כדי לחתור תחת פתרון שתי המדינות".

ההודעה האמריקאית הגיעה בעקבות סדרת הודעות על קידום תכניות בנייה בהתנחלויות בשבועות האחרונים. בין השאר, פרסום מיום רביעי על מכרזים לבניית 320 יחידות דיור בשכונות יהודיות במזרח ירושלים, הודעה מיום שני השבוע על קידום תכנית לבניית 770 יחידות דיור חדשות בשכונת גילה שמעבר לקו הירוק, וכן הודעות על קידום תכנית לבניית למעלה מ-500 יחידות דיור במעלה אדומים ו-42 יחידות דיור בקריית ארבע.

רצף ההודעות הכעיס את האמריקאים במיוחד לאור העובדה שהחל יומיים בלבד אחרי פרסום דו"ח הקוורטט בנוגע לקיפאון בתהליך השלום. הדו"ח מתח ביקורת חריפה על הבנייה בהתנחלויות, אולם האמריקאים עשו מאמצים רבים כדי שיהיה מאוזן וימתח ביקורת מקבילה על הפלסטינים בסוגיות כמו הסתה ואלימות נגד ישראלים.

הודעת הגינוי האמריקאית החריפה מצטרפת לשורת הודעות גינוי לבנייה בהתנחלויות שפרסמו מדינות וארגונים כגון האיחוד האירופי, האו"ם, בריטניה, גרמניה, צרפת, יפן וטורקיה.

"אנחנו מודאגים מאוד", אמר דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי בהודעה. "אנחנו מתנגדים בחריפות לבנייה בהתנחלויות שפוגעת בנסיונות להשיג שלום. הצעדים הללו מצד הרשויות הישראליות הינם דוגמא למה שנראה כמו האצה מתמשכת בבניה בהתנחלויות אשר חותרת באופן שיטתי תחת הסיכויים לממש את פתרון שתי המדינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ