נסראללה: שלום בין ישראל לסעודיה - הדבר המסוכן ביותר שיכול לקרות

בנאום משודר אמר מזכ"ל חיזבאללה כי "המעבר מיחסים חשאיים לפומביים בין סעודיה לישראל הוא הדבר הגרוע ביותר מבחינת העמדה הערבית הרשמית" וכי זו "נורמליזציה ללא תמורה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה תקף בסוף השבוע בחריפות את מה שהגדיר "נרמול היחסים בין סעודיה לישראל", בשל ביקור בישראל של משלחת סעודית בראשות הגנרל בדימוס אנואר עשקי. נסראללה, שמרבה לתקוף את הסעודים בגלל עמדתם ביחס למשטר הסורי ולאיראן, דיבר בנאום ששודר באירוע של חיזבאללה בעיר נבטיה שבדרום לבנון.

"המעבר מחשאיות לפומביות הוא הדבר הגרוע ביותר מבחינת העמדה הערבית הרשמית", אמר נסראללה. "סעודיה מנצלת את המצב הפגיע של העולם הערבי כדי לטפח קשרים עם ישראל. המחיר יהיה על חשבון הפלסטינים והאומה הערבית כולה".

נאומו המשודר של נסראללה בנבטיה, אתמול
נאומו המשודר של נסראללה בנבטיה, אתמולצילום: AZIZ TAHER/רויטרס

לדברי מזכ"ל הארגון, סעודיה מקדמת נורמליזציה עם ישראל ללא תמורה, ובעקבותיה עשויות מדינות אחרות לנקוט צעדים דומים. "אנחנו ניצבים לפני אסון שמאפשר לסעודיה לעשות שלום עם ישראל. זה הדבר המסוכן ביותר שיכול לקרות", הבהיר.

בשבוע שעבר ביקר בישראל גנרל סעודי בדימוס ונפגש עם מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד ועם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי. אנואר עשקי, שבא בראש משלחת של אנשי אקדמיה ואנשי עסקים מסעודיה, נפגש גם עם קבוצת חברי כנסת כדי לעודד את השיח בישראל על יוזמת השלום הערבית.

עשקי מילא בעבר תפקידים בכירים בצבא סעודיה ובמשרד החוץ הסעודי. כיום, הוא עומד בראש מכון מחקר בסעודיה ומידת הקרבה שלו לבכירי הממשלה בריאד ולארמון המלך אינה ברורה. אף שזאת היתה משלחת בלתי רשמית, הביקור היה חריג ביותר, וללא אישור של ממשלת סעודיה לא היה עשקי יכול לבוא לישראל.

בכיר פלסטיני, שהיה שותף למהלך, אמר שבישראל העצימו בכוונה את משמעות הביקור, אך לדבריו אין בביקור כדי להוביל לשינוי מהותי בעמדה הסעודית בנוגע להסדר עם הפלסטינים, או בנוגע ליוזמת השלום הערבית.

ובכל זאת, ברשות הפלסטינית לא התלהבו, בלשון המעטה, מהביקור של המשלחת הסעודית בישראל. נשיא הרשות אבו מאזן, שנזהר ממתיחת ביקורת פומבית על הסעודים, הזהיר לפני יותר משבוע מפני מהלכים כאלה. בנאום שקרא בשמו שר החוץ, ריאד אל־מאלכי, בפתיחת הפסגה הערבית בנואקשוט, הזהיר אבו מאזן מפני "שיתוף פעולה אזורי עם ישראל, או שיתוף פעולה ביטחוני־אזורי עם ישראל, שיוביל לנורמליזציה לפני השגת המטרה המרכזית והיא סיום הכיבוש והקמת מדינת פלסטין".

ביוני 2015 קיימו עשקי וגולד אירוע פומבי משותף במכון מחקר בוושינגטון, וזאת לאחר כמה פגישות לא פומביות שהתקיימו בין השניים בשנה שקדמה לכך במסגרות אקדמיות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ