נתניהו: מעוניין בצירוף המחנה הציוני לממשלה "כדי לקדם הזדמנויות מדיניות"

בשיחה עם כתבים אמר ראש הממשלה כי מסיבה זו הוא שומר בידיו את תיק החוץ. רה"מ גם דחה את הביקורת נגדו לפיה הוא מנסה לפגוע בחופש העיתונות, והבהיר כי הוא מעוניין בפרסום דו"ח המבקר על צוק איתן

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע כינוס אמר הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך שיחה עם תא הכתבים המדיניים כי הוא מעוניין בהרחבת הקואליציה ובצירוף "המחנה הציוני" לממשלה בין השאר כדי לקדם "הזדמנויות מדיניות". נתניהו הסביר כי מסיבה זו הוא שומר בידיו עדיין את תיק החוץ.

"בשלב זה אין מגעים אבל יש לי רצון להרחבת הממשלה", אמר. "יש לי סיבות טובות לרצות בהרחבתה. האתגרים גדולים מאוד. אחרי שנעביר תקציב תהיה יציבות פוליטית ונצטרך לפעול בהרבה מאוד תחומים שבהם ייתכן ויידרשו החלטות חשובות כדי להזניק את הכלכלה. אנחנו תחת מצב של עולם משתנה – איומים והזדמנויות מדיניות שכדי לענות עליהם יהיה קל יותר אם הממשלה תהיה רחבה יותר. בגלל זה אני שומר על תיק החוץ".

רה"מ נתניהו, הבוקר
רה"מ נתניהו, הבוקרצילום: GALI TIBBON/אי־פי

במהלך השיחה, שנמשכה יותר משעתיים, התייחס נתניהו לשורה של נושאים ובהם הוויכוח סביב תאגיד השידור הציבורי, עם ארה"ב, מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה ודו"ח מבקר המדינה הצפוי בנושא וכן לשורה של סוגיות מדיניות וביטחוניות נוספות.

נתניהו הבהיר כי יוזמתו של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן לקדם חוק לביטול תאגיד השידור הציבורי לא תואמה איתו ולא היתה על דעתו. נתניהו ציין כי כמה משרי הממשלה ביקשו ממנו לא לקדם את התיקון לחוק תאגיד השידור בישיבת הממשלה היום ולבחון את החוק של ביטן, אולם הוא לא נענה והעביר את החוק לדחיית מועד העלייה לשידור של התאגיד ל-1 בינואר 2017.  

ראש הממשלה אמר כי מירי רגב על הצורך שהממשלה תשלוט בתכני השידור ובמינויים בתאגיד אינם מקובלים עליו וכך גם דבריו של השר אופיר אקוניס שדיבר על "מפד"לניקים" חובשי כיפה שהתמנו לתפקידים בתאגיד.

נתניהו אמר כי בכל הנוגע לערוצי הטלוויזיה המסחריים קיימת בעיה של ריכוזיות והיעדר תחרות שאותה הוא מעוניין לפתור כדי שלציבור תהיה יותר אפשרות בחירה. "שידור ציבורי לא מוחזק ע"י תחרות אלא ע"י כספי הממשלה והבוחרים", אמר נתניהו. "שאלת גיוון הדעות וייצוג הדעות היא שאלה קשה כי אנחנו לא רוצים להתערב בתכנים או ביוצרי התכנים. השאלה איך להבטיח גיוון היא שאלה קשה. רשות השידור לאורך השנים שמרה על גוון ממלכתי והרבה פעמים על גישה ממלכתית. אין לי פתרון איך להבטיח זאת בתאגיד".

ראש הממשלה הוסיף כי הוא דוחה את הביקורת נגדו על כך שהוא מנסה להשתלט על התקשורת או לפגוע בחופש העיתונות. "אני רואה שאני מוצג בתקשורת כמו חלק משליטי האזור", אמר נתניהו. "כשאני פותח ערוץ אחד או אחר אני רואה שירי הלל לנתניהו וסאטירה נגד מי שנגד נתניהו. כמה אפשר לסבול את שירי ההלל האלה?". 

חלק גדול מהשיחה עם נתניהו עסקה במבצע "צוק איתן", בעימות הפוליטי עם השר נפתלי בנט ועם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד על סוגיית המנהרות ובדו"ח מבקר המדינה בנושא שיתפרסם בחודשים הקרובים. נתניהו ביקש לדבר על הנושא לא לציטוט ולא לייחוס, אך הבהיר כי הוא מעוניין בפרסום דו"ח המבקר לציבור. "אנחנו רוצים שכל האמת על 'צוק איתן' תצא", אמר נתניהו. "שידעו על כל ההכנות שלנו לפני וכל הפעולות שננקטו בזמן אמת. אף אחד לא הולך לגנוז את הדו"ח".

נתניהו נשאל על המצב הכלכלי וההומניטרי הקשה בעזה ועל ההערכות של גורמי המודיעין השונים בישראל כי הרצועה עלולה להגיע לידי פיצוץ אם לא יהיה שיפור במצב האוכלוסייה. "המצב בעזה כל הזמן בעייתי. גם לפני צוק איתן", אמר נתניהו. "אין שם משילות אמיתית. אין שם כלכלה. יש שם שלטון של 30 אלף חמושים שמאמינים בחליפות שלהם ולא דואגים לאוכלוסייה. אנחנו רוצים למנוע פגיעה באוכלוסייה כערך בפני עצמו, כי אלה אנשים שמוחזקים כבני ערובה. אבל המצב שם גם רע לישראל ולכן הנחיתי לקדם דברים בסיסיים שיכולים לשפר את המצב כמו מניעת זיהום מי התהום, פתרון משבר החשמל ומניעת מגפות". נתניהו טען כי יש סכנות ביטחוניות בהקמת נמל בעזה, אך ציין שישראל מעוניינת להכשיר את מעבר ארז להכנסת סחורות בנוסף למעבר כרם שלום – תהליך שצפוי להימשך עוד כשנה.

ראש הממשלה התייחס לבחירות בארה"ב והדגיש כי הוא אינו מתערב בקמפיין הבחירות לצידו של אחד המועמדים ואף מבהיר זאת לכל מי ששואל אותו בנושא. הוא ציין שיבקר בארה"ב בסוף ספטמבר כדי להשתתף בעצרת האו"ם אך אינו יודע עדיין אם ייפגש עם הילרי קלינטון או דונלד טראמפ. "אנחנו מציגים לשני המועמדים את העמדות שלנו אבל לא מתערבים", אמר נתניהו. "אין טעם להתערב וזה לא חכם להתערב".

היועץ לביטחון לאומי יעקב נגל ייצא הלילה (ראשון) לוושינגטון כדי לנסות ולסגור את הסכם הסיוע הביטחוני עם ארה"ב. נגל ייפגש עם היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס ועם מחזיקת תיק ישראל בבית הלבן יעל למפרט, ויקיים עמן שלושה ימי דיונים בנושא. נתניהו דחה את הטענות כי היה יכול להשיג הסכם סיוע ביטחוני טוב יותר אם היה מתחיל את המו"מ לפני ההצבעה על הסכם הגרעין עם איראן בקונגרס האמריקאי כפי שהציע לו הנשיא אובמה. "אני יודע מה דובר באמת ואנחנו לא נצא מקופחים", אמר נתניהו. "אנחנו עדיין בתוך התהליך ואני מקווה שלקראת סיומו. הסכם סיוע ביטחוני עם הממשל הזה ישדר מסר של רב מפלגתיות בכל הנוגע לתמיכה האמריקאית בישראל".

שעה לפני תחילת השיחה עם הכתבים, שוחח נתניהו בטלפון עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי וקיבל ממנו עידכון על פגישתו עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בפריז אתמול. הוא ציין כי הוא מעדיף את יוזמתו של הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי על פני היוזמה הצרפתית. "יש רצון של א-סיסי לקדם את תהליך השלום וזה עבורנו דבר חיובי", אמר נתניהו. "צאו מתוך הנחה שהמהלך מול המצרים הוא לא מהלך סרק ולא רק עניין טקטי. אתם יודעים את דעתנו על היוזמה הצרפתית. אני לא חושב שיש טעם שמדינות רחוקות מהאזור יתערבו. צריך שמדינות באזור שיש להן עניין בזה יהיו מעורבות. אני רוצה תהליך שבו מדינות באזור יקדמו גם את הנורמליזציה עם ישראל וגם את המו"מ בין ישראל לפלסטינים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ