בכיר במשרד החוץ בביקורת חריפה על הממשלה: אנחנו לא מכונות תעמולה והסברה

במברק ששלח לכל עובדי משרד החוץ, כתב אביתר מנור, שגריר ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה: "העולם אינו נגדנו ואינו מורכב מאנטישמים". על מצב משרד החוץ: "אני משוכנע שהנס יקרה ובאחד הימים יגיע למשרדנו שר שיילחם את מלחמתנו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביתר מנור באו"ם, ב-2014
אביתר מנור באו"ם, ב-2014צילום: FABRICE COFFRINI / AFP

שגריר ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה, אביתר מנור, שנחשב לאחד מבכירי ווותיקי שירות החוץ הישראלי, שיגר הבוקר (שני) מברק לכל עובדי משרד החוץ בישראל ובחו"ל, ובו מתח ביקורת חריפה על מצבו של משרד החוץ, על היחס לדיפלומטים הישראלים מצד משרד האוצר, ועל מדיניותה של הממשלה באופן כללי.

במברק ששיגר מנור תחת הכותרת "אני, המשרד ואתם", הוא מסכם 43 שנים של פעילות דיפלומטית לקראת פרישתו לגמלאות בעוד כמה שבועות. מנור כתב כי הגיע למשרד החוץ כשבראשו עמד השר אבא אבן, וכי זכה לעבוד במחיצתם של אנשי דור המייסדים של משרד החוץ. הוא ציין כי הוא מסיים את הקריירה הדיפלומטית שלו בסיפוק, אך גם עם לא מעט ביקורת. "אני מאמין גדול במספר עקרונות אנושיים אך גם מקצועיים: יושר, יושרה, אמינות וידע, המתובלים בדאגה כנה לשביעות רצונו של העובד או העובדת", כתב מנור. "מכאן תחושתי הלא נוחה מהמתרחש היום במשרדנו. חלקה נובע מההתנכלויות של משרד האוצר לעובדינו, חלקה מהפוליטיקאים שלנו, שקורעים נתחים מבשרו של משרדנו מבלי להניד עפעף. אך בחלקה גם בגללנו, עובדי המשרד. התוצאה המצערת היא אובדן חדוות היצירה. אנו ממלאים את משימותינו, יש לנו הצלחות וקבלות, אך פנינו נפולות ועינינו חלולות".

מכתבו של אביתר מנור

בשמונה השנים האחרונות שימש מנור בתפקיד מפתח במשרד החוץ בכל הנוגע לגיבוש ויישום מדיניות ישראל באו"ם. בתחילה, במשך ארבע שנים כראש האגף לארגונים בינלאומיים במטה משרד החוץ בירושלים ובארבע השנים האחרונות כשגריר ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה. במסגרת זו עמד מנור כמעט מדי שבוע בחזית הפעילות המדינית של ישראל במועצה לזכויות אדם של האו"ם, ובארגונים נוספים.

פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי דבריו של מנור מייצגים את האווירה הכללית המנשבת במסדרונות משרד החוץ בירושלים ובקרב הדיפלומטים הישראלים בחו"ל. לדבריו, בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה, אין שר חוץ במשרה מלאה, משרד החוץ משפיע פחות ופחות על קבלת ההחלטות וגיבוש מדיניות הביטחון הלאומי של ישראל, ותנאי השירות של הדיפלומטים הישראלים נמצאים בהידרדרות מתמדת. חרף העיצומים והשביתה שהיתה במשרד החוץ לפני כמה שנים, רוב הבטחות משרד האוצר לא קוימו ולא יושמו.

במברקו כתב מנור כי בשנים האחרונות הוא חש שעובדי משרד החוץ כבר אינם עושים את עבודתם בהנאה, בין השאר משום שהם חשים כי אינם עומדים במרכז עניינם ודאגתם של כל הדרגים במשרד החוץ. בהקשר הזה מתח מנור ביקורת מרומזת על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני משוכנע שהנס יקרה ובאחד הימים יגיע למשרדנו שר והוא יילחם את מלחמתנו עם משרד האוצר וישיב נושאים אבודים לחיק משרדנו", כתב מנור. "אלה ודאי ישפרו את מצב רוחם של עובדי המשרד".

מנור התייחס במברקו גם למעמדה המדיני של ישראל ולמדיניות הממשלה, ויצא נגד הגישה הקורבנית שמשמיעים מפעם לפעם חברי ממשלת ישראל. מנור ציין כי עובדי משרד החוץ יודעים את עבודתם המקצועית היטב וחייבים למנוע פגיעה באינטרסים האמיתיים של ישראל, כגון דחייה או צמצום של החלטות או"ם מזיקות. "איננו מכונות תעמולה והסברה", כתב מנור במברקו, "אנו מייצגי מדיניות, ואותה נקדם טוב יותר כשנשתמש נכון בכישורינו. איננו קורבנות, גם לא באולמות האו"ם. אנחנו מייצגים את אחת המדינות החזקות בעולם. אין לנו ממי לפחד, העולם אינו נגדנו ואינו מורכב מאנטישמים. נכון שיש כאלה וגם כאלה. אם נפגין את כוחנו, נעמוד על אמונותינו אך נדע גם לגשר בינם לבין בני שיחנו, יהיה שכר לעמלנו. מדינאים ודיפלומטים הם בסך הכל בני אדם ויכולתנו ליצור את הכימיה הנכונה תסייע לנו גם כאשר המדיניות שלנו קשה להבנה. מניסיוני אני יכול לומר שלדיפלומטים הישראלים יוקרה רבה והם זוכים ליחס של כבוד".

עדות נוספת לאווירה הקשה במשרד החוץ הגיעה הבוקר כאשר ועד העובדים "פוצץ" ישיבה של ועדת המינויים במשרד, לאות מחאה על החלטתו של ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו להעביר את האחריות המקצועית על האגף לקשרי תרבות במשרד החוץ לידיה של שרת התרבות מירי רגב. נתניהו קיבל את ההחלטה בלי להיוועץ או אפילו לעדכן מראש את מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד. רק לפני כמה חודשים התגאה גולד במכתב לעובדי המשרד בארץ ובחו"ל כי הצליח לסכל מהלך דומה. בעקבות החלטתו של נתניהו ביקש גולד פגישה דחופה עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר וזו תתקיים היום. עם זאת ההערכה היא שגולד לא יוכל להביא לשינוי ההחלטה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ