שנתיים אחרי "צוק איתן", צה"ל הציג נגמ"ש חדש המצויד במערכת ליירוט נ"ט

הנגמ"ש החדש - "איתן" - אמור להחליף את הנגמ"שים המיושנים שמשמשים את צה"ל עוד מימי מלחמת יום כיפור. במהלך המבצע ב-2014 נהרגו שבעה חיילי גולני מפגיעת רקטות אר-פי-ג'י

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שנתיים אחרי מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה, הציג היום (שני) משרד הביטחון כלי חדש המיועד לנשיאת כוחות היבשה במקום נושא הגיסות המשוריין (נגמ"ש) המיושן, אם–113.

בצה"ל יש אלפי נגמ"שים מסוג אם–113, ששימשו את כוחות הצבא עוד במלחמת יום הכיפורים. נגמ"ש מסוג זה היה מעורב באחת התקריות הקשות במבצע "צוק איתן", כאשר נתקע בשטח בגלל תקלה, נזקק לחילוץ, ונורו עליו רקטות אר־פי־ג'י. באירוע נהרגו שבעה חיילים מגדוד 13 של גולני.

הנגמ"ש החדש, איתןצילום: דנה שרגא/משרד הביטחון

בעקבות המקרה הוחלט בצה"ל לבחון כלי רכב חדשים המיועדים לכוחות היבשה, בהם נגמ"ש חדש שקיבל את השם "איתן". מדובר בנגמ"ש עם שמונה גלגלים ושהותקנה עליו מערכת הגנה אקטיבית מסוג "מעיל רוח", המיירטת טילי נ"ט. לפי התוכנית המתגבשת במערכת הביטחון, נגמ"ש זה יחליף את אלפי נגמ"שי האם–113. למעט האם-113 משתמש צה"ל בנגמ"ש נוסף, המכונה נמ"ר, ומבוסס על טנק המרכבה. בצה"ל יש מאות נגמ"שים מסוג זה והם נחשבים לממוגנים יותר.

ראש מנהלת תוכנית הטנק במשרד הביטחון, תא"ל ברוך מצליח, אמר כי טרם התקבלה החלטה על היקף ההצטיידות בנגמ"ש החדש. בימים האחרונים החל משרד הביטחון בניסוי בכלי החדש ויוצר לו אב־טיפוס ראשוני. "אמורים להיות מאות כלים כאלו שיצטרפו אל הנמ"ר. אנחנו עוד לא יודעים איפה תהיה ההרכבה והייצור של הכלי", אמר מצליח לכתבים צבאיים. הוא הוסיף כי כבר בשנים הקרובות יהיה אפשר להתחיל להצטייד בנגמ"ש החדש. "אפשר לייצר עשרות כלים בשנה וקצב ההצטיידות תלוי בתקציב". תא"ל מצליח סירב לומר מה עלות הכלי החדש.

על גבי הנגמ"ש החדש יהיה ניתן להוסיף כלי נשק - מקלעים ותותח. בהמשך, ייבחנו במערכת הביטחון התקנת מערכות הגנה נוספות. לדברי תא"ל מצליח, לנגמ"ש החדש יש עמידות טובה למטעני צד ומטעני גחון. "לכלי גלגלי אין את רמת המיגון והשרידות של הנמ"ר, אף שניסינו לעשות את המיטב בנושא המיגון, כולל מערכת מיגון אקטיבי. היתרונות המרכזיים של הכלי החדש הם יכולות ניידות מהירה — הוא יכול לנסוע על כבישים רגילים במהירות 90 קמ"ש", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ