במערכת הפוליטית מעריכים שעמונה תועתק לקרקעות סמוכות

הוועדה להסדרת מאחזים המליצה להעביר את המאחז לשטחים המוגדרים "נכסי נפקדים". היועץ המשפטי לממשלה צפוי לפרסם את חוות דעתו על המלצות הוועדה עד סוף החודש

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר

בכירים בהנהגת המתנחלים מברכים על המלצות הוועדה להסדרת המאחזים, שפורסמו היום (שלישי) בגלי צה"ל, המגדירות מנגנון משפטי שיאפשר למתנחלים במאחז עמונה לעבור לקרקעות המוגדרות "נכסי נפקדים". היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפוי לפרסם את חוות דעתו על המלצות הוועדה עד סוף החודש.

גורמים במערכת הפוליטית העריכו בימים האחרונים כי קיימת סבירות גבוהה שהיועמ"ש יקבל את המלצות הוועדה לגבי המאחז, שעל פי פסיקת בג"ץ אמור להתפנות עד ה-25 בדצמבר. מתנחלי עמונה אמרו באחרונה שבכוונתם לקבל הסדר בסגנון זה, כל עוד האדמות יהיו סמוכות למקום בו ממוקם המאחז כיום, סמוך להתנחלות עפרה.

מאחז עמונה, במאיצילום: Oded Balilty/אי־פי

בשבוע שעבר ביקר במאחז יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שסיפר ש"גם גורמים משפטיים ששוחחתי איתם מבינים שיש דרך להסדיר את היישוב הזה". לשאלת "הארץ" האם היועץ המשפטי מנדלבליט נמנה עם גורמים אלה ענה אדלשטיין כי "כל מי שעוסק בנושא מבין ששוטרים וחיילים הם לא הפתרון".

בהמלצות ועדת ההסדרה, שהורכבה ממספר משפטנים בכירים במשרדי הממשלה השונים, נכתב כי פסק הדין של בג"ץ יקוים במלואו והמבנים בעמונה - בהם מתגוררות כ-40 משפחות - יפורקו ויפונו עד סוף דצמבר. במקביל, יושכרו לתושבי עמונה חלקות באזור המאחז, שבעליהם מוגדרים "נפקדים" וככל הנראה עזבו את האזור ב-1967.

על פי המנגנון שהמליצה הוועדה להקים, השטחים - השייכים לאותם נפקדים - יושכרו למתנחלים לשלוש שנים, וניתם יהיה להאריך את התקופה מחדש מדי שלוש שנים. הבתים שיוקמו יהיו מבנים ברי-הזזה, ולא מבני קבע. דמי השכירות עבור הקרקע יופקדו בקרן - שתעבור לידי בעלי הקרקע אם יצליח פלסטיני כלשהו להוכיח בעלות עליה.

מאחז עמונה הוקם ב-1997 על אדמות פרטיות סמוך לעפרה. ב-2006 התרחש במאחז עימות אלים בעת פינוי של תשעה מבני קבע. זה שמונה שנים מצוי המאחז במוקד מחלוקת משפטית, בעקבות עתירה שהגישו לבג"ץ כמה מבעלי הקרקעות הפלסטינים באמצעות ארגון "יש דין". תחילה התחייבה המדינה להרוס את המאחז עד סוף 2012, אולם לאחר דחיות חוזרות ונשנות הודיעה כי תהרוס רק את החלקות שלהן נוגעת העתירה. המתנחלים טענו כי רכשו כמה מהחלקות באופן חוקי, אך חוות דעת קבעו כי חלק ממסמכי הרכישה שהוגשו לבית המשפט מזויפים. בסוף 2014 הורה נשיא בית המשפט העליון דאז, אשר גרוניס, לפנות את המאחז כולו בתוך שנתיים - עד 25 בדצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ