כוחות הביטחון הרסו את בתיהם של המחבלים שביצעו את הפיגוע בשרונה

בחודש שעבר אישר בג"ץ את הריסת הבתים של שני המחבלים, בכפר יטא ובחרבת רקעה, על אף עתירתם משפחותיהם. "יש צורך לנקוט בצעדים חריגים כדי ליצור את ההרתעה הנדרשת"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות הביטחון הרסו לפנות בוקר (חמישי) את בתיהם של שני המחבלים שביצעו את הפיגוע במתחם שרונה בחודש יוני בכפר יטא ובחרבת רקעה בחברון.

הפיגוע אירע בחודש יוני במהלכו המחבלים, חאלד ומחמד מחאמרה, שהתגוררו בכפר יטא ובחרבת רקעה בחברון, רצחו ארבעה ישראלים, עידו בן ארי, אילנה נבעה, מיכאל פייגה ומילה מישייב, ופצעו 41 אזרחים. השניים נתפסו אחרי הפיגוע.

ביתו ההרוס של המחבל משרונה, בכפר יטא, הבוקרצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטר

בג"ץ אישר לפני כשלושה שבועות את הריסת בתיהם של השנים לאחר שבני משפחותיהם עתרו נגד ההחלטה. משפחתו של חאלד מחאמרה טענה בעתירה באמצעות "המוקד להגנת הפרט" כי לא מתקיימת זיקה בינו לבין הדירה שהוצא לה צו ההריסה, כיוון ששנתיים וחצי טרם מעצרו חאלד שהה בירדן, לצורך לימודים, ונהג להגיע בתדירות נמוכה לבית.

משפחתו של מחמד, שיוצגה גם היא על ידי המוקד, טענה כי יש למנוע את הריסת הקומה הראשונה והשלישית של ביתם. המשפחה טענה כי מחמד התגורר רק בקומה השלישית המהווה יחידה עצמאית בעוד שבקומה הראשונה בבניין מתגוררים הוריו יחד עם ארבעה מתוך שמונת ילדיהם. לצד דירתם בקומה הראשונה, מצוי מחסן גדול ובו מפעל ממתקים, אשר מפרנס את בני המשפחה ונמצא בבעלותה. 

עוד טענה המשפחה כי לוּ ידעו על כוונותיו של מחמד מבעוד מועד, הם היו פועלים מיד על מנת למנוע מבעדו מליטול חלק בפיגוע. בעניין זה המדינה טענה מנגד כי יש בידה מידע חסוי, ממנו עולה כי אחיו של מחמד היה מודע לכוונותיו לבצע את הפיגוע, והן מידע בעניין נגישותו של אביו בשנים האחרונות לאמצעי לחימה.

השופט אורי שהם כתב בחוות דעתו כי יש לדחות לחלוטין את העתירה של בני משפחתו של חאלד ולקבל חלקית את העתירה של בני משפחתו של מחמד כך שתימנע הריסת הקומה הראשונה ותיהרס רק הקומה השלישית. "יש צורך לנקוט בצעדים חריגים כדי ליצור את ההרתעה הנדרשת, על מנת לנסות ולצמצם, ככל האפשר, את הפעילות הטרוריסטית הנפשעת, שאינה בוחלת ברצח של יהודים, ללא הבחנה, רק באשר הם יהודים" – כתב שהם.

השופטת חיות הצטרפה לחוות דעתו של שהם וגם השופט פוגלמן הצטרף כשהוא מוסיף להסתייג באופן עקרוני מהמדיניות של הריסת בתי משפחות מחבלים: "כפי שכבר הזכרתי במקום אחר, אף שאיני שותף לאמור בה – הלכה זו מחייבת עד שלא תשתנה, ככל שכך יקרה, בהרכב מורחב", כתב פוגלמן בחוות דעתו והוסיף: " על רקע זה אני מצטרף לתוצאה שאליה הגיע חברי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ