שב"כ: עשרות מיליונים הועברו לזרוע הצבאית של חמאס מארגון סיוע בינלאומי

בשב"כ אומרים כי חמאס השתלט מבפנים על ארגון World Vision ברצועה, באמצעות העובד מוחמד חלבי שנעצר ביוני. בין היתר נטען כי סכומים שהעביר שימשו לחפירת מנהרות ורכישת אמצעי לחימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמאס השתלט מבפנים על ארגון סיוע בינלאומי בעזה, שהעביר עשרות מיליוני דולרים לזרוע הצבאית מאז 2010 - כך טוענים בשירות הביטחון הכללי. היום (חמישי) הוגש כתב אישום נגד מוחמד חלבי, מנהל סניף ארגון הסיוע World Vision ברצועת עזה, המואשם בשורת עבירות ביטחוניות. על פי המידע שאושר היום לפרסום, שב"כ עצר את חלבי כבר ביוני. בשב"כ טוענים כי כספי הארגון שחלבי העביר לטובת הזרוע הצבאית של חמאס, שימשו בין היתר לחפירת מנהרות ורכישת אמצעי לחימה. חלבי מכחיש את המיוחס לו.

על פי כתב האישום, חלבי, בעל תואר שני בהנדסה אזרחית התגייס לגדודי עז א-דין אל קסאם בשנת 2004, ולאחר כשנה התבקש להסתנן לשורות ארגון ההומניטרי וזאת בכדי "להיות מקורב למקבלי החלטות בארגון בינלאומי זר, ועל מנת להיות מעורה בארגון ולפעול בארגון באופן חשאי לקידום ענייני הקסאם".

מוחמד חלבי בבית המשפט, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

חלבי ניהל פרויקטים רבים עבור הארגון ברצועה. על פי כתב האישום, חלבי דאג שבמכרזים יזכו אחת משתי החברות: חברת ארכומא - לציוד בסיסי, או חברת אלעטאר - בתחום החקלאות. זאת בשל העובדה שהחברות הסכימו לשתף עמו פעולה בקבלת כספים עודפים, מתשלומים שמועברים מאת ארגון WV בעבור ביצוע פרויקטים. את העודפים העביר חלבי לידי החמאס.

כתב האישום מייחס לחלבי עבירות ביטחוניות רבות של מגע עם סוכן זר, חברות בארגון טרור, פעילות בהתאחדות בלתי מותרת, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, מסירת ידיעה לאויב, ועבירות נשק. 

עו"ד לני מונטיליו-סגל מהפרקליטות אמרה כי כתב האישום "ממחיש את פעילותם של ארגוני הטרור והשימוש שעושים בכספים שנאספים עלי ידי ארגונים וולונטריים. הנאשם הוא פעיל חמאס מזה למעלה מעשר שנים והוחדר לארגון וולונטרי על מנת לקדם את ענייני הארגון תוך שהוא מנצל את מעמדו כמנהל בארגון לצורך שימוש בכספים שנתרמו לצרכים הומניטריים ולשיקום הרצועה לטובת פעילות טרור ומימון טרור, כמו בניית מוצבים צבאיים, חפירת מנהרות ורכישת נשק. הוא ניצל את אישור הכניסה שקיבל לישראל מתוקף תפקידו לסייר באזור וסימן יעדים לפתיחת פיר יציאה ממנהרה התקפית, בין היתר על הכביש בין מעבר ארז ליד מרדכי".

לפי שב"כ, באמצעות כספי תורמים שיועדו למשפחות נזקקות, למובטלים ולפרויקטים ברצועת עזה, נבנה מוצב חמאס בבית חאנון באמצעות 80 אלף דולר שגוייסו באנגליה; שולמו משכורות לפעילי חמאס; ואף חולקו "בונוסים" למי שנלחם מול ישראל במבצע "צוק איתן". בשב"כ טוענים כי מעשיו של חלבי היו בידיעתם של עובדים נוספים בארגון, ולעתים בהפעלתם, אך הוסתרו מראשי World Vision. לאחר הארכת מעצרו של חלבי לפני כחודש, נכתב באתר הארגון כי הם עומדים מאחוריו, וכי מדובר במנהל שדה ועמית מהימן במשך עשור, שפעל תמיד בחריצות ובמקצועיות למילוי חובותיו.

פיר מנהרה שאותר ביישובי עוטף עזה, השנהצילום: אילן אסייג

כ-60 אחוזים ממשאבי הארגון שפעל בעזה, טוענים בשב"כ, הועבר לטובת החמאס. חלבי מסר בחקירתו בשירות הביטחון הכללי מידע רב על השיטה באמצעותה הועבר הכסף: בין היתר הוא יזם מכרזים פיקטיביים שלמעשה העבירו כספים ישירות לחמאס, וכמו כן רשם פעילי חמאס כחקלאים ואת ילדיהם כבעלי מוגבלויות כדי שיוכלו לקבל סיוע כספי. חלק ממשאבי ארגון World Vision עצמו הועבר לידי חמאס לבניית מוצבים ולחפירת מנהרות - בין היתר שימש הכסף לציוד חפירה, ברזל, צינורות וחומרי בנייה.

כך למשל, חלבי יזם פרויקט שנועד לבניית חממות, כאשר בפועל, בשב"כ אומרים שהחממות שימשו להסתרת נקודות חפירת מנהרות. בדומה, הוא הקים פרויקט לשיקום דייגי עזה, כשלמעשה הועברו חליפות צלילה וסירות מנוע לידי הכוח הימי של חמאס. במקרה נוסף שתיארו בשב"כ, משאיות של הארגון ההומניטארי הועברו ישירות ממעבר כרם שלום למחסני חמאס, במקום למחסני הארגון. אלו כללו, לדוגמה, מארזי מזון שיועדו לנזקקים וכן מארזי ניקוי וטיפוח. בשב"כ ציינו כי בתקופת שלטונו של מוחמד מורסי במצרים, הועברו דרך הארגון עשרות אלפי דולרים לרכישת נשק בסיני עבור חמאס.

בשב"כ עקבו מזה תקופה אחר חלבי וקשריו עם החמאס עד למעצרו לפני כחודש וחצי. לפני שבועיים אף פשטו על משרדי World Vision הנמצאים במזרח ירושלים, אספו מסמכים ותכתובות פנימיות. בכירי הארגון קיבלו עדכון על מעצרו, והיום צפוי הנשיא העולמי החדש של World Vision, אדגר סנדובל, להיפגש עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, בתל אביב.

World Vision הוא ארגון בינלאומי עתיר תרומות שבסיסו בארצות הברית. יש לו שלוחות וסניפים בכל רחבי העולם, ובישראל פועל הארגון מאז 1975, במזרח ירושלים, עזה והגדה המערבית. מרבית התרומות לארגון מגיעות מגורמים פרטיים. 

בשיחה עם כתבים צבאיים ביקש עובד בכיר בשב"כ להדגיש כי הארגון איננו נוהג לעקוב אחר הנעשה בעמותות וארגונים מן הסוג הזה. "העיסוק שלנו בארגונים בינלאומיים נובע מהממשק שלהם עם חמאס. הם עושים עבודה טובה בהרבה תחומים של סיוע, ואין לנו פקפוק בכוונות שלהם. חמאס ידע לנצל את חולשת הפיקוח של הארגון עם מה שקורה עם משאביו", אמר העובד. "לא חקרנו את הארגון, אלא את פעילי החמאס. אין לנו חשד נגד הארגון", הדגיש הבכיר. עם זאת, במהלך חקירתו של חלבי נאסף בשב"כ מידע נוסף, שהעלה חשד כי עובדים נוספים שפעלו בארגוני סיוע הומניטרי, בכללותם מוסדות או"ם, ניצלו את עבודתם בעבור חמאס. מידע זה נמצא תחת צו איסור פרסום.

בשירות הביטחון הכללי מגדירים את חלבי כמי שגוייס באופן חשאי ישירות לזרוע הצבאית בשנת 2004 כדי שיחדור לארגון סיוע הומניטארי גדול ו"ישתלב בו בעמדת השפעה". בשירות הביטחון הכללי טוענים כי חלק מהמשימות שהוטלו על חלבי היו בהנחייה עקיפה של מוחמד דף. "לא מדובר במעילה של אדם אחד. זה לא אירוע זניח, אלא תוכנית סדורה, בהפעלה של צמרת חמאס, באופן חשאי", אמר הבכיר. "התכנון הסדור, העבודה החשאית, הכוונה להשתלט מבפנים - זה מצביע על תעוזה והצלחה של החמאס".

לפי השב"כ, בחמאס סברו כי חלבי יהיה מועמד טוב למשימה זו מאחר שעבד בעברו בתוכנית של האו"ם. גם אז, טוענים בשב"כ, סייע לחמאס בהעסקת חקלאים - שבפועל שימשו כתצפיתני חמאס. בשנת 2005 החל חלבי את עבודתו בארגון, וב-2010 מונה למנהל הסניף. "מאז ועד למעצרו, הוא ניצל את מעמדו בארגון ואת משאביו של הארגון לסיוע לזרוע הצבאית של חמאס - לא לאגודות הצדקה, לא לפעילות האזרחית - לזרוע הצבאית", הדגיש הבכיר בשב"כ. בחקירתו של חלבי, כך מציינים בשב"כ, הוא טען כי הסיוע ההומניטרי שהוענק בפועל לתושבי רצועת עזה באמצעות הארגון, היה כמעט באופן מוחלט רק לפעילי חמאס ולבני משפחותיהם - בניגוד לנהלי ארגוני הסיוע הפועלים בעזה. חלבי סיפק מדי חודש אלפי חבילות מזון, מוצרי בסיס וציוד רפואי לפעילי הזרוע הצבאית של חמאס ובני משפחותיהם.

סנגורו של חלבי, עו"ד מוחמד מחמוד, אמר ל"הארץ" כי מרשו מכחיש כל קשר לחמאס וכי העובדה שהחקירה נמשכה 55 יום מוכיחה כי יש בעיה בחומר הראיות. "עבור ישראל, את כל מי שמתגורר ברצועת עזה אפשר לשייך לחמאס. מרשי לא נמנה על חמאס ובאחת מעדויותיו הסביר בצורה מפורשת שבאחד המקרים הגיעו חמושים ובאיומי נשק לקחו מה שהם רוצים. אנחנו עוד נלמד את התיק ואת חומר הראיות אבל אני חושב שהתיק הזה מנופח מאוד ולאט לאט יצא ממנו האוויר". במשפחתו של חלבי ציינו כי לא נאמר להם על מה נעצר ומה העבירות שמיוחסות לו.

דובר חמאס בעזה אמר לסוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א כי חלבי אינו חבר בתנועה.

בהכנת הידיעה השתתף ג'קי חורי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ