משרד הביטחון דוחה את דברי אובמה: הסכם הגרעין עם איראן מזיק – הוא כמו הסכם מינכן עם היטלר

המשרד פרסם הודעה חריגה בתגובה לדברי נשיא ארה"ב ברק אובמה אתמול, לפיהם מערכת הביטחון הישראלית סבורה שהסכם הגרעין עם איראן שיפר את המצב הביטחוני באזור. לשכת נתניהו הוציאה הודעה בניסיון למזער נזקים: "לישראל אין בעלת ברית חשובה יותר מארה"ב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארצות הברית ברק אובמה במהלך מסיבת עיתונאים בפנטגון ביום חמישי, אז התבטא בנוגע ליחסה של ישראל לנושא הסכם הגרעין

ישראל הגיבה היום (שישי) בחריפות לדבריו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה אתמול, לפיהם גם מערכת הביטחון הישראלית סבורה שהסכם הגרעין עם איראן שיפר את המצב הביטחוני במזרח התיכון. בהודעה חריגה, שפורסמה דווקא ממשרד הביטחון ולא ממשרד ראש הממשלה, הושווה הסכם הגרעין עם איראן להסכם מינכן מלפני מלחמת העולם השנייה ונטען כי כמו ההסכם שנחתם עם היטלר, גם ההסכם עם איראן יתברר כטעות. בהמשך הערב הוציא נתניהו הודעה בה ניסה לרכך את הצהרת משרד הביטחון.

"מערכת הביטחון הישראלית סבורה כי להסכמים יש ערך אך ורק אם הם מבוססים על מציאות קיימת, ואין להם כל ערך אם העובדות בשטח הפוכות לגמרי מאלו שההסכם נשען עליהן", נמסר בהודעה. "הסכמי מינכן לא מנעו את מלחמת העולם השנייה ואת השואה, בדיוק משום שהנחת הבסיס שלהם, שלפיה גרמניה הנאצית יכולה להיות פרטנר לאיזשהו הסכם היתה שגויה ומשום שמנהיגי העולם דאז התעלמו מן הדברים המפורשים של היטלר ושאר מנהיגי גרמניה הנאצית".

זמן קצר אחרי ההודעה שפרסם שר הביטחון אביגדור ליברמן בשם משרד הביטחון נגד דברי נשיא ארה"ב לגבי הסכם הגרעין עם איראן מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרסם הודעה משלו בשם לשכת ראש הממשלה בנסיון למזער נזקים.

בהודעת לשכת ראש הממשלה הרחיק עצמו נתניהו מההודעה החריפה של משרד הביטחון, שככל הנראה פורסמה על דעתו של שר הביטחון ליברמן בלבד ללא תיאום מוקדם עם ראש הממשלה. "עמדת ישראל בסוגיית ההסכם עם איראן נותרה כשהיתה", נמסר מלשכת נתניהו. "אך ראש הממשלה מאמין בתוקף שלישראל אין בעלת ברית חשובה יותר מארה״ב".

בלשכת ראש הממשלה הזכירו כי בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר שנה שעברה אמר נתניהו כי חשוב שגם אלה שהסכימו עם העסקה עם איראן וגם אלו שהתנגדו לה, ישתפו פעולה להשגת שלושה יעדים - לוודא שאיראן אינה מפירה את תנאי ההסכם, להתמודד עם התוקפנות האזורית של איראן ולפרק את רשת הטרור העולמית של איראן. "ראש הממשלה נתניהו מצפה כי יעדים אלה יהפכו למדיניות משותפת ולהמשך חיזוק הברית בין ישראל לבין ארה״ב עם הנשיא אובמה ועם הממשל האמריקני הבא", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

עד היום, בכירי מערכת הביטחון בישראל הצהירו כי איראן מקפידה לעמוד בהסכם הגרעין ובמגבלות שהוטלו עליה בנושא זה. עם זאת, הבכירים הביעו חשש ממה שעתיד להתרחש באיראן לאחר תום ההסכם, אז היא עלולה לחדש את תוכנית הגרעין. הודעת משרד הביטחון בעקבות דבריו של נשיא ארה״ב, ברק אובמה, חורגת מהקו שנקטו עד כה בצמרת מערכת הביטחון הישראלית. למעשה, במשך כל תקופת המשא ומתן בין המעצמות לאיראן, במשרד הביטחון לא התייחסו באופן רשמי להסכם. זוהי ההודעה הראשונה שמופצת בשם דוברות משרד הביטחון בנושא זה מאז המשא ומתן. הרמטכ"ל גדי איזנקוט התייחס בינואר האחרון להסכם הגרעין ואמר כי זהו "שינוי משמעותי בווקטור שאיראן הלכה בו - יש לזה סיכונים רבים וגם הזדמנויות". בנוסף, איזנקוט חזר היום מביקור בארה"ב לאחר שערך פגישות בוושינגטון.

בהודעת משרד הביטחון נכתב עוד כי איראן "מודיעה בפירוש ובריש גלי כי מטרתה היא השמדת מדינת ישראל, ודו"ח משרד החוץ האמריקאי שפורסם השנה, קבע כי היא נמצאת במקום הראשון כנותנת חסות לטרור העולמי". עוד נכתב כי משום כך "מערכת הביטחון, כמו כל עם ישראל וכמו רבים בעולם, מבינה כי הסכמים מסוג זה שנחתם בין המעצמות לבין אירן, אינם מועילים אלא רק מזיקים למאבק בלתי-מתפשר שיש לנקוט מול מדינת טרור כמו אירן".

אתמול, במהלך מסיבת עיתונאים במשרד ההגנה בוושינגטון בסיום ישיבה של צוות הביטחון הלאומי שלו, התייחס הנשיא אובמה להסכם הגרעין עם איראן ואמר כי אפילו בכירים במערכת הביטחון הישראלית מכירים בכך שההסכם עם איראן היה יעיל וכי תוצאותיו חיוביות. בין השאר כיוון אובמה לדבריו של הרמטכ"ל איזנקוט, שציין כמה פעמים בשנה האחרונה כי הסכם הגרעין עם איראן הוריד את רמת האיום על ישראל.

"לפי כל הניתוחים, הסכם הגרעין עם איראן פועל בדיוק כמו שחשבנו שיפעל", אמר אובמה. "הצבא הישראלי ומערכת הביטחון הישראלית מודה שההסכם הביא לשינוי משמעותי. זו (ישראל, ב"ר) היתה המדינה שהתנגדה להסכם הגרעין יותר מכולן".

אובמה עקץ בצורה מרומזת את ראש הממשלה בנימין נתניהו שעמד בראש המתנגדים להסכם הגרעין. "אני רוצה לשמוע מכל החבר'ה שצפו שיתרחש אסון כי הדבר הזה דווקא עבד... זה יהיה מרשים אם חלק מהאנשים שאמרו שהשמיים ייפלו יאמרו לפתע – אתה יודע מה, אנחנו טעינו ואנחנו שמחים שלאיראן אין יותר את היכולת לפרוץ קדימה תוך פרק זמן קצר לפתח נשק גרעיני. אבל ברור שזה לא יקרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ