260 אסירי חמאס הודיעו על סיום שביתת רעב בת יומיים

השובתים מחו על כך ששירות בתי הסוהר פיזר את אגפיהם בבתי הכלא נפחא ואשל בשל חשד להתארגנות. לפי מועדון האסיר הפלסטיני הושגה פשרה עם שב"ס, שם מכחישים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

260 אסירי חמאס הודיעו היום (שבת) על סיום שביתת רעב שנמשכה כיומיים במחאה על כך ששירות בתי הסוהר (שב"ס) פיזר את האגפים בהם נכלאו. לפי הודעת מועדון האסיר הפלסטיני, השביתה הגיעה לסיום בשל הבנות שהושגו עם שב"ס, לפיהן כמה מהאסירים שפונו מאגפיהם בבתי הכלא אשל ונפחא ישובו אליהם, וחיפושים שהשובתים הגדירו כ"משפילים" יופסקו. בשב"ס מכחישים כי נקבעו הבנות ואמרו כי השביתה הסתיימה "ללא תנאים וסיכומים מוקדמים".  

אתר האינטרנט המזוהה עם חמאס, ארסאלה-נט, ציטט את מנהל מדור התקשורת של האסירים, עבד ארחמן שדיד, ולפיו ההבנות כוללות גם שיפור בתנאי המעצר של האסירים בכלא נפחא כמו הפחתת העומס בתאים ומתן זמן נוסף לאסירים להתאווררות. עוד נמסר כי ההבנות כוללות את החזרתו של ראש מטה הנהגת האסירים של חמאס, מוחמד ערמאן, לכלא נפחא תוך שלושה חודשים, לאחר שהועבר לכלא הדרים, והחזרת אסירים נוספים שהועברו לבתי כלא אחרים.

כלא נפחא, ב-2011
כלא נפחא, ב-2011צילום: אילן אסייג

שביתת הרעב החלה ביום חמישי האחרון, בעקבות החלטה של שב"ס לפנות שני אגפים של אסירי חמאס - אחד בכלא נפחא והשני בכלא אשל - ולפזרם מחדש ברחבי הארץ עקב מידע מודיעני על התארגנות אסירים. על פי המודיעין שהגיע לידי שב"ס, אסירים משני בתי הסוהר העבירו ביניהם מידע באמצעות אנשי קשר וטלפונים ניידים שהועברו אליהם בחשאי. 

האסירים פוזרו בין בתי סוהר השונים ברחבי הארץ ובכלל זה מתקן המעצר "אוהלי קידר". לפי שב"ס, בחיפוש באגפים שפונו אותרו כמה טלפונים ניידים וחומרים כתובים המצביעים על התארגנות בשני בתי הסוהר וקשר עם הנהגת חמאס ברצועת עזה. על פי החשד חמאס ברצועה שאף לשנות את מאזן הכוחות בהנהגת האסירים ובשב"ס חששו שהדבר יוביל למתיחות רבה בבתי הכלא. בין האסירים שפונו היו גם כמה מבכירי חמאס הכלואים. החקירה צפויה להימשך גם בשבוע הקרוב וייתכן שהיא תורחב במקרה הצורך לאגפים נוספים.

40 אסירים מהחזית העממית, שפתחו בשביתת רעב בחודש שעבר, הודיעו כי ימשיכו לשבות. זאת לאות הזדהות עם העצור המינהלי בילאל כאיד השובת רעב זה 54 ימים. קאיד סיים לרצות מאסר של 14 וחצי שנים בחודש יוני האחרון, ומיד עם סיום ריצוי עונשו הוא נעצר מחדש בצו מינהלי. 

מחר צפוי בית המשפט המחוזי בבאר שבע לפרסם את החלטתו בעתירה שהגיש ארגון רופאים לזכויות אדם בדרישה להסיר את אזיקיו של כאיד. בארגון טוענים כי במצבו הרפואי הקשה של כאיד, הנתון בהשגחה של שלושה סוהרים תוך שימוש באמצעי ביטחון נוספים, הוא אינו מסוכן ואינו יכול לברוח מבית החולים. במועדון האסיר הפלסטיני אמרו כי מצבו של כאיד מידרדר מיום ליום. עוד נמסר כי כיאד איבד הרבה ממשקלו וסובל מחולשה שעלולה לפגוע באיברים חיוניים כמו הלב והמוח, וכי הוא עדיין מסרב לקבל נוזלים או מלחים חוץ ממים. 

בימים האחרונים פרסמו ארגוני האסירים נתונים על מעצר פלסטינים בחודש יולי. לפי המידע שהצטבר בידי הארגונים, בחודש שעבר נעצרו 574 פלסטינים. בין העצורים 111 קטינים וילדים, 12 נשים וילדה אחת. כמו כן, 16 מהעצורים הם תושבי רצועת עזה. לפי הנתונים, מאז גל האלימות האחרון שהחל בחודש אוקטובר נעצרו 6,900 פלסטינים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ