מנכ"לית המשרד לעניינים אסטרטגיים: ישראל נתפשת בעולם כמצורעת

בדיון בוועדת השקיפות של הכנסת אמרה סימה וקנין כי מטרתה היא שינוי הנרטיב כלפי ישראל עד 2025. "מבחינתי הניצחון יהיה שינוי הנרטיב בעולם. שהנרטיב לא יהיה שישראל שווה אפרטהייד"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מנכ"לית המשרד לעניינים אסטרטגיים, סימה וקנין, אמרה הבוקר (ראשון) במהלך דיון בוועדת השקיפות של הכנסת כי ישראל נתפשת במדינות העולם "כמדינה מצורעת" וכי מטרתה היא שבתוך כמה שנים אף אחד בעולם לא יעלה את השאלה אם לישראל יש זכות להתקיים. וקנין הוסיפה כי המשרד לעניינים אסטרטגיים הקים צוות בין-משרדי בן 10 אנשים שמנסה לגבש נרטיב חלופי שאותו מבקשת ישראל לספר לעולם.   

"מבחינתי הניצחון יהיה שינוי הנרטיב בעולם כלפי ישראל. שהנרטיב בעולם לא יהיה שישראל שווה אפרטהייד", ציינה וקנין. "...היום במדינות העולם מדינת ישראל היא מדינה מצורעת. הייעוד שלנו הוא שב-2025 אף אחד ברחבי העולם לא יעלה את השאלה אם לישראל יש זכות קיום".

משתתפים בהפגנה הקוראת לחרם על ישראל מנופפים דגלי פלסטין בפריז, ב-2014

יו"ר הוועדה, ח"כ סתיו שפיר, ביקשה מווקנין לחשוף את תוכנית העבודה של המשרד לעניינים אסטרטגיים בנושא המאבק בדה-לגיטימציה של ישראל, את תקציב המשרד ואת האסטרטגיה שלו. וקנין הסכימה לתת פרטים מעטים בלבד וציינה כי תוכל לפרט את הדברים בהרחבה רק בדיון סגור של ועדת החוץ והביטחון. היא כן הסכימה לומר שהתקציב השוטף של המשרד לשנת 2016 הוא 44 מיליון שקלים ותקציב הפעילות למאבק בדה-לגיטימציה בשנת 2016 הוא 128 מיליון שקל.

בדיון שאלה ח"כ שפיר את וקנין כיצד מגדיר המשרד לעניינים אסטרטגיים את תופעת הדה-לגיטימציה לישראל. וקנין ציינה כי בימים אלה עובד צוות בין-משרדי על הגדרה משפטית של התופעה ובינתיים ממשיך להשתמש בהגדרה שנקבעה לפני כמה שנים. המשנה למנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, צחי גבריאלי, ציטט את ההגדרה שבה משתמש המשרד וציין כי "דה-לגיטימציה הינה התכנסות של ארגונים ורעיונות סביב נושא עכשווי כדי לדחות את הרעיון של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

וקנין אמרה בהקשר הזה כי המשרד לעניינים אסטרטגיים סבור "שביקורת קשה ככל שתהיה על ישראל הינה לגיטימית, אולם שלילת זכות קיומה של ישראל היא לא לגיטימית". לדבריה, המשרד לעניינים אסטרטגיים מעוניין לשתף פעולה עם ארגונים שונים לפי עיקרון של "אוהל רחב ככל האפשר" ולהכניס פנימה גם את גדולי המשבחים של ישראל וגם את גדולי המבקרים כל עוד כל אלה מכירים בזכותה של ישראל להתקיים.

"אני עובדת ציבור ואני לא מתייחסת לסוגיות פוליטיות", אמרה וקנין. "אבל בעיני...מי שמקבל את קיומנו כאן, כולל המבקרים הגדולים ביותר, הוא פרטנר שלנו. מי שלא – הוא היריב. אם יש ארגון שאומר שצריך להחזיר את כל השטחים אבל מכיר בקיומה של ישראל כמדינת לאום – מבחינתי הוא שותף. גם אם יש מי שלא יאהב את זה".

סימה וקנין, ב-2011
סימה וקנין, ב-2011צילום: אלון רון

וקנין, שעד לפני כמה שנים כיהנה בתפקיד הצנזורית הצבאית הראשית, אמרה כי היא מעוניינת שמשרדה יפעל בחשאיות מרבית ואף סיפרה כי ביקשה מהשר לעניינים אסטרטגיים, גלעד ארדן, להימנע מהתבטאויות פומביות בנושא עבודת המשרד. "אנחנו רוצים שרוב עבודת המשרד לעניינים אסטרטגיים תהיה מסווגת. יש רגישויות רבות ואני אפילו לא יכולה להסביר בפורום גלוי מדוע יש רגישויות... חלק גדול ממה שאנחנו עושים זה מתחת לרדאר", אמרה.

לפני כשבועיים, בדיון פתוח בוועדה לביקורת המדינה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל "הביסה" את תנועת ה-BDS. וקנין הכחישה כי נתניהו אמר את הדברים, אך אישרה את דברי ראש הממשלה לפיהם תומכי החרם נמצאים במגננה בניגוד לעבר. "יש תחרות אסטרטגית בינינו לבין היריב", אמרה וקנין. "אנחנו במעבר מבלימה ותגובה ליוזמה והתקפה...פעילי ה-BDS נמצאים במגננה כי אנחנו הודענו בפומבי והראינו בערוצים חשאיים שאנחנו במערכה".

וקנין סיפרה בדיון כי הקבינט המדיני-ביטחוני קיבל החלטה שאפשרה למשרד לעניינים אסטרטגיים לעבור מירושלים לתל אביב. היא ציינה שהעילה למעבר לתל אביב היא חסויה ואמרה כי חלק מהמשרד יישאר בירושלים. למרות טענתה של וקנין, השר ארדן כבר חשף בדיון דומה בכנסת לפני כמה חודשים כי הסיבה למעבר של חלק מהמשרד לתל אביב היא הצורך לקירבה פיזית למפקדת צה"ל בקריה, ולמטות של ארגוני המודיעין השונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ