גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל החלו בחודשים האחרונים לתת מענקים לקצינים ולנגדים צעירים, הנמצאים בקבע ראשוני, בגובה של 4,000 ו-8,000 שקלים. "הבונוסים" הללו ניתנים אחת לשנה, בהתאם להחלטת מפקדיהם של הקצינים והנגדים ומכונים "מענק מפקד". הדבר מסמל שינוי מדיניות בצה"ל, שעד כה נתן מענקים בעיקר בתמורה לחתימה על שנות שירות נוספות.

בדומה למתרחש בחברות אזרחיות ובשוק הפרטי, בצבא מעוניינים לתגמל קצינים ונגדים צעירים הבולטים בתפקידם. לדברי קצינה בכירה באגף כוח האדם, מדובר באנשי קבע ששכרם נמוך יחסית ולכן הוחלט לאפשר למפקדיהם להעניק להם מענקים כספיים. כך, מקווים בצבא כי יוכלו לעודד את אנשי הקבע הצעירים להישאר בשורות הצבא.

הרמטכ"ל מעניק דרגות לקצינים טריים, בשנה שעברהצילום: דובר צה"ל

עד היום, שכרם של משרתי הקבע נקבע על-פי דרגתם, כאשר הם יכלו לקבל מענקים כספיים בדרך כלל בתנאי שיחתמו לשנות שירות נוספות. לפי התוכנית החדשה, שכבר מיושמת בשורות הצבא, מפקדים יוכלו להעניק "בונוסים" לקצינים צעירים עד דרגת סרן (כולל) ולנגדים עד דרגת רב-סמל. אלו יוכלו לקבל מענקים בגובה של 4,000 שקלים, או 8,000 שקלים.

"זו לא חגיגה. מדובר בעד 30% מתוך אנשי הקבע הראשוני ביחידה, ובמקרים שבהם המפקד מצא לנכון, כמו לדוגמה כהוקרה על הצעת ייעול שחסכה כסף או נגד שעושה מעבר לתפקידו", אמרה הקצינה בשיחה עם "הארץ". "אני סומכת על המפקדים שיפעילו שיקול דעת במענקים. אנחנו שולחים אותם לשדה הקרב, לא נסמוך עליהם לתת את זה? אמנם יש על זה בקרה, אבל אני סומכת שהמענקים יועברו לאנשים הנכונים, כדי שידרבנו אותם".

מדובר ביוזמה פנימית של הצבא כחלק מניסיון לשפר את תנאי השירות של קצינים ונגדים צעירים. לפי נתוני הצבא, בשנת 2015 חלה עלייה בשיעור הקצינים שהשתחררו מהצבא, בעיקר בתפקידים טכנולוגיים, על אף שסומנו כבולטים וכאיכותיים. קצין במטה הכללי הודה בעבר כי "בשנים האחרונות, יותר קשר לנו להשאיר את הטובים", ולכן בצה"ל ערכו רפורמה בכל הקשור לאנשי קבע צעירים - קצינים עד גיל 28, והחליטו להגדיל את היקף התמריצים המוענקים להם.

כך למשל הוחלט כי כל קצין שייכנס לקבע ייעשה זאת בדרגת שכר של סרן, וכי לא יוטלו מגבלות על מספר אנשי הקבע המבקשים ללמוד באקדמיה תוך כדי שירותם. עוד מתכננים בצבא לקצר את משך הזמן המינימלי בו לקבלת דרגת רב-סרן. כיום, המעבר בין דרגת סרן לדרגת רב-סרן היא תוך ארבע שנים, ובצה"ל מתכננים לקצרה לשלוש שנים. לצעד זה יש משמעויות כלכליות: לפי דו"ח הוצאות השכר לשנת 2014, שכר הברוטו הממוצע של קצינים בדרגת רס"ן עמד על 20,282 שקלים, לעומת 11,525 שקלים לקצינים בדרגת סרן. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ