ישראל הפסידה בערעור בשווייץ ותשלם לאיראן מיליון שקל

ההפסד הוא גלגול נוסף במערכה המשפטית שמתנהלת בין איראן לישראל כבר 37 שנה, ועוסקת בפירות השותפות לשינוע ושיווק נפט של שתי המדינות בתקופת שלטון השאה

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

חברת "טרנס אסיאטיק אויל" שבשליטת ישראל הפסידה בערעור על פסק בוררות שמנהלת נגדה חברת הנפט הלאומית של איראן. בית המשפט העליון של שווייץ בלוזאן פסק ב–27 ביוני כי טרנס אסיאטיק צריכה לשלם לאיראנים 250 אלף פרנק שווייצי (כמיליון שקל) מכספים שהופקדו כבר בקופת בית המשפט, ועוד 200 אלף פרנק (כ–800 אלף שקל) לעורכי דינם כהוצאות משפטיות. 

לפי כתב העת "גלובל ארביטריישן רוויו", שפרסם את פסק הדין השווייצי, על חברת הנפט האיראנית לא חל משטר הסנקציות נגד איראן, כך שאין מגבלה חוקית על תשלום הכספים לזכותה. לפסק הדין השווייצי (צרפתית)

ההפסד בערעור הוא הגלגול האחרון במערכה משפטית שמתנהלת בין איראן לישראל כבר 37 שנה, ועוסקת בפירות השותפות לשינוע ושיווק נפט של שתי המדינות בתקופת שלטון השאה. השותפות כללה שני מיזמים: קו צינור אילת אשקלון (קצא"א), שפעל כ"גשר יבשתי" להזרמת נפט איראני מים סוף לים התיכון; וחברת טרנס אסיאטיק אויל שנרשמה בפנמה, נוהלה מתל אביב והפעילה צי מכליות וערוצי שיווק למכירת נפט איראני ללקוחות באירופה, כמו משטר פרנקו בספרד.

השותפות שהוקמה ב–1968 חדלה לפעול אחרי המהפכה האיסלאמית ב–1979, שאחריה ניתקה איראן את יחסיה עם ישראל. למרות הניתוק המדיני, האיראנים פתחו בשלושה הליכי בוררות נגד ישראל וחברות קש שבשליטתה, במטרה לקבל תשלום על נפט שסיפקו לישראל באשראי ערב המהפכה, וליהנות ממחצית שווי השותפות. שווי הסכום שבמחלוקת הוערך לפני כשנתיים בשבעה מיליארד דולר. עד כה זכו האיראנים בשתיים מהבוררויות, שהתמקדו בתשלומים על הנפט שסופק בפועל. ההליך העיקרי, הנוגע לפירות השותפות, עודנו מתברר.

בשנה שעברה זכתה חברת הנפט האיראנית בבוררות הממושכת ביותר, שנמשכה מאז 1989. שניים מהבוררים חייבו בדעת רוב את טרנס אסיאטיק אויל לשלם לאיראנים 1.2 מיליארד דולר תמורת 50 משלוחי נפט שסופקו לישראל לפני המהפכה, ועוד ריבית של 362 מיליון דולר. הם דחו את התביעה הנגדית שהגישה החברה (ובפועל, ישראל) ב–2004, ובה דרשה למחוק את תביעת החוב האיראנית ולפצות את ישראל על הפרת התחייבויות לאספקת נפט בתקופה שאחרי המהפכה. 

מתקן לקידוח נפט בגולן, בשנה שעברה. על חברת הנפט האיראנית לא חל משטר הסנקציות נגד איראן

לפי הגרסה הישראלית, האיראנים היו צריכים לספק נפט עד 2017, בהתאם לחוזה השותפות המקורי. הבוררים קיבלו רק דרישה ישראלית אחת, לפיצוי על משלוח נפט שעוגן בחוזה חתום ולא סופק, וניכו 99 מיליון דולר מהסכום שבו זכתה איראן. הבורר מטעם ישראל, עו"ד דורי קלגסבלד, כתב דעת מיעוט שחלקה על החלטת הרוב.

תוצאות הבוררות נחשפו בשנה שעברה על ידי מקור איראני. ישראל, שמטילה חיסיון ממלכתי על הליכי הבוררות מול איראן, סירבה להתייחס לפרטים ורק הודיעה שלא תשלם דבר למדינת האויב איראן. פסק הדין השווייצי מאשר עתה רשמית את הפרסום מהשנה שעברה, למרות שבהתאם לנוהג לא מוזכרים בו שמות החברות המעורבות בהליך אלא רק שמותיהן של איראן וישראל. הוא מפרט את הגלגולים הסבוכים של ההליך שנמשך 37 שנה, ושבמהלכו מת ראש הרכב הבוררים המקורי, עורך דין שווייצי, לפני כארבע שנים. 

טרנס אסיאטיק אויל ערערה על מרכיב אחד בפסיקת הרוב בבוררות, וטענה שההליך שבו דנו בפיצוי לישראל לא היה ראוי ושהיו סתירות בדעת הרוב. בית המשפט העליון של שווייץ, שכבר דחה ערעורים ישראליים בהליכי הבוררות מול איראן, דחה גם את הערעור האחרון והורה לשלם פיצויים והוצאות משפט לאיראנים.

טרנס אסיאטיק אויל פועלת כחלק מתשלובת קצא"א, ומשרדיה שוכנים בבית אמות משפט בתל אביב. לפי הדיווח בגלובל ארביטריישן רוויו, האיראנים מנסים לקבוע בבוררות שעודנה מתנהלת — על פירות השותפות הישנה — כי ישראל צריכה לשלם את חובותיה של החברה הרשומה בפנמה. זאת, כנראה מתוך הנחה שיהיה להם קל יותר לגבות חוב מידי ממשלה מתפקדת מאשר מחברת קש שקשה לרדת לנכסיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ