תוכנית פרטית להרחבת שכונת גילה לכיוון בית ג'אלה מקודמת בתמיכת עיריית ירושלים

2,500 יחידות דיור מתוכננות סמוך לכביש המנהרות על שטח שחלקו שייך לפלסטינים שהוכרזו על ידי המדינה נפקדים. התוכנית צפויה להיתקל בקשיים לנוכח ההתנגדות האמריקאית לבנייה בהתנחלויות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

תוכנית חדשה להקמת אלפי יחידות דיור מעבר לקו הירוק מקודמת בימים אלו על ידי יזם פרטי, ובברכת עיריית ירושלים. התוכנית, שנמצאת בשלבים ראשונים, כוללת הקמת למעלה מ-2,500 יחידות דיור בשטח שבין גילה לבין כביש 60 (כביש המנהרות) בדרום ירושלים. דבר קיומה של התוכנית התפרסם היום לראשונה באתר "וואלה!".

תוכנית הבנייה נפרסת על שטח של כ-200 דונם, רובו שייך לבעלים פרטיים שזהותם טרם נתבררה, וחלקו, כ-30%, לפלסטינים שהוכרזו על ידי המדינה נפקדים. את התוכנית מקדמים היזם נחמיה דוידי והאדריכל דוד גוגנהיים. בשלב זה הם מכינים תוכנית מתאר שלאחר אישורה ניתן יהיה לקדם תוכניות מפורטות להקמת השכונה.

השטח שבו מתוכננות לקום למעלה מ2,500 יחידות הדיור, בין שכונת גילה לכביש המנהרות (60).
השטח שבו מתוכננות לקום למעלה מ2,500 יחידות הדיור, בין שכונת גילה לכביש המנהרות (60).צילום: אינפוגרפיקה

תוכנית בנייה בסדר גודל כזה צפויה להיתקל בקשיים לנוכח להרחבת הבנייה מעבר לקו הירוק. רק לאחרונה שוב החלו עיכובים בתוכנית בנייה גדולה אחרת באזור, הנקראת מורדות גילה מערב, מאחר וועדות התכנון מסרבות להוציא היתר בנייה בשל הנחייה מהגורמים המדיניים שאוסרת על קידום תוכניות מעבר לקו הירוק.

לפני שבוע נערכה ישיבה בנושא במנהל התכנון בעיריית ירושלים, ובה ניתנו לעורכי התוכנית מספר הערות. בין היתר הם התבקשו לבחון אפשרות להגביה את הבניינים מ-12 ל-15 ול-18 קומות, ולהגדיל את מספר יחידות הדיור עד ל-3000 יחידות. בנוסף התבקשו היזמים לתאם את התוכנית עם חברת מוריה, שבונה מחלף גדול שיחבר בין כביש 60 לבין דרך בגין, בדיוק באזור הזה.

"מבחינתי גילה לא מעבר לקו הירוק", אמר יו"ר המנהל הקהילתי בגילה, עופר איובי. "היא חלק בלתי נפרד מירושלים. ממשלת ישראל מדאיגה אותי יותר מאשר האמריקנים. כיום היא מונעת דיונים בבניה מעבר לקו הירוק כהגדרתה,  חשוב להמשיך ולחזק את הבניה בעיר למען זוגות צעירים ומשפרי דיור, ולהגדיל את ההיצע עקב הביקוש הרב לדירות. נדרוש בכל תכנון התחשבות בתושבים בכל ההיבטים".

בעיריית ירושלים אמרו בתגובה: "אין כל חדש. בוועדה המקומית בירושלים אין אף פרויקט בנייה שאינו מאושר בשל חסמים פוליטיים והעירייה תמשיך לאשר בניה ולבנות בכל שכונות העיר על פי תכנית המתאר ולכל המגזרים כאחד. תפקיד הוועדה הוא לבחון את הבקשות המוגשות אליה באופן מקצועי בלבד.

"ירושלים היא עיר אחת מאוחדת וכל תושב בה רשאי לגור היכן שיחפץ ללא הבדל דת, גזע ומין", הוסיפו בעירייה. "כל עוד הוא עושה זאת על פי החוק. הבניה בירושלים היא הכרחית, חשובה ותימשך בכל הכוח והעוצמה במטרה לאפשר ליותר צעירים לגור בירושלים, לבנות בה את עתידם ולחזק את בירת ישראל. העירייה לא תיתן את ידה להקפאת בניה ליהודים בבירת ישראל. אפליה על פי דת גזע ומין אינה חוקית באף מדינה נאורה אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ