כלי טיס בלתי מאויש של התעשייה האווירית התרסק בצפון

כלי הטיס התרסק על גג מבנה בכפר זלפה שליד אום אל-פחם. עשרות בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן, בהם 13 ילדים. מהתעשייה האווירית נמסר כי המל"ט נפל במהלך טיסת אימון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת ההתרסקות על הבית

כלי טיס בלתי מאויש של התעשייה האווירית התרסק היום (שלישי) על גג מבנה בכפר זלפה סמוך לאום אל-פחם. 25 בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן, בהם 13 ילדים, ופונו לבית החולים העמק בעפולה.

מהתעשייה האווירית נמסר כי כלי הטיס נפל במהלך טיסת אימון וכי "החברה בודקת את נסיבות האירוע עם הגורמים הרלוונטים". מדובר במל"ט מסוג הרון 1, הנחשב לוותיק יחסית. הוא נמצא בשירות צה"ל למעלה מעשור ומכונה "שובל".

כתוצאה מההתרסקות פרצה במקום שריפה. 11 צוותי כיבוי שהוזעקו למקום השתלטו על האש. שירין אגברייה, שגרה סמוך לבית שנפגע, סיפרה כי "שמענו פיצוץ חזק, כמו פיגוע. מיד לקחתי טלפון והתקשרתי למשטרה. אנשים ששמעו את הפיצוץ יצאו החוצה, בכו, התעלפו". לדבריה, "היתה שם אמא עם ארבעה או חמישה ילדים, היא הוציאה אותם כשהאש כבר תפסה. חלק יצאו מהבתים מסביב ללא בגדים, וחלק התעלפו".

עבד ג'ברין, שגר בבית סמוך, אמר כי המטוס פגע בקצה של הבניין ונתקע בתוך הבית. לדבריו, "אם הוא לא היה עוצר בבית הזה היה נכנס בשלי". הוא סיפר כי "שמעתי בום חזק, ואז עוד שלושה 'בומים', והתחילה שריפה. הוצאתי אמא ושני ילדים קטנים מבפנים והתחלנו להתקשר למשטרה וכיבוי אש. הילדים פחדו ונחנקו מהעשן".

שברי כלי הטיס בזירת ההתרסקות, היוםצילום: גיל אליהו
מל"ט של התעשייה האוויריתצילום: התעשייה האווירית

ב-2012 התרסק מל"ט מסוג "איתן" סמוך לקיבוץ חפץ חיים ליד גדרה במרכז הארץ, במהלך טיסת ניסוי של התעשייה האווירית. ב-2013 התרסק כלי טיס בלתי מאויש מסוג הרמס 450 של חיל האוויר בתוך הים מערבית לחוף פלמחים. כלי הטיס יצא לגיחת אימון ובעת שהיה מעל הים, במרחק של כשני קילומטרים מהחוף, הוא יצא מכלל שליטה. רק לאחר מספר שעות נאסף כלי הטיס על ידי כוחות צה"ל. ההערכה היתה כי מדובר בתקלת מנוע בכלי הטיס, שהביאה לכך שמפעיליו, היושבים בבסיס חיל האוויר בפלמחים, לא יכלו להמשיך ולהפעילו. 

בחודש שעבר חדר לישראל מל"ט רוסי מעל לגבול עם סוריה ברמת הגולן. מתחקיר שנערך בחיל האוויר עלה כי המל"ט המריא מבסיס שבו מחזיקים הרוסים באזור דמשק. המל"ט חצה את הגבול לישראל בצפון רמת הגולן ואז המשיך בתנועה לדרום־מערב, עד שזוהה כשהוא מפטרל במעגלים באוויר מעל קיבוץ באצבע הגליל, דרומית מזרחית לקרית־שמונה. בצה"ל ניסו ליירט את כלי הטיס שלוש פעמים ללא הצלחה: תחילה בשיגור טילי פטריוט ולאחר מכן על ידי מטוס קרב ששיגר לעברו טיל אוויר-אוויר. לאחר מכן שב כלי הטיס על עקבותיו לסוריה. על פי תחקיר צה"ל, מפעילי המל"ט התכוונו לשלוח אותו לכפר סורי אך הזינו נקודת ציון שגויה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ