שב"כ: עובד בסוכנות הפיתוח של האו"ם חשוד כי ניצל את תפקידו כדי לסייע לחמאס

לטענת השב"כ, תושב ג'בליה ניצל בהנחיית חמאס את תפקידו כמהנדס בסוכנות. דובר משרד החוץ אמר כי ישראל עדכנה את מזכ"ל האו"ם באן קי-מון על מעצרו של העובד ועל האישומים נגדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הרוס בעזה, במהלך מבצע צוק איתן

עובד בסוכנות הפיתוח של האו"ם (UNDP) נעצר על ידי שירות הביטחון הכללי בחשד שניצל את תפקידו לטובת פעילות עבור חמאס. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון ציין כי ישראל עידכנה כבר לפני כמה ימים את ראשי סוכנות הסיוע של האו"ם – UNDP – וכן בכירים בלשכתו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון על מעצרו של עובד האו"ם ועל האישומים נגדו.

לפי הודעת השב"כ שהופצה היום (שלישי) עובד ה-UNDP, וחיד בורש, תושב ג'בליה בן 38, נעצר בחודש שעבר לאחר שעל פי החשד ביצע פעולות שונות כדי לסייע לחמאס. כתב האישום, שהוגש נגדו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, מייחס לו סיוע לארגון.

וחיד בורש, לפי השב"כ ניצל את תפקידו בסוכנות הפיתוח של האו"ם כדי לסייע לחמאסצילום: תקשורת שב"כ

שב"כ טוען כי בשנת 2014 בורש הונחה על ידי דמות בכירה בחמאס להתמקד בעבודתו כמהנדס בסוכנות האו"ם שאחראי על הריסת בתים שניזוקו בעימותים מול ישראל, כך שיועיל לארגון. על פי חשדות שב"כ הוא סייע לבניית מרינה בחוף הים העזתי באמצעות משאבי סוכנות האו"ם, שבפועל שימשה את חמאס. עוד טוענים בשב"כ כי בורש העניק עדיפות לשיקום ופינוי בתים שנהרסו באזור בו התגוררו פעילי חמאס.

לפי שירות הביטחון הכללי, חמאס ניצל את פעילות ה-UNDP לצרכיו: כאשר התגלו אמצעי לחימה או פתחי מנהרות בבתים להם סייעה הסוכנות, חמאס השתלט על אתר העבודה, בניגוד לכללי פעילות הסוכנות. "חקירה זו ממחישה גם היא את האופן בו חמאס מנצלת את משאבי הסיוע של ארגונים בינלאומיים ברצועת עזה, המיועדים לסיוע הומניטארי לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה", נכתב בהודעת השב"כ.

נחשון הוסיף כי ישראל הבהירה לבכירי האו"ם כי היא מצפה שהנושא ייחקר וכי יינקטו פעולות ממשיות על מנת להבטיח שפעילות הומניטארית של האו"ם מגיעה לאלו שזקוקים לה ולא לסיוע לפעילות הטרור של החמאס. נחשון ציין עוד כי ישראל הבהירה שהיא מצפה מהאו"ם לפרסם גינוי חד-משמעי לחמאס על הניצול לרעה של מנגנוני הסיוע הבינלאומיים לעזה

מדובר במקרה השני שבו טוען השב"כ שחמאס ניצל פעילות של גוף סיוע הומניטארי בין-לאומי לצרכיו. בשבוע שעבר הוגש כתב אישום כנגד מוחמד חלבי, מנהל סניף עזה בארגון WORLD VISION בטענה כי העביר מיליונים לידי חמאס, ששימשו לחפירת מנהרות, לרכישת אמצעי לחימה, לתשלומים למשפחות פעילי חמאס ועוד. במהלך חקירתו של חלבי נאסף בשב"כ מידע נוסף, שהעלה חשד כי עובדים נוספים שפעלו בארגוני סיוע הומניטארי, בהם מוסדות או"ם, ניצלו את עבודתם בעבור חמאס. מידע זה היה תחת צו איסור פרסום עד הגשת כתב האישום נגד העובד.

UNDP פועלים ברצועת עזה בתוכנית מיוחדת שנועדה לסייע לציבור הפלסטיני. לפי אתר הסוכנות, מטרתם היא לעודד הקמת מדינה פלסטינית בת קיימא, ולכן פועלים בארגון להעצמה כלכלית בנושאים סביבתיים ובניהול משאבי טבע, וסביב תשתיות ציבוריות וחברתיות. כך למשל, מצוי באתר UNDP  מידע על פרויקט שסייע לחקלאים שגידלו תותים ברצועת עזה לייצאם לאיחוד האירופי, ומומן על-ידי ממשלת גרמניה; פרויקט שבו הותקנו לוחות סולאריים בבתי ספר בעזה כדי להתמודד מול משבר באספקת החשמל; ופרויקט נוסף שמומן על ידי ממשלת בלגיה, בו הוכשרו נשים ברצועת עזה לנצל פסולת חקלאית כמקור אנרגיה חלופי. עוד הקים הארגון קליניקות לסיוע משפטי ברצועת עזה - כאשר לפי האתר 74 אחוז מהפונים לקליניקות היו נשים.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ