שר החוץ הטורקי: הסכם הפיוס עם ישראל יאושר בפרלמנט עד סוף השבוע הבא

בנוסף יצביעו חברי הפרלמנט על החוק שיבטל את התביעות נגד חיילי וקציני צה"ל. "ישראל יישמה את התנאים שלנו וסללה את הדרך לנרמול היחסים. לפיכך עלינו לעשות זאת בהקדם האפשרי", אמר השר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צ'בושולו, השבוע

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו אמר היום (חמישי) כי הפרלמנט הטורקי יאשר את הסכם הפיוס עם ישראל לפני היציאה לפגרה בסוף השבוע הבא. כחלק מכך יצביעו חברי הפרלמנט על החוק שיבטל את התביעות נגד חיילי וקציני צה"ל.

בתדרוך לעורכי סוכנות הידיעות הממשלתית הטורקית אנאדולו ציין השר כי אישור ההסכם בפרלמנט התעכב בגלל ניסיון ההפיכה הצבאית במדינה ב-15 ביולי. "אני חושב שנשלים את הנושא לפני יציאת הפרלמנט לפגרה", אמר. "ישראל יישמה את כל התנאים שלנו וסללה את הדרך לנרמול היחסים. לפיכך עלינו לעשות זאת בהקדם האפשרי".

בשבועות האחרונים, מאז ניסיון ההפיכה, הבהירו בכירים טורקים כמה פעמים בשיחות עם עמיתיהם בירושלים כי יישום הסכם הפיוס יימשך כמתוכנן. עם זאת, בזמן שעבר נדחו כמה פעמים הדיון וההצבעה בנושא בפרלמנט הטורקי.

ההצבעה בפרלמנט הטורקי הינה קריטית ליישום ההסכם בין המדינות. כחלק מאימוץ ההסכם, יעביר הפרלמנט הטורקי חוק שיבטל את כל התביעות המשפטיות נגד חיילים וקצינים ישראלים שהשתתפו בהשתלטות על המשט לעזה במאי 2010. העברת החוק היא תנאי לכך שישראל תעביר כ-20 מיליון דולר לקרן הומניטארית שתקים ממשלת טורקיה, אשר תפצה את משפחות האזרחים הטורקים שנהרגו במהלך ההשתלטות על האונייה "מאווי מרמרה".

רק אחרי השלמת חלק זה בהסכם יתחיל תהליך נרמול היחסים ושתי המדינות ימנו שגרירים חדשים באנקרה ובתל אביב, יעלו את דרג היחסים הדיפלומטיים ביניהן לדרג הגבוה ביותר ויסירו את הסנקציות השונות שהטילו זו על זו. ראש הממשלה נתניהו החליט כבר למנות דיפלומט מקצועי לשגריר באנקרה. כמה מבכירי משרד החוץ הגישו מועמדות לתפקיד אולם הדיון בוועדת המינויים נדחה כמה פעמים, בין השאר בשל העובדה שההצבעה בפרלמנט הטורקי עדיין לא התקיימה.

בסוף חודש יוני חתמו הצדדים על ההסכם בשני טקסים שהתקיימו במקביל בירושלים ובאנקרה. מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד חתם על המסמך בטקס בפרופיל תקשורתי נמוך במשרד החוץ, ללא נוכחות של עיתונאים. ובטורקיה חתם על ההסכם תת-שר החוץ היוצא פרידון סינירלולו, שעמד בראש צוות המו"מ בטורקי לשיחות עם ישראל.

למחרת החתימה, ובתום דיון בן ארבע וחצי שעות, אישר הקבינט המדיני-ביטחוני את ההסכם. שלושה שרים – ליברמן, בנט ושקד הצביעו נגד, וראש הממשלה בנימין נתניהו וששה שרים נוספים - גלנט, שטייניץ, דרעי, ארדן, כחלון וכץ - הצביעו בעד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ