המחוזי דחה עתירה של עציר מינהלי שובת רעב והוא יישאר כבול למיטתו

בילאל כאיד, השובת רעב מזה כחודשיים, מאושפז בביה"ח ברזילי באשקלון. כאיד הוכנס למעצר מינהלי מיד עם שחרורו מהכלא. השופט דחה גם את עתירתו לראות רופא עצמאי: "ביסוד העתירה יש מניע זר"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה אתמול (חמישי) את עתירתו של העציר המינהלי בילאל כאיד, השובת רעב מזה כחודשיים, וקבע כי יישאר כבול למיטתו בבית החולים ברזילי באשקלון. כמו כן דחה בית המשפט את עתירתו של כאיד להיבדק על ידי רופא עצמאי מטעמו. כאיד נעצר מעצר מינהלי מיד עם שחרורו מהכלא הישראלי בתום ריצוי מאסר של 14 שנים. על רקע זה פתח בשביתת הרעב.

השופט אהרן משניות קיבל את עמדת שירות בתי הסוהר, לפיה כאיד כבול מחשש שיימלט או ייחטף. "שוכנעתי כי מסוכנותו של העותר, כמו גם העובדה שהוא מאושפז בבית חולים אזרחי ביחד עם חולים אחרים בלא כל מעגלי האבטחה הקיימים בבית הסוהר, מצדיקים נקיטת סידורי אבטחה קפדניים לרבות כבילה מסוימת", כתב השופט. "משמצאתי כי כבילתו של העותר נעשתה בהחלטה מפורטת ומנומקת כראוי... ותוך התחשבות כמידת האפשר בכבודו של העותר ובטיפול הרפואי שהוא מקבל, לא ראית מקום להתערבות בית המשפט בעניין זה". 

אמו של בילאל כאיד אוחזת בכרזה עם תמונתו, בהפגנה מול בית החולים ברזילי השבוע
אמו של בילאל כאיד אוחזת בכרזה עם תמונתו, בהפגנה מול בית החולים ברזילי השבועצילום: AMIR COHEN/רויטרס

על עתירתו של כאיד להיבדק על ידי רופא מטעמו בנוסף לרופא בית החולים, קבע השופט משניות כי הטיפול של הצוות בבית החולים ברזילי, לצד הביקורים התכופים של צוותי ארגון הסיוע הצלב האדום, הם די והותר. "קשה להשתחרר מהרושם כי ביסוד העתירה לא עומדת דאגה כנה לבריאותו של העותר, אלא מניע זר שאינו ראוי לסעדו של בית המשפט", כתב. 

ארגון רופאים לזכויות אדם, שייצג את כאיד בעתירה, מסר כי יערער על ההחלטה לבית המשפט העליון. "בכל שביתת רעב אנו רואים כיצד המדינה על כלל מערכותיה נוגסת יותר ויותר בזכויות בסיסיות של שובתי הרעב, שהם עצירים מינהליים שלעתים אינם יודעים אפילו על מה נעצרו", אמרה עו"ד עולא שתיוי מרופאים לזכויות אדם. "בפסיקה האחרונה, שהיא תקדימית ומסוכנת, פוסק השופט משניות באופן המנוגד לחקיקה ולפסיקה הקיימת ומונע מהעצור קבלת יעוץ רופא מומחה, יעוץ ששובתי רעב קודמים זכו לקבל והוא זכות מוקנת לכל חולה מתוקף חוק זכויות החולה".

על ההחלטה להותיר את כאיד כבול למיטתו מסרה עו"ד שתיוי כי טענות שב"ס לגבי בריחה הן מופרכות, הן בשל מצבו הרפואי של כאיד, שאינו מאפשר לו לתפקד, והן בשל נוכחותם המתמדת של שלושה סוהרים ואמצעי שמירה נוספים. "הטיעונים האבסורדיים לכבילה חושפים את האמת הפשוטה, כי מטרת שב"ס בכבילתו של בלאל, היא לשבור את רוחו של שובת הרעב ובית המשפט, לצערנו, בחר לשתף פעולה עם הפיכת הרפואה לכלי במשחק הזה". 

בתגובה לקביעת השופט כי ביסוד העתירה עומד מניע זר נמסר מרופאים לזכויות אדם "כי מדובר באמירה חמורה ש"מעידה על אי הבנת תפקידו של ארגון זכויות אדם". עוד אמרו בארגון: "ארגון רופאים לזכויות אדם נאבק שנים ארוכות לצד שובתי רעב וזו הפעם הראשונה שבית משפט בצורה כזאת מערער על עצם הלגיטימיות שלנו להגן על זכויות אסירים. אם מדברים על צמצום המרחב הדמוקרטי – הרי זה יושב על הרצף הזה וצריך להדאיג את כולנו".

כאיד, בן 35, מהכפר עסירה א־שמאליה מצפון לשכם, נאסר ב-2002, במהלך האינתיפאדה השנייה כחבר בזרוע הצבאית של תנועת החזית העממית. הוא נידון ל-14 שנות מאסר וחצי בגין שורת עבירות ביטחוניות, בהן פיגועים ונסיונות פיגוע. שעות ספורות לפני שהיה אמור להשתחרר, הוצא נגדו צו מעצר מינהלי לשישה חודשים על סמך חומר חסוי.  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ