מתיחות ועימותים בהר הבית בתשעה באב

מוסלמים שמחו על עליית יהודים להר התעמתו עם שוטרים והביאו להפסקת הביקור לפני הזמן. שבעה יהודים שעלו להר עוכבו לחקירה אחרי שהפרו את כללי הביקור במקום

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

עימותים פרצו היום (ראשון), בו מצוין תשעה באב, בהר הבית בירושלים. שבעה יהודים שביקרו בהר עוכבו על ידי המשטרה. לטענת ארגונים למען הקמת המקדש, המשטרה סגרה את ההר לביקורי יהודים כשלושת רבעי השעה לפני המועד הקבוע בשל התגודדות מוסלמים וחשש מהתפרצות אלימה. במקום פרצו עימותים שכללו בעיקר דחיפות וצעקות בין השוטרים לבין צעירים פלסטינים, אך אלה לא הידרדרו להפרות סדר. במשטרה טוענים שהביקורים התקיימו כסדרם וההר נסגר בשעה הייעודה.

כוחות משטרה גדולים נערכו היום סביב הר הבית. בשעות הבוקר נכנסו 304 מבקרים לא-מוסלמים למתחם. במהלך הביקורים עוכבו שבעה יהודים שעל פי המשטרה הפרו את כללי הביקור. לרוב, כוונת המשטרה בהודעות מסוג זה היא שהם ניסו להתפלל, לברך, לכרוע ברך או לקרוע קריעה. ממטה ארגוני המקדש נמסר כי אדם אחד נעצר בגין בכי ואחת נוספת מכיוון שסירבה לזוז משער שמיועד לכניסת מוסלמים בלבד.

מתפללים יהודים אחרי שביקרו בהר הבית, היום. לצדם נראים כמה שוטרים
מתפללים יהודים אחרי שביקרו בהר הבית, היוםצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

לטענת המטה, נאסרה כניסתם להר של כ-30 מבקרים שהגיעו למקום בגלל המתיחות על ההר. עם עליית הקבוצה האחרונה החלו צעקות ודחיפות מצד מבקרים מוסלמים. השוטרים חצצו בין המבקרים היהודים למוסלמים, הדפו את המוחים המוסלמים ופינו את הקבוצה היהודית מההר. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) הגיע להר הבית, אך כניסתו להר נמנעה בשל היותו חבר כנסת. במקום זאת הוא התיישב לתפילות וקינות ליד השער.

בניגוד לשנים קודמות, השנה נמנעה המשטרה מהגבלת כניסתם של מוסלמים להר הבית בתשעה באב. בעמותת עיר עמים העוקבת אחר הנעשה בהר בירכו על ההחלטה. "מניסיוננו, עצם כניסתם של יהודים למתחם אמנם יוצרת מתיחות אך לא אלימות, שמתפתחת רק עם הפרת הידוע כסטטוס-קוו", נמסר בהודעת העמותה. "אירועי הבוקר ממחישים כיצד שורשי המתיחות בהר הבית נותרו בעינם. פעילים מוסלמים מוכנים לסבול בקושי את כניסתם של פעילי המקדש להר. פעילי המקדש כמובן לא מסתפקים בביקורים ומנצלים את כניסתם כדי לקרוא תיגר על הוראות המשטרה והסטטוס-קוו שאוסר תפילת יהודים בהר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ