גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דיבר היום (שני) בטקס השבעת שופטים צבאיים בבית הנשיא, ואמר, על רקע משפטו של אלאור אזריה, כי הוא "יודע שלפעמים זה לא פשוט, אבל גם כשיש רעשי רקע מבחוץ ופרשנויות של מומחים כאלה ואחרים צריך לדעת להתעלם מהם ולפסוק על פי דין צדק".

ליברמן הגיע להארכת מעצרו של החייל המואשם בהריגה, אלאור אזריה, ואף כתב בדף הפייסבוק שלו כי אין מקום להאשימו בהריגה. "חבל שהפרקליטות הצבאית לא מתעשתת וממשיכה לדבוק בגרסא מעוותת שלפיה החייל מחברון אשם בהריגה", כתב ליברמן בדף הפייסבוק שלו בעת הדיונים, עוד לפני שמונה לתפקיד שר הביטחון. "היום כבר ברור שאין מקום להאשים את החייל בסעיף כזה, והסיבה היחידה לכך שזהו הסעיף שמופיע היא כדי להתיישר עם ההתנפלות הראשונית וחריצת הדין הבלתי מוצדקת של שר הביטחון (הכוונה למשה יעלון, ג"כ) כלפי החייל בתחילת הפרשה", כתב אז ליברמן. 

ליברמן וריבלין עם נשיאת העליון מרים נאור והרמטכ"ל גדי איזנקוט בטקס השבעת שופטים צבאיים בבית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן / לע"מ

שניים מהשופטים שיקבעו בסוף האם אזריה אשם בעבירת ההריגה הם אל"ם מאיה הלר וסא"ל כרמל ווהבי, שהיו נוכחים בטקס ההשבעה היום.

נשיא המדינה, רובי ריבלין, התייחס אף הוא בטקס לטענות שהופנו כלפי מערכת המשפט הצבאית, על רקע פרשת אלאור אזריה. "השיח הציבורי רווי בימים הללו בטענות כאלה ואחרות ביחס למערכת המשפט הצבאית. יהיו אשר יהיו הטענות, עלינו לזכור, כי הדין הצבאי על מכלול פרטיו, מעוגן בחקיקה שהתקבלה במוסדות הדמוקרטיים של מדינת ישראל. אתם פועלים מכוח החוק הזה ומחויבים להוראותיו ולרוחו", פנה ריבלין אל השופטים. "הנוכחות כאן של שר הביטחון וראש המטה הכללי, מצביעה על כך שראשי המערכת מכירים ללא סייג בעצמאותה של מערכת המשפט הצבאית ובמצוינות השיפוטית שלכם בשמה נבחרתם".

נשיא יחידת בתי הדין הצבאיים הנכנס, אלוף דורון פיילס, המשמש גם כנשיא בית הדין הצבאי לערעורים, אמר בטקס כי "בבית הדין הצבאי נדון מגוון רחב מאוד של עניינים אשר עוסקים לא רק במרקם החיים בצבא, הם נוגעים, לא אחת, בסוגיות אשר מצויות בלב ההוויה של החברה הישראלית כולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ