מח"ש לא תגיש כתב אישום נגד שני שוטרי מג"ב שלקחו מילדה פלסטינית את אופניה

לפי הודעת הפרקליטות, הראיות מצביעות כי התנהלות השניים היתה "בלתי תקינה", אך העניין יועבר לטיפול משמעתי במשטרה, לאחר שנמצא "כי אין מקום להמשך הטיפול באירוע באפיקים פליליים"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) החליטה היום (שני) שלא להגיש כתב אישום נגד שני שוטרי מג"ב שתועדו בחודש שעבר לוקחים מילדה פלסטינית בת שמונה את אופניה בחברון. לפי הודעת מח"ש, העניין יועבר לטיפול משמעתי במשטרת ישראל. 

בהודעה שפרסמה הפרקליטות נכתב כי "לאחר תום החקירה ובדיקת ממצאיה, נקבע כי חומר הראיות מצביע לכאורה על כך שהתנהלותם של השוטרים היתה בלתי תקינה ולא מקצועית; עם זאת, בשים לב למכלול נסיבות המקרה, נמצא כי אין מקום להמשך הטיפול באירוע באפיקים פליליים".

בסוף החודש שעבר פרסם ארגון "בצלם" סרטון בו מתועדים שני שוטרי מג"ב ניגשים לילדה פלסטינית שרכבה על אופניה ברחוב אל-איבראהימי בחברון, שחלקים גדולים ממנו סגורים לתנועת פלסטינים. בסרטון נראה שוטר מג"ב שואל את הילדה כמה שאלות בעודו דורך על אופניה, עד שהילדה ברחה ממנו. בשלב זה הגיע למקום שוטר נוסף, שלקח את האופניים והשליך אותם לשיחים שהיו בסמוך. 

ראיד אבו רמילה, צלם של ארגון "בצלם" שגר בבית המשקיף על הרחבה שבה התרחש האירוע, סיפר לאחר מכן ל"הארץ" כי "ראיתי את החייל הזה בא לעבר הילדה והחלטתי לתעד את זה. זה מראה מאוד קשה, בעיקר כששומעים את הילדה בוכה וצורחת". לדבריו, הפעם הצליח לתעד את האירוע מתוך ביתו אך לעתים הוא נתקל באלימות מילולית ופיזית מצד שוטרים או מתנחלים באזור כשרואים אותו עם מצלמה.

במג"ב מסרו בתגובה לאחר התקרית כי "במשמר הגבול רואים בחומרה את האירוע ומצרים עליו. בסיומה של הבדיקה הראשונית הנחה מפקד מג"ב כי הלוחם יושעה מיידית מפעילות מבצעית וכלל החומר יועבר לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים שפתחה בחקירת האירוע".

עורכי הדין של השניים, אורון שוורץ ויוגב נרקיס, מסרו כי "מה שנדמה היה נוכח סרטון ללא בירור והתנפלות חסרת רסן על הלוחמים כעוולת כיבוש, הפך עם שמיעת גרסת הלוחמים למעשה ראוי ומסור. עתה ברור שלא רק שלא קם מעשה התעללות, אלא כל רצונם של הלוחמים היה להגן על הילדה מפני הסכנה שעשויה היתה לארוב לה בצד השני של המתרס. ואולם, חשוב מכל הוא השיעור שנלמד במקרה זה: לא כל משוואה שבה יש צירוף של לוחם מג"ב, ילדה וסמל תום שמצטלם היטב כמו אופניים, משמעה בריונות ועוולה. ראוי היה לברר את הסיטואציה טרם הלוחמים נשלחו ל"הישפט" בידי ההמונים ברשתות החברתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ