משרד הביטחון: העברת יחידות אגף המודיעין לנגב תחל ב-2022

לפי התוכנית, בעוד כשנה יתקיים מכרז להקמת בסיס ליד היישוב עומר על שטח של 2,500 דונם. הבסיס יאכלס כ-30 אלף איש, אך טרם נקבע כיצד יוסעו אליו אלפי חיילים מדי יום והיכן הם ילונו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה: כך ייראה בסיס המודיעין בדרום
גילי כהן
גילי כהן

העברת יחידות אגף המודיעין לדרום הארץ - יחידה 8200, יחידות המודיעין הטכנולוגיות ועוד - צפויה להתחיל בשנת 2022 - כך הודיע בצהריים (שלישי) משרד הביטחון. לפי התוכנית, בעוד כשנה יתקיים מכרז להקמת בסיס מודיעין סמוך ליישוב עומר על שטח של 2,500 דונם.

החלטות ממשלה קודמות קבעו יעדים מוקדמים יותר להעברת יחידות המודיעין לנגב: ב-2011 נקבע כי המרכז יתפרסם ב-2013, והיחידות יעברו דרומה עד סוף שנת 2018. דחיות ומאבקים פנימיים בין משרד האוצר למשרד הביטחון הביאו לעיכוב התהליך. לפי אל"מ מ', המפקדת על המעבר לנגב באגף המודיעין, תאריך היעד החדש לסיום העברת היחידות הוא 2023.

ב"הארץ" פורסם בעבר כי חרף התוכניות, ביחידה היושבת בגבעתיים ממשיכים גם היום לבנות מבנה קבע וזאת על אף שגם היא צפויה לנדוד לנגב בעוד מספר שנים. "אנחנו מקפידים לא להשקיע במרכז כרגע כי הכיוון הוא לעבור דרומה", אמרה אל"מ מ' בשיחה עם כתבים. "אנחנו משלמים מחירים על התשתיות הקיימות ומתחזקים אותן כרגע עד לשלב המעבר".

לצד תוכניות הבנייה, לא ברור בשלב זה כיצד יגיעו לבסיס חדש רבבות החיילים העתידים לשרת בו. במשרד הביטחון מגדירים את סוגיית ההגעה לבסיס אמ"ן שיוקם בנגב "לא פתורה". בבסיס החדש יוקמו מקומות לינה ל-5,000 חיילים, אך לפי התוכניות ישרתו בו כ-30 אלף איש. גם לשאלה כיצד יוסעו אלפי חיילים מדי יום מבתיהם ברחבי הארץ אל הבסיס הדרומי - אין בשלב זה תשובה.

"אנחנו נצטרך לפתור את הנגישות כדי שיוכלו להגיע מדי יום לבסיס", אמר ראש מינהל המעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') נתי אפרתי. לדבריו, אחת התוכניות היא לשפר את תדירות הרכבת לבאר שבע ולהקים מערך להסעת המונים מבסיס המודיעין החדש לעיר. אפרתי ציין עוד כי מתקיימים מגעים להקמת פרויקטים להשכרת דירות בבאר שבע, עם עדיפות לאנשי קבע.

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ׳, אמר: ״היציאה לדרך של קריית המודיעין מהווה בשורה חשובה לבאר שבע ולנגב כולו. אני שמח שאנחנו על מסלול קידום של שני הפרוייקטים הלאומיים: תקשוב ומודיעין. ובטוח שהם יחוללו שינוי דרמטי, הן בהיבט הכלכלי-חברתי והן בפן התשתיתי-טכנולוגי. זהו מנוע צמיחה אדיר שהופך את הנגב למרכז ידע בינלאומי, שמשלב בין טיפוח ההון האנושי ופיתוח טכנולוגיה מתקדמת, מהמובילות בעולם. זהו חזון שמתגשם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ