שב"כ: חיזבאללה גייס חוליות טרור בגדה המערבית דרך פייסבוק

בחודשים האחרונים נעצרו פלסטינים שתכננו לבצע פיגועי ירי והתאבדות נגד מטרות ישראליות בהנחיית הארגון מלבנון. חלק מהמגויסים אף קיבלו תשלום. הארגון ניסה לגייס גם ערבים-ישראלים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
גילי כהן

שב"כ הודיע בצהריים (שלישי) כי עצר מספר חוליות טרור שהוקמו בגדה המערבית בהנחיית חיזבאללה במטרה לבצע פיגועים בשטח ישראל. חברי החוליות אותרו וגויסו בעיקר דרך פייסבוק. חיזבאללה, כך לפי שב"כ, יצר קשר בדרך זו גם עם ערבים אזרחי ישראל.

אחת החוליות שנחשפו פעלה באזור קלקיליה והונחתה לבצע פיגוע נגד חיילים. בראש החוליה, כך לפי שב"כ, עמד מוסטפה הינדי, תושב קלקיליה בן 18, שגויס על ידי מפעילו בחיזבאללה דרך פייסבוק. הינדי עמד בקשר עם המפעיל, המכונה "בלאל", גם באמצעות תיבת דואר אלקטרוני שהתבקש לפתוח. הוא הונחה לגייס פעילים נוספים ולבצע פעולות נגד מטרות ישראליות, לרבות פיגוע ירי נגד סיור של צה"ל באזור קלקיליה.

 אחד מעמודי הפייסבוק שבו השתמש חיזבאללה לגיוס פעילים בגדה
אחד מעמודי הפייסבוק שבו השתמש חיזבאללה לגיוס פעילים בגדה

הינדי גייס מספר פלסטינים מאזור מגוריו והחל לאסוף מידע על סיורי הצבא באזור. הוא גם לערוך אימוני ירי ואימונים במטענים מאולתרים. בתחילת יוני נעצרו חברי החוליה לפני שביצעו את הפיגוע. נגד חברי החוליה - חמישה במספר - הוגשו כתבי אישום לבית המשפט הצבאי ביהודה.

פלסטינים נוספים גויסו אף הם לבצע פיגועי ירי והתאבדות על ידי פעיל חיזבאללה המתגורר ברצועת עזה. אחד מהם הוא אוסמה נג'ם, תושב השומרון בן 36, שנעצר כבר לפני כחצי שנה והוגש נגדו כתב אישום. בשב"כ טוענים כי הוא קיבל 900 דולר מחיזבאללה והונחה לבצע פיגועים, כולל פיגוע התאבדות באוטובוס ישראלי. לטענת שב"כ, נג'ם החל להקים תא טרור של ארגון בשם "חזית ג'בריל" והתכוון לפגוע במטרות ישראליות.

פעילי חיזבאללה מציינים עשור למלחמת לבנון השנייה בלבנון, בסוף השבוע
פעילי חיזבאללה מציינים עשור למלחמת לבנון השנייה בלבנון, בסוף השבועצילום: MAHMOUD ZAYYAT/אי־אף־פי

על פי השב"כ, פלסטיני נוסף שגוייס על ידי חיזבאללה הונחה לרכוש רובה מסוג M-16 ולבצע פיגוע ירי נגד כוחות צה"ל סמוך לג'נין. לאיש, שנעצר בחודש מאי והואשם, הובטח כי לאחר הפיגוע יקבל 30 אלף שקל.

לדברי שב"כ, פעילי חיזבאללה יצרו קשר באמצעות פייסבוק פרו-פלסטיניים גם עם ערבים ישראלים בניסיון לגייס אותם לטרור. תהליך הגיוס החל בשיחות תמימות לכאורה עד שלבסוף הזדהו אנשי חיזבאללה והציעו לאדם שאיתו שוחחו לפעול עבור הארגון. במקרים שבהם אותרו שיחות כאלה, הזהיר השב"כ את הישראלים על הכוונה האמיתית שמאחורי השיחה ולאחר מכן החתים את אותם אזרחים כי הם מודעים לכך שהמשך הקשר באמצעות הפייסבוק מהווה עבירה.

"ארגון חיזבאללה פועל בנמרצות בשנים האחרונות לגיוס פעילים משטחי ישראל ומאזורי יהודה, שומרון ורצועת עזה, על מנת שיבצעו פיגועי טרור נגד יעדים ישראליים", נמסר משב"כ. "בשנים האחרונות מנסה יחידה 133 של חיזבאללה לבסס תשתיות טרור בשטחי ישראל ואיו"ש – לפי שעה, ללא הצלחה. כחלק מניסיונות אלה, הארגון מגייס – תוך שימוש באינטרנט ובהפעלה מרחוק - פעילים המונחים לבצע פיגועים כנגד יעדים ישראליים וכן להקים חוליות טרור לצורך ביצוע פיגועים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ