יעלון על הוראת ליברמן לבטל התנדבות עם ילדי מבקשי מקלט: "תרגילי מנהיגות על הרמטכ"ל"

שר הביטחון לשעבר נשא דברים בכנס בירושלים והתייחס להחלטתו של ליברמן לבטל את הפעילות ההתנדבותית של חיילי צה"ל בעמותת אליפלט: "הייתי מצפה ששר הביטחון יעסוק בדברים אחרים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון לשעבר משה יעלון, תקף היום (שלישי) את מחליפו בתפקיד אביגדור ליברמן, על החלטתו להורות על ביטול הפעילות ההתנדבותית של חיילי צה"ל עם ילדים של מבקשי מקלט וכינה את המהלך "תרגילי מנהיגות על הרמטכ"ל". לדבריו, "חובתנו לפעול ולסייע לחלשים ולנזקקים בחברה שלנו, לגלות חמלה ולשלבם ככל הניתן. כאן מתגלה עוצמתה של חברה".

יעלון נשא דברים כמרצה אורח בוועידת ישראל לרפואה 2016, שהתקיימה בבנייני האומה בירושלים. "לא הייתי מצפה לראות כותרות של תרגילי מנהיגות על הרמטכ"ל, שעושים אותם בתקשורת", אמר יעלון, בהתייחסו לדיווחים על החלטתו של ליברמן. "הייתי מצפה ששר ביטחון יעסוק בדברים אחרים", הוסיף וזכה למחיאות כפיים מהקהל.

יעלון וליברמן בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

עוד  אמר יעלון בנאומו כי "השיח בתקופה האחרונה במדינת ישראל מטריד. מטריד מאוד. ומנהיגות לאומית נדרשת לממלכתיות, לאיפוק, להובלה בזכות דוגמה אישית. מנהיגות לאומית נדרשת שלא לקרוע את חלקי האוכלוסייה השונים, המגזרים, הדתות והעדות. וחבל - פשוט חבל - שמנסים לפלג אותה באופן שעלול למוטט את הבית על יושביו".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הבהיר לבכירי הצבא בתחילת השבוע כי הוא סבור שיש לבטל את ההתנדבויות בעמותת "אליפלט", במסגרתה שיחקו חיילים עם ילדי מבקשי מקלט בגני שעשועים. לטענת שר הביטחון, "ראוי יותר שחיילי צה"ל יפעלו על פי התפיסה של 'עניי עירך קודמים' ויסייעו לניצולי שואה, סיוע לנזקקים ולקשישים". חרף הביקורת שהוטחה בצבא על התנדבותו, יחידה בצה"ל ביקשה בימים האחרונים להתנדב במסגרת העמותה.

באחרונה הנחה מפקד בסיס ההדרכה של חיל המודיעין, קצין בדרגת אל"ם, להשהות את פעילות ההתנדבות עם העמותה, על רקע ביקורת מצד תושבי שכונות בדרום תל אביב ופעילי ימין. לפני כשבועיים התנדבו חיילים מבסיס עם הילדים בגן שעשועים בדרום תל-אביב. שפי פז, תושבת דרום תל אביב שתיעדה את הביקור, כתבה בדף הפייסבוק שלה כי פנתה אל סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, בנושא, וזה הבטיח לה כי "המראות האלה לא יישנו יותר". בעקבות כך פנה סגן השר ללשכת הרמטכ"ל בימים האחרונים, ובצה"ל השיבו כי רשימת הארגונים המותרים להתנדבות בעבור חיילי צה"ל תיבחן. נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס לנושא בשבוע שעבר באומרו כי "אין זה חטא שחיילי צה"ל יושיטו סיוע לילדי פליטים חסרי ישע".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ