ליקויים שחשף מבקר המדינה לפני שש שנים בתפעול מחסומי צה"ל טרם תוקנו

בדיון בכנסת בנושא השוהים הבלתי חוקיים עלה עוד כי מערכת הביטחון טרם תיקנה כמה פרצות בגדר ההפרדה, וכי לא תוקצבה השלמת הפרצה ממנה חדרו המחבלים שביצעו את הפיגוע בשרונה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ליקויים שחשף מבקר המדינה לפני שש שנים בתפעול מחסומי צה"ל לא תוקנו עד היום, כך עלה היום (שלישי) בדיון בנושא שוהים בלתי חוקים (שב"חים) בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, בו השתתפו גם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט וסגן המפכ"ל, ניצב זהר דביר. בדיון עלה עוד כי מערכת הביטחון טרם השלימה תיקון כמה פרצות בגדר ההפרדה, וכי לא תוקצבה השלמת הפרצה ממנה חדרו המחבלים שביצעו את הפיגוע במתחם שרונה. נציגי המשטרה התלוננו בדיון כי הענישה נגד שב"חים וסייעניהם קלה מדי. 

נציג מבקר המדינה בדיון, תת אלוף (מיל') יוסי ביינהורן, אמר כי בבדיקת המבקר שנערכה לפני שש שנים התגלו ליקויים במחסומים, שרובם לא תוקנו עד היום. לדבריו, בין היתר נחשף כי במעברים יש ריבוי סמכויות, מחסור בהנחיות מקצועיות, מחסור בכוח אדם ובעיות בניהול ובקרה של מורשי מעבר.

מימין: ניצב זהר דביר, הרמטכ"ל איזנקוט וח"כ קארין אלהרר בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

איזנקוט אמר בדיון כי החזית בגדה המערבית מאתגרת את צה"ל בחודשים האחרונים. לדבריו, מדי יום עוברים במחסומים 61 אלף פועלים בעלי אישורי עבודה, ועוד כ-40 אלף שעובדים באזורי תעשייה בערים. כמו כן, לישראל נכנסים מדי יום כ-50-60 אלף שב"חים. "בקרב בעלי האישורים לא היו מחבלים בגל האחרון ונראה לי אפילו בעשור האחרון", אמר הרמטכ"ל והוסיף כי שני חלקים חסרים בגדר הביטחונית, באזור תרקומיא וירושלים, תוקצבו ב-260 מיליון שקלים וכבר החלו שם עבודות, אך עדיין נותרו פרצות באזור בתיר ובגוש עציון. "אנחנו עושים מאמץ רק לסגור את המעברים, אך יש עדיין כ-100 קילומטרים ללא גדר ביטחונית", אמר והוסיף כי "יש ליצור איזון בין צרכי המשק והפלסטינים לבין דרישות הביטחון. בגבול ישראל-לבנון נתפסו 14 מסתננים בשנים האחרונות וזו הדוגמא שיש ללמוד ממנה". איזנקוט קרא לשפר את הליכי קבלת אישורי העבודה ולהקל על המעבר, ומנגד - לנקוט בענישה מחמירה כנגד המעסיקים, המלינים והמסיעים של השב"חים.

ראש מינהלת מרחב התפר, שאחראית על בניית גדר ההפרדה, תת אלוף ערן אופיר, אמר כי בימים אלו משודרגת גדר ההפרדה באזור תרקומיא-מיתר לחומה בגובה חמישה מטרים, אך עדיין נותרו הפרצות באזור בתיר, ובנוסף במדבר יהודה מדרום הר חברון עד ים המלח, משם יצאו המחבלים שביצעו את הפיגוע בשרונה. הוא הדגיש כי תוואי זה טרם תוקצב.

סגן המפכ"ל אמר כי המשטרה פועלת כדי להעמיד לדין שב"חים שעלולים גם לבצע עבירות רכוש ואלימות, מלבד פעילויות טרור. לדבריו, ב-2015 עצרה המשטרה כ-4,300 שב"חים, אך לטענתו הענישה קלה מדי ורק ב-75% מהתיקים הפליליים נגד מסיעי שב"חים הוטלו עונשי מאסר, בדרך כלל עונשים קלים. בנוסף, ב-83% מהתיקים בהם הוטל קנס כספי – הוא היה נמוך מ-5,000 שקלים.

ראש מחלקת מבצעים ביחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים, אלוף משנה שרון ביטון, תיאר בדיון את נוהל קבלת אשרת עבודה בישראל לפלסטינים. בין הקריטריונים: על מבקש האשרה להיות מעל גיל 22, נשוי וללא עבר ביטחוני או פלילי. על בעל האשרה לעבור רק במעבר ובשעות שהוגדרו מראש, ללא לינה במקום העבודה אלא במקרים חריגים. בנוסף, קיימים נהלי קבלת אישור גם למעסיק, ובשנה שעברה הופקו יותר מ-1.6 מיליון היתרים, כאשר כ-800 אלף מתוכם עדיין בתוקף כיום.

ראש זירת מרכז באגף המבצעים, סגן אלוף ניר ישעיה, אמר כי להערכת הזירה, ב-2016 יוגשו כ-1,600 כתבי אישום נגד סייעני השב"חים. לדבריו, בכפרים רבים פועלת נקודת איסוף לשב"חים, משם הם נוסעים עד הגדר וחוצים את הכביש. בנוסף, פועלים תצפיתנים קבועים שתפקידם לוודא שכוחות הביטחון אינם נמצאים במקום. "זיהינו את הפעילים המרכזיים בתחומים אלו והוגשו נגד כולם כתבי אישום", אמר והוסיף כי רכבי ההסעות הוחרמו. "למרות שהעונש על כניסה בלתי חוקית לישראל הוא בין שנה לחמש שנות מאסר, הרי שעל פי המדיניות של שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, העונש של שב"ח יהיה חמישה חודשים בלבד. בפועל – רוב השב"חים נענשים לימים בודדים בלבד". 

יו"ר הוועדה, ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד), אמרה כי בגל הטרור הנוכחי פעמים רבות המחבלים התגלו כשב"חים. "נכון לחודש מארס - 44% מהמפגעים בגבולות הקו הירוק היו שב"חים. מאידך - במקרים רבים השב"חים מסתננים מפני שאין להם אפשרות לעבוד אחרת, וגם קבלת רישיון עבודה היא תהליך קשה וסבוך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ