שר הביטחון על המו"מ עם תושבי סוסיא: "מיצה את עצמו"

ליברמן אמר כי הוא מתכוון להודיע לבג"ץ מחר כי המשא ומתן עם התושבים הפלסטינים תקוע. תושבי סוסיא מעידים כי היתה רק פגישה אחת בין הצדדים מאז כניסתו של ליברמן לתפקיד

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנים בסוסיא, בפברואר
יותם ברגר

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (רביעי) כי המשא ומתן עם תושבי סוסיא באשר למציאת פתרון להסדרת היישוב "מיצה את עצמו". בשיחה עם כתבים צבאיים תקף ליברמן את הגופים הבינלאומיים המעורבים בסיוע לתושבי סוסיא, ואמר כי הוא מתכוון להודיע לבג"ץ כי המשא ומתן תקוע.

תושבים בסוסיא דיווחו כי היתה רק פגישה אחת מאז כניסתו של ליברמן ללשכת שר הביטחון והמשא ומתן הוקפא לאחר מכן. עוד דיווחו על אווירה חיובית בשיחות שהתנהלו בתקופת שר הביטחון הקודם, משה (בוגי) יעלון, אך לא סיפרו מה היה תוכנן. עורכת הדין קמר מישרקי, המייצגת את רבנים לזכויות אדם בעתירה להסדרת סוסיא אמרה ל"הארץ" על המשא ומתן כי "היתה תחושה טובה והיה על מה לדבר".

גורמים שהיו מעורבים במו"מ בין התושבים הפלסטינים למנהל האזרחי בתקופת שר הביטחון הקודם, טענו כי הצדדים הגיעו לכדי הבנות והתקרבו לפתרון. בסביבת יעלון אמרו כי בתקופת כהונתו "מתאם פעולות הממשלה בשטחים ניהל משא ומתן מתקדם להעתקת התושבים למקום אחר, חוקי ומאושר". עוד אמרו כי המו"מ היה "בשלב מתקדם ולשביעות רצונם של כל הצדדים".

הפרקליטות שוקלת לבקש מבג"ץ ארכה בת יותר מחודשיים בהגשת עמדתו של ליברמן בנוגע להסדרת או פינוי סוסיא הפלסטינית. לפני כשבועיים ביקש בג"ץ, הדן בעתירת רבנים לזכויות אדם להסדיר את היישוב, לקבל את עמדתו של שר הביטחון בנושא עד לתחילת שבוע זה. בשני ביקשה המדינה ארכה בת יומיים, וכעת היא צפויה לבקש להגיש את העמדה רק ב-30 באוקטובר. זאת, מבלי שייאסר עליה רשמית לפנות חלק מבתי היישוב עוד טרם הגשת העמדה.

בשיחה עם הכתבים תקף היום שר הביטחון את עמדתה של הקהילה הבינלאומית בנוגע לבתי הכפר סוסיא, ואמר כי בשלב זה אין החלטה האם להרוס את בתי הכפר. "העמדה של הקהילה הבינלאומית מרגיזה. מצד אחד מדברים על שלטון החוק, אבל אם מקבלים פסיקה שלא נוחה - אז מפעילים לחץ ממש", אמר שר הביטחון ברמיזה למסרים שהועברו לישראל מהממשל האמריקאי ומהאיחוד האירופי. "מי ששם (בסוסיא) פלש ובנה באופן לא חוקי זה אותם תושבי יאטה, שבגל (הטרור) האחרון יצאו משם שבעה מפגעים, ואנחנו צריכים להסביר למה אנחנו לא מכשירים שם בנייה בלתי חוקית מבחינת הקהילה הבין-לאומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ