גילי כהן
גילי כהן

קצין ביחידת החילוץ 669, שעוסקת בחילוץ טייסים שנאלצו לנטוש את כלי הטיס שלהם ואזרחים שנקלעו למצבים מסכני חיים דוגמת שטפונות, אמר היום (חמישי) כי חל שינוי במבנה פעילות היחידה בזמן חירום. לדברי הקצין, היחידה החלה לעסוק גם בפינוי פצועים משדה הקרב ברכבי שטח וכלים מהירים מיחידת הניוד של אוגדה 98. צה"ל אף פרסם תיעוד של מספר אימונים שביצעה היחידה בשנה האחרונה, בהם תרגול של חילוץ פצועים מלב ים וחילוץ מצוללת. 

בזמן מבצע "עופרת יצוקה" פעל לראשונה צוות של היחידה שהוכשר למשימה זו, וחילץ 83 פצועים. במשך הלחימה בעזה לפני שנתיים, במסגרת מבצע "צוק איתן", פעלו כבר עשרה צוותים כאלה, שחילצו 276 פצועים מתוך שטח הלחימה. מתכונת הפעילות היא שצוותים מיחידת 669 מוכפפים לאוגדות הלוחמות ונמצאים בתוך שטחי לחימה.

יחידה 669 באימוןצילום: חטיבת דובר צה"ל
יחידה 669 באימוןצילום: חטיבת דובר צה"ל

יחד עם כוח מיחידת הניוד, הצוותים מחלצים פצועים אל מסוקים המוזנקים למקום, בהם ממתינים להם צוותים נוספים של היחידה. "זה פשוט הציל אנשים", אמר קצין ביחידה. "בכל אירוע רב נפגעים ב"צוק איתן" הכוח הזה הגיע ראשון לפצועים, ועכשיו הצוותים האלה משתתפים בכל תרגיל חטיבתי".

מלבד זאת, פועלים אנשי היחידה גם לאיתור ולהוצאת כלי טיס בלתי מאוישים שנפלו בשטחים עוינים. לדברי הקצין, עם הגידול בשימוש בכלי טיס בלתי מאוישים בחיל האוויר ישנה גם עלייה במספר החילוצים, ואם לכלי הבלתי המאויש ישנה חשיבות רבה לחיל, יישלחו צוותי חילוץ גם לשטחי אויב כדי לחלצו. בנוסף, נדרשים אנשי היחידה לשלות כלי טיס שהתרסקו בים, בין אם צללו לעומק רב ובין אם לאו. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ