בכירים אירופאים ניסו לארגן פגישה בין נתניהו ועבאס, ללא הצלחה

ברשות דרשו לקיים מפגש מקדים בין יועצי שני המנהיגים כדי "לא לבזבז זמן", אולם לטענתה ישראל סירבה לכך. פקידים ישראלים: מפגש ההכנה לא היה מקדם את מפגש המנהיגים

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד

בכירים ממדינה אירופית ניסו בשבועות האחרונים ללא הצלחה לארגן פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). שני הצדדים הטילו את האחריות לכישלון המגעים זה על זה ולדברי פקידים פלסטינים וישראלים בכירים, הפגישה לא התקיימה כיוון שישראל דחתה את הדרישה הפלסטינית לקיים מפגש מקדים בין יועציהם של שני המנהיגים.

לדברי הפקידים הפלסטינים, בכיר אירופאי גישש לאחרונה בלשכות נתניהו ועבאס בנוגע לאפשרות להפגיש בין השניים. בכיר פלסטיני הסביר ל"הארץ" שהדבר נעשה בניסיון להביא לתזוזה בתהליך המדיני הישראלי־פלסטיני עוד לפני כינוס ועידת השלום הבינלאומית, שמתכוונת צרפת לקיים עד סוף השנה.

בנימין נתניהו
נתניהוצילום: אליהו הרשקוביץ
יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, בינואר
עבאסצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

לדברי הפקידים הפלסטינים, עבאס לא דחה את ההצעה על הסף כדי לא להצטייר כסרבן. עם זאת, הוא ביקש שלפני הפגישה עם נתניהו ייצא נציג פלסטיני בכיר, כגון ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת, לפגישה עם שליח מטעמו של ראש הממשלה, כגון יצחק מולכו, שבה יכינו השניים את המפגש ויסכמו אילו נושאים יידונו בו.

הפלסטינים הבהירו שיהיו מוכנים לדון בחידוש שיחות השלום עם ישראל במתווה שיכלול את הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור של אסירי "הפעימה הרביעית" - אזרחי ישראל שממשלת נתניהו היתה אמורה לשחרר ב-2014 בהתאם ליוזמת השלום של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי.

"כמקובל הצענו פגישה מקצועית בדרג בכיר מאוד לפני הפסגה, כדי להבין למה נתניהו מוכן, אבל הבנו שישראל אינה מוכנה לכך", אמר בכיר פלסטיני. לדבריו, התחושה בקרב ההנהגה הפלסטינית היא שנתניהו "רוצה פגישה עם עבאס לצורך צילום או לקראת סבב נוסף של משא ומתן חסר תוכן שרק יבזבז זמן ואולי יביא למסמוס היוזמה הצרפתית, לא מעבר לכך. אנחנו לא רוצים מפגש יחצ"נות ולכן העלינו את ההצעה המעשית לפגישה עניינית ומקצועית לפני הצילומים, אבל היא נתקלה בסירוב".

פקידים ישראלים בכירים אישרו כי בכירים ממדינה אירופית ביקשו לארגן פגישה בין נתניהו לעבאס. לדבריהם, היו כמה וכמה ניסיונות לקדם יוזמות דומות בשנתיים האחרונות. הפקידים הישראלים ציינו כי ישראל הסכימה לקיום הפגישה, אולם דחתה את ההצעה לקיים פגישת הכנה בין עריקאת ומולכו, כיוון שזו לא היתה מקדמת את פגישת המנהיגים.

"ראש הממשלה מוכן להיפגש עם אבו מאזן ללא תנאים מוקדמים בכל עת", אמר בכיר ישראלי. "ניסיון העבר מוכיח כי הפגישות המקדימות שדורשים הפלסטינים הן רק אמצעי להצבת תנאים מוקדמים לעצם קיום המשא ומתן, דבר שאינו מקובל על ישראל. אם אבו מאזן מעוניין להיפגש, ראש הממשלה מוכן לעשות זאת מיידית ובכל מקום שהוא".

בתוך כך אמר בכיר בלשכת עבאס ל"הארץ" כי לפלסטינים לא ידוע על כל יוזמה או מתווה בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני שמתכוון נשיא ארה"ב, ברק אובמה, להציג בחודשים הקרובים. באחרונה נשמעו הערכות שלפיהן מתכוון אובמה לשרטט מתווה לפתרון הסכסוך בתקופה שבין הבחירות בארה"ב ומועד כניסת הנשיא או הנשיאה הבאים לתפקידם. לדברי הבכיר הפלסטיני, "יש שיחות ומגעים עם האמריקאים אבל לא משהו שאנו יכולים להיאחז בו ולבנות עליו".

בשיחות סגורות מבטאים אנשי ההנהגה הפלסטינית אכזבה מהמדיניות האמריקאית בנוגע לסכסוך ופסימיות לגבי הסיכוי שתשתנה. לטענתם, אם הממשל היה רואה בהקמת מדינה פלסטינית יעד אסטרטגי, הדבר כבר היה יוצא לפועל. "ציפינו מהאמריקאים לעשות יותר מזמן ולא רק בסוף הקדנציה, כשכולם כבר חושבים על הממשל הבא", אמר בכיר פלסטיני. "עובדה שכשאובמה רצה לקדם הסכם עם איראן הוא הצליח בכך וכל הניסיונות של נתניהו להכשיל או לטרפד אותו, כולל נאום בקונגרס, לא שינו את עמדתו". לדבריו, "בממשל לא היו מתנגדים להסדר אם הצדדים, ובעיקר ממשלת ישראל, היתה חותרים לכך, אבל בשום פנים ואופן לא היו מובילים מהלך בינלאומי שיוביל להסדר, למרות ההצהרות החוזרות על הסכמה לפתרון על בסיס שתי המדינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ