מפקד מצ"ח היוצא: מחליפי בתפקיד - איש הזוי שאסור למנותו

בהקלטות שפורסמו בחדשות 10 האשים אל"מ ארז רבן את מחליפו גיל ממון בתפירת תיק לרמטכ"ל הקודם אשכנזי, בעת שהיה אמון על חקירתו מטעם מצ"ח בפרשת הרפז. דובר צה"ל: אמירות חסרות שחר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקד מצ"ח היוצא, אלוף משנה ארז רבן, אמר בהקלטות שפורסמו הערב (שלישי) בחדשות 10 כי מחליפו בתפקיד, אלוף משנה גיל ממון, הוא איש הזוי - ואסור שיהיה מפקד מצ"ח.

בהקלטות שפרסם העיתונאי ברוך קרא נשמע רבן אומר כי ממון "תפר תיק" לרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי, בעת שהיה אמון על חקירתו מטעם מצ"ח בפרשת הרפז. "הבן אדם (ממון) יודע לזרות חול בעיניים. הוא סיפר למדינה שלמה סיפורים ומספר על גבי אשכנזי סיפורים, ואתה מאמין. הוא יודע למכור לוקשים", נשמע רבן אומר בהקלטות. עוד אמר רבן כי סיפר על כך לאשכנזי בעת שהיה בביתו.

גיל ממון ב-2012צילום: דובר צה"ל

אל"מ רבן יצא גם נגד המערכת הצבאית, ואמר בהקלטות כי אין לו אמון בה לאחר שלדבריו ראש אגף כוח האדם בצה"ל, אלוף חגי טופולנסקי, איים עליו שלא להתעסק בנושא. "ראש אכ"א מאיים עליי, אומר לי 'אני אטפל בך באזרחות'", נשמע רבן אומר בהקלטה. לדבריו, גם הפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק, שלח לו אימייל, בו כתב: "היעלה על הדעת שאתה יודע על דברים פלילים שגיל עשה ולא באת להגיד עד היום?". למעשה, מי ששלח את הודעת המייל בנושא היא סגנית התובעת הצבאית הראשית, סא"ל ענבל דה פז.

נגד אל"מ ממון נפתחה לפני למעלה משנה חקירה ביחידה לחקירות פנימיות בצה"ל, החוקרת חשד לעבירות מצד אנשי חיל המשטרה הצבאית, בטענה כי תפר מכרזים למקורבים, שיבש מהלכי חקירה והעביד חיילים בביתו כדי לפנות אבני ריצוף. ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, עדכן את ממון על כך שקיימת תלונה נגדו, וביקש את התייחסותו. רק לאחר מכן, נפתחה החקירה ביחידה לחקירות פנים. לטענת אלו שהתלוננו נגד ממון, הוא ידע על קיומה של תלונה נגדו ואת פרטיה והדבר סייע לו כשהחקירה החלה.

רבן העלה סימני שאלה בנוגע לכך בהקלטה והוסיף: "צריך גורם חיצוני ובלתי תלוי שיחקור את האירוע הזה, שתהיה חקירת משטרה. לכו תתחקרו את כולם... זה בן אדם הזוי, ואסור שיהיה ראש מצ"ח". החקירה נגד ממון, אז קצין בדרגת סא"ל, נסגרה ללא מסקנות נגדו. גם בקשה לבחינת החלטה זו מחדש נדחתה, והוחלט למנותו למפקד היחידה שאחראית על כל החקירות בנוגע לחשדות פליליים בצה"ל. אל"מ רבן המליץ על קצין אחר מחיל המשטרה הצבאית כמועמד להחליפו, אך בצה"ל העדיפו את מינויו של ממון. מחר אמור ממון להיכנס לתפקיד.

בהקלטות מדבר רבן עם איש מהיחידה. אל"מ רבן והאדם שעימו הוא משוחח הגישו תלונות הדדיות זה נגד זה, ואותו אדם אף נחקר ביחידה לחקירות פנימיות. בהקלטות נשמעת גם הטענה כי ממון ניצל את קשריו לביטול דו"ח תנועה. בהתייחס לכך אמר אל"מ רבן "איך לא נחקר הדבר הזה? זה בן אדם חולה נפש האיש הזה, הבעיה שזה לא נחקר". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: ״הדברים המופיעים בציטוטים הינם מופרכים וחסרי שחר. יש להצטער כי נאמרו דברים שבלשון המעטה אינם משקפים את המציאות. לפני למעלה משנה הועברה תלונה על התנהלותו של ממון למפקדיו ולפרקליט הצבאי הראשי דאז. עם קבלת התלונה ביקשו מפקדיו את התייחסותו אליה. בשלב מאוחר יותר נפתחה חקירה ביחידה לחקירות פנים. הטענות שהועלו בתלונה נחקרו בצורה יסודית וממצאי החקירה סתרו את הטענות שהועלו בה. תיק החקירה בעניינו של ממון נסגר, ובנוסף השגה על החלטה זו נדחתה ע"י הפרקליטות הצבאית. במסגרת החקירה נבדקו טענות שונות, בהן טענות המועלות בשיחות המצוטטות, ולא נמצא בהן בסיס. נציין כי אל״ם ממון הינו קצין אשר הוכיח לאורך שנות שירותו מקצועיות ומסירות ולא נותר לנו אלא להצטער על הטענות הלא מבוססות בעניינו.״

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ