גילי כהן
גילי כהן

ישראל מכרה כלי נשק לארגנטינה בזמן מלחמת פוקלנד ב-1982 - כך מאשרים מסמכים של משרד החוץ הבריטי.

ישראל חימשה את החונטה הארגנטינאית בזמן המלחמה ולפניה, כך נכתב במסמכים של משרד החוץ הבריטי משנות ה-80. לפי הדיווח ב"טלגרף", ישראל מכרה לפני המלחמה מטוסי סקייהוק לחיל האוויר הארגנטינאי, ששימשו להפצצת ספינות המלחמה הבריטיות בתקריות בהן נהרגו עשרות חיילים ואנשי חיל הים הבריטי. בעבר דווח כי כישראל מכרה לחיל האוויר הארגנטינאי בסוף שנות ה-70 את מטוסי ה"נשר", מטוס קרב מתוצרת התעשייה האווירית, שגם הם שימשו את חיל האוויר הארגנטינאי במהלך מלחמת פוקלנד . 39 מטוסים מדגם זה, שהוצאו משירות חיל האוויר, הועברו לידי חיל האוויר בארגנטינה בזמן שלטון הגנרלים במדינה.

מטוסים בריטים באחד הקרבות על פוקלנד, מאי 1982צילום: ASSOCIATED PRESS

לפי המסמכים שפורסמו, אמר אחד מהדיפלומטים הבריטים ב-1984: "ישראל הייתה אחת מהמדינות היחידות שסיפקה נשק לארגנטינה במהלך מלחמת פוקלנד, והמשיכה לעשות כן". תחילה, ישראל הכחישה את מעורבותה בחימוש הצבא הארגנטינאי, אך בהמשך הודתה במעשים, ולפי המסמכים שנחשפו, טענה כי העסקאות עם ארגנטינה היו חיוניות לתעשיית הנשק הישראלית - ושגם בריטניה חימשה את מדינות ערב.

בשנים האחרונות ישנם דיווחים רבים על הנשק הישראלי שעבר לארגנטינה ושימש את הכוחות במדינה בזמן מלחמת פוקלנד. לפי הספר "מבצע ישראל: חימוש ארגנטינה במהלך הדיקטטורה" שכתב הרנאן דוברי, הנשק נועד לסייע במלחמה נגד בריטניה, וראש הממשלה, אז, מנחם בגין, סייע לארגנטינאים מתוך שנאה לבריטים. בעדות של תת שר החוץ האמריקאי בקונגרס ב-1981, דווח כי מאז תחילת אמברגו הנשק האמריקאי על ארגנטינה שלוש שנים קודם לכן, זו רכשה מישראל וממדינות אירופה נשק בשווי של כשני מיליארד דולרים. הערכות נוספות אמדו את היקף הייצוא הביטחוני הישראלי לחונטה ב-700 מיליון דולר. לפני ארבע שנים העידו טייסים ואנשי צבא ארגנטינאים בפני עיתונאים במדינה כי ביקרו בחשאי בישראל ב-1982, נפגשו עם אנשי התעשיות הביטחוניות וחזרו לדרום אמריקה עם ציוד לחימה רב, שכלל טילי אוויר-אוויר, טילים נגד טנקים, מרגמות ועוד.

לפני כחצי שנה פנו ישראלים ממוצא ארגנטינאי למשרד הביטחון, בדרישה לקבל את המסמכים הנוגעים לקשרים הביטחוניים והדיפלומטיים בין המדינות. אלו דורשים, באמצעות עו"ד איתי מק, לדעת מה כלל הייצוא הביטחוני לארגנטינה - אילו עסקאות נשק נחתמו, וכן מה עשו הרשויות בישראל לגבי נעדרים ופעילים פוליטיים יהודיים שהיו מבוקשים על-ידי החונטה.

לפני שבועיים פנה עו"ד מק לממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד הביטחון, דינה פוליאק, בדרישה לקבל את תשובתם לפניה. "כידוע, הבקשה שבנדון אינה עוסקת בדו"חות חניה של משרד הביטחון, אלא בקשר הדיפלומטי והביטחוני עם חונטה רצחנית. המבקשים והמבקשות בבקשה, כמו גם רבים אחרים בישראל ובארגנטינה, ממתינים בקוצר רוח למתן החלטה בה", נכתב לאור התמהמהות קבלת התגובה ממשרד הביטחון. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ