הפלסטינים לביה"ד הבינלאומי: להאיץ הבדיקה נגד ישראל בגלל סגירת חקירות "צוק איתן"

פקיד פלסטיני בכיר אמר כי הרשות היתה פסיבית עד כה בהגשת תלונות להאג, אך החלטת הפרקליט הצבאי הראשי השבוע לסגור ארבעה תיקים של הרג אזרחים "מחייבת פעילות אינטנסיבית יותר"

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תקיפת צה"ל ברצועת עזה ב"יום שישי השחור" ב-1 באוגוסט 2014
ג'קי חורי - צרובה

הרשות הפלסטינית פנתה היום (חמישי) לבית הדין הבינלאומי בהאג בדרישה להאיץ את הבדיקה נגד ישראל בכל הנוגע לביצוע פשעי מלחמה נגד הפלסטינים. זאת, בעקבות החלטת הפרקליט הצבאי הראשי השבוע לסגור שבעה תיקים העוסקים בפעילות צה"ל במבצע "צוק איתן" מבלי לפתוח בחקירת משטרה צבאית.

בתחילת השבוע הודיע צה"ל על סגירת התיקים, שארבעה מהתיקים עוסקים בהרג אזרחים פלסטינים בעת הלחימה ב-2014. "לא היו לנו צפיות מעבר לכך שישראל תצדיק את פשעי המלחמה שעשתה במבצע הצבאי הגדול ביותר נגד הפלסטינים ברצועה ותנקה את עצמה מכל אחריות באמצעות חקירה שביצע המשטר הקולוניאלי שלה", אמר מזכ"ל אש"ף והממונה על המשא ומתן מטעם הרשות, סאיב עריקאת.

לפי עריקאת, החלטת הפרקליט הצבאי הראשי מבטאת עמדת ישראל, שאינה בוחלת באמצעים כמו הפצצת אזורים אזרחיים, כולל מבנים של האו"ם, בתי חולים ומבנים אחרים המוגנים על פי אמנת ז'נבה. לדבריו, בתקיפות נהרגו 487 ילדים, אולם ישראל לא נשאה באחריות לכך. "קבלת העמדה הישראלית היא תקדים מסוכן. הגשנו לבית לדין הבינלאומי מידע רלוונטי. העמדה הישראלית הרשמית, שמתנערת מכל אחריות לפשעי מלחמה, משמעותה שהגיע הזמן שבית הדין הבינלאומי יתחיל לפעול ולא יסתפק בבדיקה", אמר.

פקיד פלסטיני בכיר אמר כי הרשות היתה פסיבית בכל הנוגע להגשת תלונות להאג, אולם העמדה הישראלית שפורסמה השבוע מחייבת פעילות הרבה יותר אינטנסיבית מול בית הדין. "נגיש תלונות פרטניות ונאיץ בבית הדין לפעול כי הגיע הזמן שישראל תשלם על פשעיה", אמר הבכיר.

הודעת צה"ל השבוע התייחסה לראשונה באופן רשמי לחקירות מצ"ח שנפתחו בעקבות דו"ח "שוברים שתיקה" על הלחימה ברצועת עזה, אך מבלי לנקוב בשם הארגון. "בדו"ח של ארגון לא ממשלתי הועלו טענות אנונימיות בדבר עשרות אירועים חריגים", נאמר בהודעה, "ברוב המקרים הטענות שהועלו לא היו קונקרטיות ולא העלו חשד סביר לביצוע עבירה". מצ"ח פתחה בחקירת שישה מקרים שכן נכללו בדו"ח בארגון.

באחת התקריות שהוחלט שלא לפתוח בחקירה לגביהן נהרגו 15 אזרחים בתקיפת בית ברפיח ב-1 באוגוסט 2014. לטענת הצבא, יעד התקיפה היה מפקדה של פעיל חמאס בשם נזמי זוע'רוב, שנהרג בפעולה, ובידי צה"ל לא היה מידע על נוכחות אזרחים במקום. "בדיעבד התברר כי היה פער בין המידע המודיעיני בזמן אמת בנוגע לאפשרות הימצאות אזרחים במבנה לבין העובדות שהתבררו לאחר התקיפה", מסר הצבא. "התקיפה תוכננה ובוצעה כדין בהתבסס על המידע שהיה בידי הכוחות".

הפרקליטות הצבאית נימקה את סגירת התיק גם בכך שבניגוד לטענות של גורמים שונים, התקיפה "לא היתה קשורה למאמצים לאתר את הדר גולדין, אלא היוותה חלק מפעולות הלחימה הכלליות שהתנהלו באזור רפיח". מקרה נוסף שהבדיקה בעניינו הסתיימה ללא חקירה נוגע להרג שבעה עד 15 אזרחים סמוך לבית ספר של אונר"א ברפיח. צה"ל מסר כי כוחותיו עסקו אז במרדף אחר שלושה "פעילים צבאיים" רכובים על אופנוע. לפי הצבא, בעת המעקב פנו הפעילים לנתיב אחר ובצה"ל לא זיהו את קבוצת האזרחים ששהתה בקרבתם, מחוץ לבית הספר. בצבא טוענים שבשלב שבו זוהו האזרחים, כבר לא ניתן היה להסיט את הירי לעבר האופנוע.

לגבי תקיפה נוספת באל-בוריג', שבה נהרגו ארבעה פעילי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, נקבע כי כוונה למפקדת חמאס והיתה מידתית. "במסגרת הליך תכנון התקיפה הוערך כי היקף הפגיעה הצפוי להיגרם לאזרחים מהתקיפה לא יהיה מופרז ביחס ליתרון הצבאי המשמעותי הצפוי להיות מושג כתוצאה מהפגיעה בחמ"ל ובפעילים הצבאיים המאיישים אותו", מסר צה"ל. כמו כן הוחלט שלא לפתוח בחקירת נסיבות מותם של 12 בני אדם ברפיח, לאחר שבדיקה העלתה שצה"ל לא תקף באזור ונראה כי ההרוגים נפגעו מפצצת מרגמה פלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ