גילי כהן
ג'קי חורי

פלסטיני שלא היה חמוש נורה ונהרג על ידי חיילי צה"ל הבוקר (שישי), לאחר שלדברי החיילים רץ לעבר פילבוקס (עמדת שמירה מבטון) בסמוך לסילוואד, ליד ההתנחלות עפרה. מהתחקיר שנערך בצה"ל עולה כי הפלסטיני לא ניסה לפגוע בחיילים.

חאמד

בתחקיר ראשוני שנערך בשטח, דיווחו החיילים כי בזמן שהיו בסיור סמוך לפילבוקס, פלסטיני שהיה במקום פתח לעברם בריצה. הכוח, חיילים מגדוד הנח"ל החרדי בחטיבת כפיר, דיווחו כי פתחו בנוהל מעצר חשוד, שכלל גם ירי לאוויר. הפלסטיני, איאד זכריה חאמד, בן 38, נורה למוות על-ידי הכוח.

לפי פקודות הצבא, כדי לפתוח באש יש לזהות אמצעי כלשהו המסכן את הכוח - ולא ברור מהו אותו אמצעי, אם היה כזה, שעורר את חשדם של החיילים. בצבא שללו את הדיווחים הפלסטיניים כי חאמד שהה במכונית, וחזרו על הודעתם כי חאמד רץ לכיוון עמדת השמירה מבטון.

וליד חאמד, קרוב משפחה של ההרוג, סיפר ל"הארץ" כי המנוח היה לבדו וצעד לכיוון המסגד של הכפר. "מדובר באדם פשוט מאוד. או שהוא איבד את הדרך או שניסה להגיע למסגד דרך כביש גישה אחר. אנחנו לא יודעים, אבל מה שהיה ברור שלא היה שום צורך לירות בו, הוא לא מהווה סכנה לאף אחד". עוד הוסיף חאמד כי היה ידוע שההרוג נוטל תרופות פסיכיאטריות.

חיילים בזירה שבה נורה הפלסטיני, היוםצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

לפי חאמד, היום אחר הצהריים הועברה גופתו של המנוח למשפחה והוא הובא לקבורה בסילוואד. בכפר סיפרו כי חאמד הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים קטנים. במהלך ההלוויה התעמתו עשרות צעירים עם כוח צה"ל בכניסה לכפר.

מהפרטים שנמסרו עד כה על-ידי דובר צה"ל לא עולה בבירור כי החיילים היו בעצמם בסכנת חיים: הצבא דיווח כי החיילים זיהו "חשוד רץ לעבר עמדת שמירה סמוכה", ואז ביצעו נוהל מעצר חשוד. כתוצאה מכך, נהרג חאמד מאש החיילים. לפי הנחיות הצבא, נוהל זה לא אמור להסתיים במותו של אותו חשוד כאשר הוא אינו מהווה סכנה ממשית. בצבא לא הודיעו עדיין רשמית על פתיחת חקירת מצ"ח לבירור נסיבות מותו של חאמד, אך זו צפויה להיפתח כחלק ממדיניות החקירות של הפרקליטות הצבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ