מצ"ח תחקור את האירוע בו נהרג פלסטיני לא חמוש בסילוואד

באירוע אתמול נורה למוות איאד זכריה חאמד, לאחר שלטענת החיילים מחטיבת כפיר רץ לעבר עמדת השמירה. במצ"ח יבדקו את הטענה כי חאמד נורה בגבו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפילבוקס אליו רץ הפלסטיני לטענת החיילים
זירת האירוע סמוך לסילוואדצילום: ABBAS MOMANI/אי־אף־פי

חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) נפתחה בעקבות הירי אתמול (שישי) בסמוך לסילוואד, ממנו נהרג פלסטיני בן 38. באירוע נורה ונהרג איאד זכריה חאמד, שלא היה חמוש, לאחר שלדברי החיילים רץ לעבר פילבוקס (עמדת שמירה מבטון) בסמוך לסילוואד, ליד ההתנחלות עפרה. מהתחקיר הראשוני שנערך בצה"ל אתמול עלה כי הפלסטיני לא ניסה לפגוע בחיילים.

איאד חאמדצילום: ללא קרדיט

לפי מדיניות החקירות של הפרקליטות הצבאית, בכל מקרה מוות של פלסטיני "שלא מעורב בפעילות לחימתית של ממש" בגדה המערבית נפתחת חקירת מצ"ח. בחקירה יבדק מה בדיוק עשו החיילים טרם הירי בפלסטיני ומדוע ירו, על אף שלא נראה בבירור כי היו בסכנה. עוד תיבדק הטענה כי הפלסטיני נורה בגב.

בתחקיר ראשוני שנערך בשטח דיווחו החיילים כי בזמן שהיו בסיור סמוך לפילבוקס פלסטיני שהיה במקום פתח לעברם בריצה. הכוח, חיילים מגדוד הנח"ל החרדי בחטיבת כפיר, דיווחו כי פתחו בנוהל מעצר חשוד, שכלל גם ירי לאוויר.

לפי פקודות הצבא, כדי לפתוח באש יש לזהות אמצעי כלשהו המסכן את הכוח - ולא ברור מהו אותו אמצעי, אם היה כזה, שעורר את חשדם של החיילים. בצבא שללו אתמול את הדיווחים הפלסטיניים כי חאמד שהה במכונית, וחזרו על הודעתם כי חאמד רץ לכיוון עמדת השמירה מבטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ