קב"ט היישוב היהודי בחברון במשפט אזריה: וידוא הריגה הוא דרך לנטרל מחבל

קצין הביטחון, אליהו ליבמן, העיד היום מטעם ההגנה ואמר כי נטרול מחבל נעשה על ידי ירי למרכז הגוף ואז כדור בראש, או דרך בדיקת חבלן ואזיקת המחבל. לדבריו, "ברור היה מעל לכל ספק שאנחנו תחת איום ממשי"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלאור אזריה בבית הדין הצבאי ביפו , היום
גילי כהן

קצין הביטחון של היישוב היהודי בחברון, אליהו ליבמן, העיד היום (ראשון) מטעם ההגנה במשפטו של החייל המואשם בהריגה, אלאור אזריה, ואמר בין היתר כי לשיטתו וידוא הריגה הוא דרך לנטרל מחבל.

"יש כאלה שחושבים שאם יורים במחבל כדור והוא נופל על הרצפה, אז הוא מנוטרל", אמר ליבמן, "מחבל מנוטרל זה שתי אופציות - או שהגיע לבצע פיגוע ובמסגרת הוראות פתיחה באש הוא מחוסל - מטח ירי למרכז הגוף ואז לאחר מכן כדור נטרול בראש, או כשהמחבל נבדק על ידי חבלן ואזוק באזיקים בידיים וברגליים... בכל אירוע פח"ע, הלוחמים ירו במחבל עד שהוא חוסל. אף אחד מהם לא הגיע לבית משפט. ירו לו במרכז מסה כדי לוודא שהמחבל לא יבצע פיגוע נוסף". הוא הוסיף כי "המחבל היה אמור לחטוף כדור בראש על מנת להיות מנוטרל ולא לסכן את הלוחמים. ללוחם הפצוע היה מעצור בנשק והמחבל נשאר בחיים וסיכן את הכוחות".

ליבמן התייחס לטענתו של אזריה לפיה חשש כי המחבל נשא עליו מטען, כיוון שלבש מעיל. לדבריו, "המחבל עם המעיל השחור היה חריג, ביום חם, עם מעיל שחור מנופח, בצורה שכל מי שיש לו קצת ניסיון מבין שבמציאות הביטחונית יש חשש כבד שהמעיל לא מנופח בכיס אוויר, אלא יש חשש גדול לחגורת נפץ או מטענים".

הוא הוסיף כי "בזמן האירוע היה המון רעש וצעקות, בין היתר נצעק 'תזהרו מהסכין', 'תזהרו ממטען'. מבחינתי, ברגע שהמחבל עדיין בחיים, (הוא) מספיק מסוכן בשביל שיקום ויתחמש בסכין וימשיך לדקור חיילים או אזרחים שהיו באזור... מאחר והיה עדיין בזירה, עם מעיל מנופח ביום חם, והסכין עדיין ליד המחבל - ברור היה לכולנו מעל לכל ספק שאנחנו תחת איום ממשי עם סכנה קיומית לחיים שלנו".

ליבמן (מימין) בבית הדין הצבאי ביפו, היוםצילום: ניר קידר

בשלב מסוים החל ליבמן לתקוף גם את התובע בתיק, סא"ל נדב ויסמן: "זה מזעזע שהתובע חושב שטענת המטען היא פיקציה. אדם שלא היה בזירה, לא הסתכן מעולם, לא היה באירוע עם הרוגים ופצועים - זה סא"ל במילואים שעזב את האזרחות כדי להרשיע לוחם צה"ל מצטיין. זה מזעזע אותי". בתגובה התערבה השופטת, אל"מ מאיה הלר, וביקשה מליבמן להפסיק עם אמירות אלה. לאחר מכן אמר ליבמן על התובע כי הוא גנב, וכי הוא "גונב את דעתו של בית המשפט". במקביל, אמו של אזריה התפרצה וצעקה "שיהיה פה צדק", וננזפה על ידי השופטים. 

בהמשך הדיונים צפויים להעיד מטעמו של אזריה שלושה קצינים בכירים לשעבר בצה"ל: האלוף במילואים עוזי דיין, שכיהן כסגן הרמטכ"ל וכאלוף פיקוד המרכז; האלוף במילואים דן ביטון, שהיה ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה; ותת-אלוף שמואל זכאי, בעבר מפקד אוגדת עזה.

ביום האחרון לעדותו של אזריה, לפני כחודש, חזר החייל על הטענה כי ירה כיוון שחש בסכנה. "הכוונה שלי היתה לנטרל את הסכנה. אם היתה לי עוד אלטרנטיבה מבחינתי, שיכולתי לנטרל מבלי ירי, הייתי עושה את זה", אמר. אזריה נשאל גם על העדויות לפיהן אמר לאחר הירי כי למחבל "הגיע למות", ושב ואמר כי אינו זוכר שאמר את הדברים. 

אזריה אינו החייל הראשון שנשפט על הריגת פלסטיני בשנים האחרונות, אולם מבדיקת "הארץ" שפורסמה הבוקר, עולה כי בכל המקרים - למעט אחד - הסתיימו ההליכים בהסדר טיעון מקל מאוד. אחת הטענות של עורכי דינו של אזריה היא שהעמדתו לדין מהווה אפליה ואכיפה בררנית מטעם התביעה הצבאית. אולם מאז שנת 2000, לרבות בתקופת האינתיפאדה השנייה, הועמדו לדין לפחות עוד ארבעה חיילים בגין הריגה. לרוב החיילים לא הורשעו, אלא הגיעו להסדר טיעון עם התביעה הצבאית.

גם סנגוריו של אזריה הביעו נכונות לפשרה כזו, אך בתביעה התנגדו. שם סבורים שאזריה ירה במחבל במתכוון, לא בשל חשש ממטען חבלה או מסכין כפי שטען במשפטו, ולכן החליטו לדבוק בהאשמתו בהריגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ