נעה שפיגל
נעה שפיגל

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (רביעי) לפרסום לפיו אמר שלא יעשה עסקה עם חמאס על השבת גופות החיילים שנהרגו במבצע "צוק איתן". באירוע של המכינה הקדם צבאית כרם-אל בדלית אל-כרמל פנה השר אל צוות חדשות 10 ואמר כי "מה ששידרתם לגבי גופות החיילים לא נאמר, לא בישיבות פתוחות ולא בישיבות סגורות".

"לצבא יש מחויבות מוחלטת לדאוג לכל מי שמצוי בשבי. זו מחויבות ראשונה שלנו להחזיר הביתה", אמר ליברמן. "כמה שיותר נדבר, נקשה על אותה משימה. זה הדברים ששתיקה יפה להם", הוסיף. ליברמן ציין כי הצביע נגד עסקת שליט בממשלה ואמר: "בדיעבד צדקתי. אני רואה כמה מהמשוחררים חזרו לטרור וחזרו לעמדות מפתח בארגוני מחבלים והשתתפו באירועי טרור. עמדתי לא תשתנה, אבל המחויבות היא להחזיר גופות ושבויים".

השבוע דווח כי ליברמן אמר, שלהערכתו גופותיהם של חיילי צה"ל סגן הדר גולדין וסמל־ראשון אורון שאול לא יוחזרו מרצועת עזה לישראל. לפי הדיווח, ליברמן אמר בשיחות סגורות שקיים באחרונה כי אינו מתכוון לעשות עסקה עם חמאס, המחזיק בגופות שני החיילים שנהרגו במלחמה ברצועה לפני שנתיים, מבצע "צוק איתן". "אינני רואה את זה קורה", הוסיף.

בלשכת שר הביטחון סירבו בראשית השבוע להתייחס לתוכן הציטוטים, אך אישרו כי הוא מתנגד "מאז ומתמיד" לעסקאות שבויים כפי שנעשו עם ארגוני טרור בשנים האחרונות, וכי מאותה סיבה התנגד גם לעסקת שליט ב–2011. בלשכתו הוסיפו כי ליברמן סבור ש"אסור שאף אחד יחשוב שהטרור משתלם".

חלבי: מרגישים חלק מהמישור הביטחוני, לא האזרחי

במגזר הדרוזי מתכננים להשבית מחר את פתיחת שנת הלימודים עבור 42 אלף תלמידים בכפרי הגליל והכרמל. ווג'יה כיוף, ראש מועצת עוספייה, אמר לליברמן באירוע: "איך אפשר שמדינת ישראל עושה הסכם חומש לדרוזים ולא מכבדת את ההסכם הזה? למה ב- 2016 לא קיבלנו אגורה אחת ממשרד החינוך, למה ב- 2015 קיבלנו רק מחצית התקציב. מה, אנחנו מדינה אחרת?".

ראש מועצת דלית אל-כרמל רפיק חלבי אמר לליברמן כי "הדרוזים מרגישים במערכת הביטחון שהם חלק מוביל ומנהיג, ואין שום בעיה. הבעיה היא במישור האזרחי, ולכן ראשי הרשויות הדרוזים הכריזו על שביתה". חלבי פנה לשר בבקשה למנוע את קיום השביתה, ואמר כי "האזרחות נמדדת לא רק בחובות, גם בזכויות".

בתגובה ענה ליברמן כי "יש שר חינוך מצוין, ואני מקווה שתיפתח שנת הלימודים כסדרה. ההשקעה הכי חשובה היא השקעה בחומר האנושי. יש מטוסים, אבל בסופו של דבר מה שמכריע זה החומר האנושי". "אנחנו מומחים לביקורת עצמית ולהלקאה עצמית. מצבנו הרבה יותר טוב מהרבה מדינות יותר עשירות ממדינת ישראל", ציין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ