המדינה אישרה בנייתן של מאות יחידות דיור בגדה

באלקנה ייבנו 234 יחידות דיור שישמשו כבית אבות, ו-51 יחידות אושרו בבית אריה ובגבעת זאב. לפי מקורות, בהתנחלות אפרת לא אושרה בנייה בהוראת נתניהו מחשש ללחץ אמריקאי

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנה בבית אריה, ב-2011
מבנה בבית אריה, ב-2011צילום: מוטי מילרוד

המועצה העליונה לתכנון במינהל האזרחי אישרה הבוקר (רביעי) את בנייתן של 285 יחידות דיור בגדה המערבית, והכשירה בדיעבד 178 יחידות דיור שכבר נבנו. כמקובל בכל הנוגע לבנייה בגדה, קודם לכן אישר הדרג המדיני את הקמת יחידות הדיור.

בין היתר, אישרה המועצה 31 יחידות דיור חדשות בבית אריה ו-20 יחידות דיור בגבעת זאב. באלקנה הופקדה להתנגדויות תוכנית לבנייתן של 234 יחידות דיור, שישמשו כבית אבות אם זאת תאושר. בנוסף, הוכשרו רטרואקטיבית 178 יחידות דיור בבית אריה. 30 יחידות דיור שהיו צפויות להיות מאושרות באפרת ירדו מסדר היום.

השכונה שהוכשרה בדיעבד בבית אריה הוקמה כבר בשנות השמונים. תוכנית בניית העיר (תב"ע) באזור אושרה לתוקף בשנות התשעים, אבל לא פורסמה עד כה, וכעת ניתן לה תוקף.

מוקדם יותר החודש דווח ב"הארץ" כי המדינה מקדמת את הקמתן של  יחידות דיור חדשות עבור מתנחלים בלב חברון. בעקבות הפרסום אמר דובר משרד החוץ האמריקאי כי הצעד "אינו עולה בקנה אחד עם שאיפתה של ישראל להשגת פתרון של שתי מדינות".

שבוע קודם לכן אושרה בנייתן של 56 יחידות דיור בשכונת רמות בירושלים. הבנייה, שאושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים, אינה מרחיבה את גבולות השכונה הממוקמת מעבר לקו הירוק בבירה, אלא מצופפת את הבנייה בתוכה.

בנייה לא אושרה באפרת מחשש ללחץ אמריקאי

בדיון שכונס היום במועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי, לא אושרו בנייתן של 30 יחידות דיור בהתנחלות אפרת. יחידות הדיור היו אמורות להיבנות בשכונת התאנה, במקום שבו היתה בעבר שכונת קרוואנים. התוכנית היתה אמורה להיות מאושרת, אך ברגע האחרון נמשכה מסדר יומה של המועצה, שהתפזרה מבלי לדון בה.

על פי מקורות המעורים בפרטים, התוכנית ירדה מסדר היום כתוצאה מהוראה ישירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שניתנה בשל חשש מלחץ אמריקאי. לפי אחד המקורות, נתניהו הודיע מראש למעורבים בקידום התוכנית כי קידומה יוקפא לכל הפחות עד אחרי הבחירות לנשיאות ארצות הברית, ותקודם בהמשך בכפוף לזהות הזוכה - דונלד טראמפ או הילרי קלינטון. במנהל האזרחי אישרו כי התוכנית היתה אמורה לעלות לדיון, אך ירדה מסדר היום ברגע האחרון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ