ליברמן אישר הקמת בית חולים לילדים עבור הפלסטינים סמוך לבית לחם

בית החולים אמור לקום באזור שדמה שבגוש עציון ככל הנראה במימון גופים מארה"ב. התוכנית עלתה בעבר לדיון אך עוכבה במשך כשמונה שנים. התוכנית טרם עברה את שלבי האישור המינהליים

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר

שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר בשבוע שעבר לקדם את הקמתו של בית חולים לילדים עבור האוכלוסיה הפלסטינית באזור בית לחם. התוכנית להקמת בית החולים עלתה בעבר לדיון אך עוכבה במשך כשמונה שנים. בלשכת שר הביטחון אישרו את הפרטים והדגישו כי אישור הקמת המבנה נעשה במסגרת תוכנית "המקלות והגזרים" למאבק בטרור, עליה הכריז ליברמן החודש. 

במינהל האזרחי אמרו כי התוכנית להקמת בית החולים עוד טעונה אישור בוועדות המינהל. המשמעות היא שמבחינה תכנונית, על התוכנית לעבור את כל שלבי האישור - והוראתו של שר הביטחון נועדה לוודא שתתחיל לעבור את ההליכים הביורוקרטים האלה. הקמת בית החולים תמומן ככל הנראה על ידי גופים מארה"ב.

אזור שדמה בגוש עציון, בו מתוכנן לקום בית החוליםצילום: טלי מאייר

בית החולים מתוכנן לקום באזור שדמה שבגוש עציון, סמוך לבית סאחור. האזור מוגדר כשטח סי ונחשב לטענת פעילים פוליטיים בשמאל ובימין "שטח אסטרטגי". ואכן, בימין ביקרו את החלטתו של השר ליברמן.

"לרשות הפלסטינית יש מגוון אפשרויות להקים בית החולים בשטחי איי ובי, שבהם היא יכולה לתכנן ולבנות ללא צורך בהיתרים ממדינת ישראל", אמר עובד ארד, מנהל מחלקת השטח בתנועת הימין "רגבים", המנהלת מעקב והליכים משפטיים נגד בניה פלסטינית בשטחים. "הפלסטינים דוחפים לקדם תכניות בעלות משמעות אסטרטגית דווקא בשטחי סי ובאדמות מדינה, במטרה להשתלט על אזורים שבשליטה ישראלית. בכך הם מקווים להשיג רצף פלסטיני ולחנוק את הגידול הטבעי של ההתיישבות בגוש עציון". לדבריו, החלטתו של ליברמן היא "לא פחות משערוריה".

גורמים המעורים בפרטים סיפרו כי כאשר נדון המיזם בעבר היתה כוונה להקימו על שטח המצוי כיום תחת צו תפיסה צבאי. ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובלשכת שר הביטחון אישרו שבהתאם להגשת התכניות ייבחן צמצום צו התפיסה הצבאי במקום. עם זאת, גורמים בינלאומיים שהיו מעורבים בקידום הפרויקט בעשור הקודם סיפרו שכרגע לא קיימות תכניות קונקרטיות למימושו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ