חייל נפצע בינוני מירי כשאבטח מתפללים בקבר יוסף

בקבוקי תבערה, אבנים וצמיגים בוערים נזרקו לעבר המתפללים בקבר השוכן בלב אזור פלסטיני מיושב בשכם. בשבוע שעבר חולצו מהקבר 60 חסידי ברסלב

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

16 אוטבוסים של מתפללים נכנסו לפנות בוקר לקבר יוסף בליווי כוחות צה"ל, משטרה, מג"ב והמנהל האזרחי. במהלך כניסתם ויציאתם מהמתחם נזרקו לעברם בקבוקי תבערה, אבנים וצמיג בוער. התפילה התקיימה כסדרה ולא נרשמו נפגעים מקרב המתפללים. חייל צה"ל שאיבטח את המתפללים נפצע מירי, ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים בלינסון ומצבו כעת יציב.

בשכם אמרו כי העימותים לפנות בוקר היו הקשים ביותר במקום זה כמה חודשים. לפי עדי ראייה ותושבים שמתגוררים בסמוך למתחם, האירוע נמשך מספר שעות.

יהודים מתפללים בקבר יוסף, ב-2011צילום: מוטי מילרוד

עוד אמרו התושבים כי העימותים התנהלו גם במחנה הפליטים בלאטה, ובכמה צירים קרובים. הם מסרו כי הצבא הזניק כוחות גדולים וסגר את האזור במטרה לחלץ את המתפללים והחייל שנפגע, תוך ירי כמויות גדולות של גז מדמיע ורימוני עשן.

הפלסטינים לא דיווחו על נפגעים בעימותים, ולפי עדי ראייה כמה צעירים נפגעו קל משאיפת עשן.

לפני כשבוע כוחות צה"ל ומשטרה חילצו כ-60 חסידי ברסלב מקבר יוסף, לאחר שהאוטובוס בו נסעו הותקף באבנים על ידי פלסטינים. נער בן 17 נפצע קל מיידוי האבנים ופונה לבית חולים קבלת טיפול רפואי. מהצבא נמסר כי קבוצת החסידים נכנסה למתחם הקבר בשכם מבלי לתאם כנדרש עם צה"ל. לאחר שחולצו, המשטרה עכבה לחקירה 32 מהם.

יש לציין כי בשכם שוררת מזה כמה שבועות מתיחות רבה ובעיקר באזור מחנה הפליטים בלאטה בעקבות עימותים כולל חילופי ירי בין אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים וחמושים בתוך המחנה והאירועים גרמו למותם של ארבעה בני אדם בניהם שניים מהמנגנונים ובשבוע שעבר נהרג מי שמוגדר כבכיר המבוקשים בעיר אחמד חלאוווה כששוטרים פלסטינים היכו אותו עד מוות. לפי הערכות בשכם מנגנוני הביטחון והמשטרה המקומית לא התערבה מחשש להתלקחות פנימית מחודשת משום שבדרך כלל המשטרה והמנגנונים היו מתערבים ומונעים הסלמה במקום. 

הקבר המזוהה כקברו של יוסף המקראי שוכן בשיפולי הר גריזים בשכם, בלב אזור פלסטיני מיושב ובקרבת מחנה הפליטים בלאטה. בשנים האחרונות, מדי חודש נכנסים מתפללים יהודים לקבר יוסף בשעות הלילה. הכניסה מתואמת מראש עם כוחות הצבא, כאשר המשטרה הפלסטינית אחראית על אבטחת המקום בשגרה. סביב הקבר היו בשנים האחרונות חיכוכים רבים בשל כניסות לא מתואמות. ב-2011 נרצח בן יוסף לבנת ושלושה מחבריו נפצעו מירי שוטר פלסטיני לאחר שביקרו במתחם ללא תיאום עם צה"ל. בעקבות כך פסקה כמעט לחלוטין כניסה למתחם הקבר ללא תיאום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ