ליברמן ביטל את החלטת הרמטכ"ל: הפנימייה הצבאית בחיפה לא תיסגר

ההחלטה, שאמורה הייתה לחסוך מיליוני שקלים בשנה, התקבלה כחלק מהתוכנית הרב שנתית של צה"ל. לאחר מסע לחצים שניהלו קצינים בוגרי המוסד בוטלה הסגירה, והפנימייה תעבור לאחריות אגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
עמוס הראל
עמוס הראל

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, החליט לבטל את החלטת הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, על סגירת הפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה. איזנקוט הודיע על כוונתו לסגור את הפנימייה בנובמבר אשתקד, בהמלצת אגף כוח האדם במטכ"ל, כחלק מגיבוש התוכנית הרב-שנתית של צה"ל.

אף שההחלטה היתה על הסגירה כרוכה בחיסכון כספי של כמה מיליוני שקלים בשנה, היא התבססה גם על ההערכה כי צה"ל יכול להסתמך בפיתוח עתודת הפיקוד המבצעי הזוטר של על מקורות אחרים, כמו המכינות הקדם-צבאיות.

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, ביוני
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, ביוניצילום: אמיל סלמן

ליברמן הותיר עם זאת בעינה החלטה נוספת של הרמטכ"ל, בדבר סגירת הפנימייה הצבאית הדתית באור-עציון, שמספר חניכיה קטן יותר. בהודעת לשכת שר הביטחון שפורסמה היום בצהרים (חמישי) נאמר כי "הפנימייה באור עציון תיסגר לאחר שאחרון הבוגרים שכבר החל ללמוד בה יסיים את לימודיו. הפנימייה בחיפה תוכל לקלוט גם תלמידים מן החינוך הציוני-דתי, לשלב ולהגדיל את מספר תלמידיה".

לשכת השר מסרה כי החלטת ליברמן  התקבלה "בהתאם להמלצות שגיבש מנכ״ל משרד הביטחון, אלוף (במיל׳) אודי אדם, לאחר שבחן את הנושא ובשיתוף והסכמת צה״ל והרמטכ״ל, רב-אלוף  איזנקוט. ההחלטה התקבלה בהתאם לבדיקה שנעשתה ולאחר שנבחנו מספר חלופות והוחלט כי הפנימייה בחיפה תועבר לאחריות האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון ותנוהל על-ידי אזרחים".

שינוי ההחלטה נעשה לאחר מסע לחצים נרחב שניהלו בוגרי הפנימייה והובילה עמותת הבוגרים בראשות האלוף (מיל') גיורא רום. העמותה הציעה כבר לפני כמה חודשים למצוא מימון חלופי לפעילות הפנימייה בחיפה וטענה כי צה"ל עדיין זקוק לבוגרי הפנימייה, כעתודת פיקוד איכותית וערכית. איזנקוט נפגש עם אלופים בכירים במילואים, מבוגרי הפנימייה, לפני כמה חודשים וכבר אז אמר להם שיסכים לבחון בחיוב רעיונות חלופיים אם ילוו גם בחיסכון תקציבי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ