המדינה לבג"ץ: בית ספר לילדי הבדואים בגדה ייהרס ויועתק למקום אחר

בבית ספר הצמיגים שבחאן אל-אחמר לומדים יותר מ-100 ילדים. המבנה הוקם ללא היתר ב-2009, אך תושבי המקום אומרים כי לא יכלו לקבל אישור נוכח מדיניות התכנון המפלה של ישראל

יותם ברגר
יותם ברגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בית הספר בחאן אל-אחמר, בחודש שעבר
בית הספר בחאן אל-אחמר, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי
יותם ברגר
יותם ברגר

המדינה צפויה להרוס את בית ספר הצמיגים שביישוב הבדואי הבלתי חוקי חאן אל-אחמר, הסמוך לכפר אדומים, ולהעתיקו למיקום אחר. בהודעה שמסרה לבג"ץ אתמול (רביעי) הודיעה המדינה כי משרד הביטחון תר אחר שטח אליו ניתן יהיה להעתיק את בית הספר. זאת, בעקבות העתירה שהגישו תושבי ההתנחלויות הסמוכות בדרישה לפנותו.

בית הספר הוקם ב-2009 בסיוע אנשי הארגון האיטלקי הלא-ממשלתי Vento Di Terra, בשיטת בניה אקולוגית. בין השאר מורכב המבנה מצמיגים משומשים - שמהם נגזר שמו. כיום לומדים בבית הספר יותר מ-100 תלמידים. בית ספר הצמיגים הפך סמל עבור הקהילה הבדואית בגדה המערבית ודיפלומטים רבים נוהגים לבקר בו על מנת להביע תמיכה בפלסטינים.

ארבע ילדות בבית הספר, שתיים עומדות, אחת מטפסת על חלון ואחת מטפסת על השולחן, אשתקד
ילדות בבית הספר, אשתקדצילום: אוליבייה פיטוסי

נציג המדינה, עו"ד רן רוזנברג, ביקש בהודעה לבג"ץ לדחות לסוף אוקטובר את הגשת עמדתה הרשמית של המדינה בנוגע לעתירה, על מנת לבחון את המיקום אליו יוצע להעתיק את בית הספר.

כמו שאר היישובים הבדואים באזור, נבנה בית הספר ללא היתרים מן המדינה. מאחר שנבנה ללא אישורים, הוציא המנהל האזרחי צווי הריסה נגדו - אך לא אכף אותם. תושבים מההתנחלויות הסמוכות עתרו לבג"ץ מספר פעמים בדרישה לפנותו. מאז מתנהלת העתירה, מבלי שהצו מומש. תושבי חאן אל אחמר טענו בתגובה, באמצעות עורך הדין שלמה לקר, כי לא יכלו לקבל אישור לצורך הקמת בית ספר נוכח מדיניות התכנון המפלה של ישראל.

תלמידות נכנסות לבית הספר שנבנה בבנייה אקולוגית, אשתקד
תלמידות נכנסות לבית הספר שנבנה בבנייה אקולוגית, אשתקדצילום: אוליבייה פיטוסי

אעיד חמיס ג'הלין, תושב המקום, אמר ל"הארץ" בעקבות הודעת המדינה כי "זה הכל בגלל כפר אדומים". לדבריו, "בית הספר הרי לא מפריע לאף אחד, זה קורה כי המתנחלים רוצים לפנות את כל הבדואים מהאזור לגמרי, זו ההחלטה שלהם. אז עכשיו מתחילים בבית הספר, ואחרי זה - הרי על כל הבדואים יש צו הריסה".

ארגוני הימין "פורום עוטף ירושלים" ורגבים, המנהלים מאבק לפינוי היישובים הבדואיים שנבנו ללא היתר באזור מישור אדומים, מסרו כי הם רואה בהודעת המדינה הישג. "אנו מברכים על עמדת משרד הביטחון להורות על הריסת המבנה, אולם החלטה זו חייבת להתקיים בפועל. אסור שראש הממשלה ייכנע ללחץ המדיני שמופעל עליו", כתבו. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ