קולין פאוול: "לישראל 200 ראשי נפץ גרעיני המכוונים לאיראן"

התבטאותו של שר החוץ האמריקאי לשעבר נחשפה בתכתובות דואר אלקטרוני מהשנה שעברה, שהודלפו על ידי האקרים. דוברו של פאוול אמר כי דבריו נשענו על הערכות ציבוריות בלבד

לוגו אי-פי
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פאוול בכנס בוושינגטון, בשנה שעברה
פאוול בכנס בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס
לוגו אי-פי
אי-פי

שר החוץ של ארצות הברית לשעבר, קולין פאוול, אמר כי לישראל יש 200 ראשי נפץ גרעיני המכוונים לאיראן. כך עולה מתכתובות הדואר האלקטרוני של פאוול מהשנה שעברה, שהודלפו השבוע על ידי קבוצת ההאקרים DCLeaks.

דוברו של פאוול אמר אתמול (שישי) כי הדברים שאמר פאוול נשענים על הערכות ציבוריות של יכולות הגרעין של ישראל בלבד, ולא על ידע אחר. "פאוול מעולם לא תודרך או קיבל מידע ממקורות אמריקאים על היקף היכולת הגרעינית של ישראל או על עצם קיומה", נכתב בהצהרה. "כמו הרבה אנשים אחרים, הוא העריך שיש אפשרות שלישראל את היכולת, והמספר 200 הוא הערכה של מקורות גלויים". עוד נכתב בהצהרה כי המייל נכתב עשר שנים אחרי שפאוול עזב את תפקידו בממשלה.

השר לשעבר חשף את המידע במייל ששלח דרך חשבונו האישי בג'ימייל לשותפו העסקי והתורם הדמוקרטי ג'פרי לידס במארס 2015. פאוול התייחס לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי, בו הזהיר נתניהו מהסכם הגרעין עם איראן שקידם הנשיא אובמה.

"צוותי המשא ומתן לא יכולים לספק לנתניהו את מה שהוא רצה", כתב פאוול. "בכל מקרה, גם אם יצליחו ליצור ראש נפץ גרעיני אחד הם לא יוכלו להשתמש בו. האנשים בטהראן יודעים שלישראל יש 200 ראשי נפץ שמכוונים כולם לטהראן, ושלנו יש אלפים. כמו שאחמדינג'אד אמר, 'מה נעשה עם אחד? נבריק אותו?'".

פאוול, אשר תמך בעסקת המעצמות עם איראן, שלל במייל את האפשרות כי איראן נמצאת במרחק שנה מייצור נשק גרעיני, ואמר כי למרות שנתניהו מזהיר כך, אין זה דבר פשוט לעשות.

מוקדם יותר השבוע נחשפו תכתובות של פאוול בהן אמר על דונלד טראמפ כי הוא "בושה לאומית" ו"מצורע ברחבי העולם", ועל הילרי קלינטון כי היא חמדנית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ