יחידת שלדג חשפה פרטים על חלק מהמבצעים המיוחדים שהובילה

לציון 40 שנה להיווסדה, הציגה היחידה - שבעבר סייעה למטוסי חיל האוויר וכיום עוסקת בפעילות מודיעינית והתקפית - תרגיל השתלטות על "מתקן אסטרטגי" במדינה ערבית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אימון שערכו לוחמים בשבוע שעבר להשתלטות על יעד אסטרטגי
אימון שערכו לוחמים בשבוע שעבר להשתלטות על יעד אסטרטגיצילום: עמית אלקיים / דובר צה"ל
גילי כהן
גילי כהן

40 שנה לאחר שהוקמה בעקבות לקחי מלחמת יום הכיפורים, יחידת שלדג פתחה את שעריה וחשפה פרטים על חלק מהמבצעים המיוחדים שערכה. כחלק מכך ערכה היחידה אימון שבו תרגלו לוחמי היחידה השתלטות על "מתקן אסטרטגי".

במהלך התרגיל הגיעו הלוחמים במסוק אל מתקן האימון שנמצא בבסיס היחידה בפלמחים, אשר דימה יעד באחת ממדינות ערב. צוות צלפים שמוקם רחוק יחסית "פגע" בשתי דמויות עם כאפיה שאבטחו את המקום. לאחר מכן, השתלשלו הלוחמים בחבל מהמסוק אל המתקן. כוח נוסף הוגדר ככוח ייעודי, ותפקידו היה לאסוף מודיעין, לקחת מחשבים וציוד אלקטרוני, ללכוד שבויים ולתחקר אותם. על חלק מנשקי האמ-16 שאחזו הלוחמים מותקן מעמעם קול, אחדים מהם נשאו גם אקדח. הלוחמים הציגו כיצד נעשית פריצה לאזור נעול, כאשר תחילה נשלח למתחם כלב מיחידת עוקץ, ובהמשך גם רובוט. רק אז התקדמו הלוחמים אל המקום. לדברי אחד מאנשי המילואים של היחידה, צילום התרגיל חריג בעיניו וגרם אי-נוחות בקרב חלק מאנשי היחידה. "זה לא משהו רגיל כאן", אמר.

בשבוע שעבר ציינה יחידת שלדג 40 שנה להקמתה, ובוגרי היחידה ומפקדיה הגיעו לציין את פעילותה בעשורים האחרונים בטקס שנערך בפלמחים. החשיפה התקשורתית, טען קצין ביחידה, נעשתה גם מתוך רצון להציג טפח מפעילותה של שלדג, שלא נוטה להתפרסם. "על מרבית המבצעים אנחנו לא יכולים לדבר, אבל נרצה להציג טעימה מהדברים", הסביר. "רוב המבצעים שמחוץ לגזרות הלחימה - לשטחים, ללבנון, לעזה - הם חשאיים".

בתחילת שנותיה, התמקדה היחידה בפעילות סיוע למטוסי חיל האוויר (המכונה צסק"א - צוות סיוע קרקע-אוויר). אז פעלה היחידה לציון מטרות על מנת שמטוסים יוכלו לתקוף בצורה מדויקת, אם באמצעות הכוונת לייזר, ואם ב"הכוונה פשוטה" - כלומר הדלקת גוזניקים (נרות מאולתרים). כיום, מודים ביחידה, פעילותה בתחום הזה מועטת עד מאוד, ולוחמי שלדג מעורבים בעיקר במבצעים מיוחדים לאיסוף מודיעין ובפעילות התקפית. לעתים הם מבצעים פעולות מעצרים בשטחים, ובעבר גם ביצעו "סיכולים ממוקדים" - התנקשויות בפעילי טרור פלסטיני. "המבצעים המיוחדים עוברים לאורך כל שנות היחידה כחוט השני", אמר קצין מילואים בכיר ביחידה. "המערכה הזו קיימת הרבה מאוד שנים, אבל היום היא בהיקפים הרבה יותר משמעותיים - ומתבצעת בכל גזרות הפעולה של צה"ל".

אנשי שלדג ציינו לדוגמה מבצעים מיוחדים שערכו בשנות ה-80 וה-90: במבצע אחד, פירקו למסוקים קלים מסוג "להטוט" (דיפנדר) את הדלתות כדי לשאת לוחמים לעומק לבנון על מנת שיציינו בתים לתקיפה. כאשר הלוחמים סיימו את המבצע, נפתחה לעברם אש, והם חולצו בחיפוי ירי מסוקי קרב. במבצע אחר התמקם כוח במתחם חיזבאללה, כאשר קבוצת לוחמים אחרת פשטה על האזור והניחה בו מוקשים ומטענים. רק אז הפעילו החיילים את חומרי הנפץ, ויצאו מהמקום. "הרבה מאוד מבצעים שהיחידה עושה הם חשאיים - שגם לפני וגם אחרי לא אמורים להשאיר חתימה", הסביר קצין המילואים. "שלא תישאר שם שום עדות, לא רק צה"לית, אלא בכלל, שמישהו פעל שם", הוסיף.

האימון שערכו הלוחמים בשבוע שעבר להשתלטות על יעד אסטרטגי
האימון שערכו הלוחמים בשבוע שעברצילום: עמית אלקיים / דובר צה"ל

באירוע ציינה היחידה את אבני הדרך שלה - ממבצע שלום הגליל, דרך מלחמת המפרץ, ועד למלחמת לבנון השנייה והלחימה בעזה. ב-1982 השתלטו לוחמי היחידה על המוזיאון של ביירות ("את המעוז שנחשב לאחד היעדים הכי מסוכנים והכי קשים, הפכנו ל'נון אישיו'", תיאר תא"ל במיל' גיורא ענבר, שפיקד על היחידה). במלחמת המפרץ, לוחמי שלדג היו ערוכים לחפש טילי סקאד. בסרטון היחידה שסוקר את פעילותה ממלחמת המפרץ, מופיע גזיר עיתון מהשבועון "טיים", בו נכתב כי "אנשי שלדג מחפשים סקאדים במערב עיראק". הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, שפיקד בעבר על שלדג, אמר כי "היה את כל ההתכוננות עד כדי הפעלה כבר במלחמת המפרץ... בעצם נוצר לנו כלי שנתפס בעיננו ככלי רלוונטי לשיגורי סקאד במערב עיראק".

לפי נתוני שלדג, בלחימה בעזה לפני שנתיים ביצעו אנשי היחידה כמאה תקיפות, וכן פעלו לאיתור מנהרות שחוצות לשטח ישראל. בנוסף, צוותי צלפים מהיחידה צורפו לכוחות החי"ר שפעלו ברצועת עזה. במלחמת לבנון השנייה, ביצעה שלדג כ-150 תקיפות, בהן גם כאלו שנועדו לפגוע בחוליות ששיגרו רקטות ("ציד חוליות", כפי שמכנים זאת בצה"ל).

אחד המבצעים שפורסמו במהלך מלחמת לבנון לפני עשור היה מבצע "חד וחלק", במהלכו סיירת מטכ"ל ויחידת שלדג פשטו על בית חולים ובתים המזוהים עם חיזבאללה בבעלבק שבבקעת הלבנון. בשיחה עם כתבים בשבוע שעבר תיאר אחד מהקצינים שהיו מעורבים במבצע כי לדעתו, החלק המשמעותי בו היה עצם הפגיעה במעוז חיזבאללה. "לטעמי היה צריך לעשות עשרה כאלה - עם עשירית מההשקעה - כי הגענו לשם מאוד מאוד מחוזקים (בכוח גדול – ג"כ)", ציין, אך הוסיף כי לאחר המבצע "צה"ל יצא מהחשש הזה של לפעול בעומק, במבצעים מיוחדים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ