ארה"ב: פעילות ישראל בגדה יוצרת מדינה אחת; רוסיה: האיום על ישראל יגדל בלי שתי מדינות

מועצת הביטחון התכנסה לדון בנושא ההתנחלויות. מנכ"ל "בצלם": ישראל לא יכולה לכבוש עם ולקרוא לעצמה דמוקרטית. פקיד ישראלי בכיר בתגובה לדיון: המכשול האמיתי לשלום הוא הפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן שגריר ארה"ב באו"ם, דיוויד פרסמן, אמר היום (שישי) כי "ארה"ב מודאגת בצורה עמוקה ומתנגדת בחריפות לבנייה בהתנחלויות, ששוחקת את השלום". בדיון של מועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות הוסיף פרסמן כי פעילותה של ישראל בגדה המערבית ובמיוחד הבנייה בהתנחלויות "יוצרת מציאות של מדינה אחת". הדיון המיוחד התקיים ביוזמת מצרים, ונצואלה, מלזיה, סנגל ואנגולה, שמשמשות כחברות במועצת הביטחון, ובדחיפה של הפלסטינים. ישראל החרימה את הדיון, אך השתתפו בו נציגי זכויות אדם ישראליים. בתגובה לדיון, אמר פקיד ישראל בכיר כי הטיעונים של חברות מועצת הביטחון "ממחזרים את הדרישה הפלסטינית שהארץ תהיה נקייה מיהודים". 

סגן השגריר ציין כי חלה עלייה דרמטית בהריסת בתי הפלסטינים, במיוחד בשטחי C, והוסיף כי ארה"ב קוראת לשני הצדדים לנקוט במדיניות ובצעדים לקידום פתרון שתי המדינות וליצירת מציאות של שתי מדינות בשטח כבר עכשיו. הוא גינה את הפיגועים נגד ישראל, אמר כי אין להם כל הצדקה, וציין כי גם אלה בצד הפלסטיני שמעודדים אלימות שולחים מסר לקהילה הבינלאומית כי הם אינם מעוניינים בשלום.

מועצת הביטחון של האו"ם, ביולי
מועצת הביטחון של האו"ם, ביוליצילום: ANDREW KELLY/רויטרס

בדיון אמר סגן שגריר רוסיה כי אסור שתהליך השלום הישראלי-פלסטיני "ירד מהמכ"ם של הקהילה הבינלאומית". לדבריו, יש קונצנזוס לגבי אי-החוקיות של הבנייה בהתנחלויות ושל הריסת בתי הפלסטינים בגדה ושל האלימות. "אנחנו מגנים את האלימות ואין לה הצדקה", הוא אמר. "אבל הבנייה בהתנחלויות חייבת להיפסק. לא רק שהבנייה בהתנחלויות נמשכת אלא בשנים האחרונות היא מגיעה לרמה חדשה...אנחנו מגיעים לרגע האמת. אם המדיניות היא הקמת התנחלויות חדשות והרחבת קיימות, המדינה הפלסטינית תהיה קיימת רק על הנייר והחלום הזה של הפלסטינים לא יתגשם. זה לא עולה בקנה אחד עם האינטרס של ישראל או הפלסטינים. ישראל צריכה ביטחון...אבל בלי פתרון שתי המדינות האיום על ישראל יגדל בצורה משמעותית". סגן השגריר הרוסי אמר כי ארצו עדיין מעוניינת לקדם פגישה במוסקבה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. לדבריו, שני הצדדים הביעו נכונות להיפגש במוסקבה אולם עדיין לא נקבע מועד לכך. 

בתגובה חריפה על הדיון והדברים שנאמרו בו, אמר פקיד ישראלי בכיר כי הטענות לפיהן יישובים יהודיים בגדה המערבים הם מכשול לשלום הן חסרות בסיס. "הטענות הללו מכחישות אלפי שנים של קשר עמוק בין עם ישראל לארצו, בדיוק כפי שנעשה אתמול בהחלטה האבסורדית של אונסק"ו", אמר הפקיד הבכיר. "התייחסות ליישובים היהודיים כאל 'מכשול לשלום' ממחזרת את הדרישה הפלסטינית השערורייתית, שפלסטין תהיה 'נקייה מיהודים'. בכל מקרה אחר דרישה שכזו הייתה נדחית על הסף על-ידי הקהילה הבינלאומית. איש למשל לא היה מעלה בדעתו לומר שתנאי לשלום הוא שבישראל לא יהיו ערבים". הפקיד הבכיר הוסיף כי מעמד ההתנחלויות ייקבע במשא ומתן ישיר בין הצדדים ולא בהחלטות של האו"ם. "ההתנחלויות אינן שורש הסכסוך וגם לא המכשול בפני סיומו", הוסיף הפקיד הבכיר. "המכשול האמיתי לשלום הוא הסירוב הפלסטיני המתמשך להכיר במדינה יהודית בגבולות כלשהם. סרבנות זו באה לידי ביטוי בדרישה לטהר את יהודה ושומרון מיהודים ובהסתה הפלסטינית הבלתי-פוסקת לטרור". 

גריר מצרים באו"ם אמר בפתח הישיבה כי ההתנחלויות אינן רק מכשול לשלום ולפתרון שתי המדינות, אלא הן עומדות בבסיס הבעיה של היעדר מדינה פלסטינית. השגריר המצרי ציין כי ישראל נוקטת מדיניות של הריסת בתי פלסטינים, העברה כפויה של פלסטינים והשתלטות על קרקעותיהם בגדה המערבית. "יש דורות של פלסטינים שלא מכירים דבר מלבד פחד ולא מעזים לחשוב על האפשרות של עתיד טוב יותר", אמר השגריר.

מנכ"ל ארגון "בצלם", חגי אל-עד, הציג בדיון סרטון על המצב בחברון וסרטון נוסף, על הריסת בתים פלסטיניים בשטחי הגדה המערבית. הוא ציין כי 2016 עד כה היא השנה שבה נהרס המספר הגדול ביותר של בתי פלסטינים בגדה. לדבריו, ישראל שולטת בכל היבט בחיי היום-יום של הפלסטינים. "בכל נשימה שהם לוקחים הפלסטינים שואפים את הכיבוש", הוא אמר. בהמשך הוסיף, "זה כיבוש מאוד מקצועי... היה לנו הרבה זמן כדי להגיע לרמה כזו של שלמות בכיבוש".

בהמשך אמר אל-עד כי מועצת הביטחון צריכה לנקוט בפעולה כעת מתוקף חובתה המוסרית כדי לשלוח את המסר לפיו ישראל לא יכולה לכבוש עם אחר 50 שנה ולקרוא לעצמה דמוקרטיה. "כמה עוד בתי פלסטינים צריכים להיהרס עד שאנשים יבינו שמילים ללא מעשים לא משפיעות כלל על ישראל", הוא אמר. "מיליוני ישראלים ופלסטינים לא מכירים מציאות אחרת מלבד כיבוש. אנחנו זקוקים לעזרתכם. הפלסטינים צריכים לקבל את זכויותיהם. הכיבוש חייב להסתיים ומועצת הביטחון חייבת לפעול – עכשיו".  

נציגת ידידי "שלום עכשיו" בארה"ב, לארה פרידמן, אמרה כי מדובר בדיון על זכויות אדם, אך חלק מהמדינות שמשתתפות בו מפרות בעצמן זכויות אדם. היא הוסיפה כי השתתפותה בישיבה מתקיימת על רקע אווירה קשה בישראל נגד ארגוני זכויות אדם ונסיונות להצר את צעדיהם מצד הממשלה. "העבודה שאנחנו עושים חשובה מדי מכדי שנאפשר למישהו להשתיק אותנו", היא אמרה. 

פרידמן קראה לנציגי המדינות המשתתפות בדיון לנקוט פעולה במועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות כדי לשלוח מסר לממשלת ישראל ולהציל את פתרון שתי המדינות. לדבריה, כשרואים כמה משאבים ממשלת נתניהו משקיעה בהתנחלויות אי אפשר להימלט מהמסקנה שישראל מנסה לסכל את פתרון שתי המדינות. "כל יום שעובר ההתנחלויות יוצרות מציאות של מדינה אחת בשטח", היא הוסיפה.

אחרי נציגי הארגונים, דיברו בכינוס כמה שגרירים מהמדינות החברות, בהם שגרירי בריטניה, צרפת וספרד. שגריר צרפת באו"ם גינה את הבנייה בהתנחלויות מחד ואת פיגועי הטרור נגד ישראלים מאידך וקרא להנהגה הפלסטינית לעשות יותר מאמצים לעצור אותם. הוא ציין כי הסטטוס-קוו אינו באמת סטטוס-קוו אלא הידרדרות קבועה מדי יום. לדבריו, צרפת עדיין מעוניינת לקדם את יוזמתה לחידוש המו"מ באמצעות כינוס ועידת שלום בינלאומית עד סוף 2016. 

שגריר בריטניה גינה אף הוא את פיגועי הטרור נגד ישראלים, אך אמר כי הרחבת ההתנחלויות מהווה מכשול לשלום וחותרת תחת האפשרות להקים מדינה פלסטינית רציפה ובת-קיימא. הוא גם גינה את הריסות הבתים של פלסטינים בגדה והתייחס במיוחד לכוונה להרוס את הכפר סוסיא בדרום הר חברון. "הריסה עלולה להביא להעברה בכפייה של האוכלוסיה הזו תוך הפרה של החוק הבינלאומי", הוא אמר. "אנחנו קוראים לממשלת ישראל להימנע מכך ולתת לפלסטינים רשיונות בנייה חוקיים". 

שגריר ונצואלה תקף את ישראל בחריפות ואמר כי מועצת הביטחון צריכה להתבייש מכך שאינה עושה דבר נגד ישראל שמפרה באופן קבוע את החוק הבינלאומי. "יש רשימה בלתי נגמרת של הפרות זכויות אדם מהן סובלים הפלסטינים", אמר, "יבוא היום שבו מבצעי פשעי המלחמה הללו יועמדו לדין". 

שגריר ניו-זילנד אמר תחילה כי ארצו היא ידידה של ישראל, אך הוסיף: "אנחנו אומרים להם – בבקשה הפסיקו (לבנות בהתנחלויות) וחיזרו למשא ומתן. אנחנו גם פונים לפלסטינים ומבקשים מהם להפסיק את האלימות". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ