שוטרים תועדו מתאמנים ביידוי רימון הלם בשכונת עיסאוויה

בסרטון תועד שוטר מקבל הדרכה כיצד להשליך רימון לעבר אזור שבו לא נראים עימותים. במשטרה מכחישים כי מדובר באימון: "לוחמי מג"ב הותקפו, ותוך כדי הניסיון להחזיר את הסדר הציבורי על כנו בוצע תדרוך"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שוטרי מג"ב בשכונת עיסאוויה, בשנה שעברה
שוטרי מג"ב בשכונת עיסאוויהצילום: \ Muammar Awad / Anadolu Agency/
ניר חסון
ניר חסון

שוטרים התאמנו ביידוי רימון הלם בתוך שכונת עיסאוויה במזרח ירושלים, כך עולה מסרטון שצילם תושב השכונה בחודש שעבר. בסרטון לא נראים בזמן האירוע יידויי אבנים או עימותים באזור. לפי המשטרה, לא מדובר היה באימון, ולוחמי מג"ב הותקפו ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה

האירוע התרחש ב-28 בספטמבר בשעות הערב. מוחמד אבו חומוס, חבר בוועדה העממית של הכפר, הלך אחרי כוח משטרה שנכנס לכפר כשהבחין שאחד השוטרים, ככל הנראה קצין, מדריך שוטר כיצד לתפעל ולהשליך רימון הלם. אבו חומוס תיעד את האירוע שבו הושלך הרימון בסמוך לאחד הבתים. לטענתו, באותו הזמן לא היו כל עימותים בכפר. "לא היה כלום, שום דבר, לדעתי הם מביאים לעיסאוויה שוטרים חדשים שמגיעים לירושלים כדי שיתאמנו, הם מחפשים בלגן", אמר אבו חומוס.
תיעוד האירוע:

בסרטון נראה הקצין מדריך במשך כדקה את השוטר, ובין היתר אומר לו "עם כיוון השעון תסובב". מסביב לא נשמע שישנם אירועים חריגים והשוטרים נראים רגועים, אם כי בשלב מסוים אומר אחד מהם שיש אבנים ומצביע לצד ימין. בתום ההדרכה שולף השוטר המתלמד את הנצרה ומשליך את הרימון, אך לכיוון אחר מזה שעליו הצביע השוטר. הרימון נופל בתוך סמטה שנראית שקטה, ולאחר השלכתו התרחקו השוטרים באיטיות מהמקום. בסרטון נראה גם אחד השוטרים מתריע בפני אבו חומוס להתרחק מהם ואף מאיים לעצור אותו אם יפריע להם.

עו"ד איתי מק שלח מכתב בשם תושבי עיסאוויה למפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, היועץ המשפטי לממשלה ומפקד מג"ב. לפי המכתב, "מעבר לכך שהדבר נעשה בניגוד לכללים ונהלים לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, הרי שהדבר מעיד על הזלזול בו המשטרה ומג"ב ירושלים מתייחסים לתושבי עיסאוויה, לגופם ולרכושם, ולתהליך הזוחל להפיכת הכפר עיסאוויה למעין אזור מלחמה שחיי אדם בו אינם נסבלים". עורך הדין קרא לפתיחת חקירת האירוע ומתן פקודה להפסקת האימונים בתוך הכפר.

לפני שלושה חודשים חשף "הארץ" כי המשטרה נוקטת בפעולות של "חיכוך יזום" בעיסאוויה. הפרסום התבסס על דו"חות פעולה משטרתיים, בהם דיווחו שוטרים כי הם הוזעקו לביצוע "פעולת חיכוך" או "פעולת חיכוך יזומה". שוטר אחד סיפר כי "במהלך משמרת צהריים נכנסנו לפעילות בכפר עיסאוויה לבצע חיכוך עם התושבים". שני שוטרים אחרים דיווחו כי "התבקשו להגיע לתחנת הדלק מנטה בעיסאוויה לטובת פעילות חיכוך בכפר". במשטרה דחו אז את הטענות ואמרו כי מדובר בפעולות שנועדו להתמודד עם התפרעויות והפרות סדר.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "הטענות כאילו מדובר באימון בתוך שכונת עיסאוויה אין שחר ואין כל אחיזה במציאות. משטרת ישראל מבצעת אימונים במקומות המוסדרים לכך וללא פגיעה בתושבים חפים מפשע". עוד נכתב כי "במקרה המדובר כוח משטרה ביצע פעילות אכיפה למתן צווי הוצאה לפועל. לוחמי מג"ב הותקפו ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה שסיכנו את חייהם ועקב כך נאלצו הכוחות לפזר את מפירי הסדר תוך שימוש באמצעים. תוך כדי הניסיון להחזיר את הסדר הציבורי על כנו בוצע תדרוך ובידוק בליווי המפקדים לווידוא עמידה בנהלים תוך סיכון מינימלי של חיי אדם".

עוד נמסר מהמשטרה כי "יודגש כי בכפר עסאוויה התקיימו במהלך החודשיים האחרונים אירועים קשים של הפרות סדר שכללו השלכת בקבוקי תבערה ויידויי אבנים על ידי רעולי פנים שכוונו לעבר כלי רכב ישראליים שנוסעים בציר מעלה אדומים ולעבר הכוחות וסיכנו חיי חפים מפשע ואת כוחות הבטחון. במהלך אירועים אלו נעצרו מפרי הסדר, נחקרו והועמדו לדין. המשטרה מדגישה כי תמשיך לפעול בנחישות וביד איתנה בכל מקום בו ייגרם חשש ממשי לביטחון ולשלום חפים מפשע וכנגד מפרי סדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ