תחקיר צה"ל: החיילים שירו למוות בפלסטיני בן 15 בעת יידוי אבנים לא היו בסכנת חיים

תחקיר צבאי פנימי מצא כי בארבע תקריות ירי שהתרחשו בשבועיים האחרונים פעלו כוחות הביטחון באופן פגום - ובחלקן אף יכלו להימנע מירי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כוחות צה"ל ומשמר הגבול היו יכולים לנהוג אחרת בתקריות הירי שהתרחשו בשבועיים האחרונים ובחלקן אף להימנע מירי - כך קובע תחקיר פנימי שהתנהל בצה"ל. קול ישראל דיווח הבוקר (שלישי) על עיקרי המסמך, שסוקר ארבע תקריות שונות בגדה בהן נהרגו או נפצעו קשה פלסטינים.

לפי אותו תחקיר, החיילים שירו בנער הפלסטיני חאלד בחר בן ה-15 בבית אומר בשבוע שעבר לא היו בסכנת חיים. החיילים דיווחו כי פתחו בנוהל מעצר חשוד לאחר שאבנים יודו לעבר מכוניות בכביש 60 בסמוך לבית אומר, צפונית לחברון. הם יצאו מהג'יפ הצבאי בו נסעו והחלו במרדף אחר מיידי האבנים. מפקד הכוח ירה והרג את אחד מהנערים שהתכופף כדי להשליך אבן. אחד החיילים נפצע קל מיידוי האבנים. לפי התחקיר, החיילים לא היו בסכנת חיים, וניתן היה לנהוג אחרת. עם זאת, מפקד הכוח דיווח כי הוא עצמו חש בסכנת חיים ולכן ירה לעבר מרכז גופו של הנער הפלסטיני. חקירת מצ"ח נפתחה בעקבות המקרה, ותבחן האם החיילים נהגו בהתאם להוראות הפתיחה באש.

זירת האירוע בבית אומר בשבוע שעבר

בתקרית אחרת, שבה היה מעורב כוח של משמר הגבול, מציין המסמך כי למעלה מ-30 כדורים נורו לעברה של הפלסטינית שנורתה למוות בצומת תפוח בשבוע שעבר. רחיק אלביראווי התקרבה לעבר שוטרי משמר הגבול ושלפה סכין. אחד משוטרי משמר הגבול ירה לעבר רגליה, אך היא לא נפצעה מירי זה. לאחר מכן, כפי שנראה גם בסרטון המתעד את הירי, ארבעה שוטרי משמר הגבול ירו גם הם לעברה למעלה מ-30 כדורים. הירי פגע גם ברכב שבו נהג תושב אריאל, שלא נפגע. במג"ב מסרו כי האירוע נמצא בתחקור פנימי, וכי מהרגע שהפלסטינית נוטרלה - הלוחמים הפסיקו את האש.

המסמך הצבאי מתייחס גם לתקרית בא-ראם מיום שני שעבר, בה ירו שוטרי מג"ב לעבר מכונית שפרצה מחסום במקום. בעקבות התחקיר הפנימי התברר כי הנהג הפלסטיני נהג עם אוזניות לראשו, ולכן לא שמע את קריאת הכוחות. שוטרי משמר הגבול חשבו שמדובר בניסיון דריסה וירו לעבר המכונית, אך לא פגעו בה. לפי המסמך, לא היה צריך לפתוח במקרה זה באש, מאחר והכוח היה בג'יפ ממוגן ולא נמצא בסכנת חיים.

בעניין הירי במהלך עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים בג'לזון לפני עשרה ימים, מצא התחקיר כי ירי הכוח היה מוצדק, אך התנהלותו המקצועית הייתה שגויה והביאה לכך שהחיילים מוקמו בעמדת נחיתות. העימותים התנהלו מול כחמישים פלסטינים שיידו אבנים לעבר כוחות צה"ל והבעירו צמיגים. החיילים ירו אש חיה, רימוני גז וגומי, אך דיווחו כי לא זיהו פגיעה. רק לאחר שמשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על שני פצועי ירי, באורח קשה ובינוני, התברר כי החיילים אכן פגעו בפלסטינים במקום. התחקיר הצדיק את עצם ביצוע הירי, אך מצא פגמים בהתנהלות הכוח, ולכן נקרא מפקד החיילים לבירור אצל מפקד הגדוד.

זירת האירוע בצומת תפוח, ביום רביעי שעברצילום: JAAFAR ASHTIYEH/אי־אף־פי

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ב-20 באוקטובר 2016, התרחש האירוע במהלכו נהרג זורק אבנים סמוך לבית אומר. האירוע נמצא בחקירת מצ״ח, ועם סיומה ממצאיה יובאו לבחינת הפרקליטות צבאית. במקביל בוצע תחקיר מבצעי, במסגרתו הופקו לקחים מקצועיים.

"ב-15 באוקטובר 2016, במהלך הדיפת הפרת סדר בהשתתפות 50 פלסטינים אשר שזרקו אבנים ויידו בקת״בים לעבר גדר היישוב בית אל, תוך סיכון תושבים, הגיב כוח צה״ל שחש בסכנת חיים בירי לעבר זורקי בקבוקי תבערה. כתוצאה מהירי נפצע פלסטיני אחד, ושני פלסטינים נוספים נפצעו מירי גומי. בעקבות האירוע הובהרו הנהלים בנקודת חיכוך רגישה זו, ומפקד המחלקה זומן לבירור אצל מפקד הגדוד.

"ב-17 באוקטובר 2016, במהלך פעילות מבצעית לסגירת בית דפוס שהדפיס והפיץ כרזות תמיכה במחבל מצבאח אבו צבאח בא-רם, נפרסה חסימה על כביש מרכזי. לוחמי מג״ב זיהו רכב אשר נסע, האיץ לעברם ולא עצר. הלוחמים חשבו שמדובר בניסיון דריסה, מה שהתברר כשגוי ופתחו בנוהל מעצר חשוד שהסתיים בירי ללא נפגעים. האירוע עודנו מתוחקר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ